Connect with us
Maltská Valetta

Cestopisy

Malta vás v zimě překvapí zážitky. Co všechno vás tam čeká i letos?

Malta vás v zimě překvapí zážitky. Co všechno vás tam čeká i letos?

Snadno dostupná, cenově atraktivní a nabitá zážitky. Malta je jednou z mála středomořských destinací, kam se dá díky přímému letu z Prahy i Vídně vydat po celou zimu. A my vám přinášíme inspiraci, jak si dovolenou na Maltě v srdci Středomoří co nejlépe užít. Zimní Malta bude totiž i letos lákat dobrodruhy a milovníky přírody.

Reklama

Vstup na Maltu a návrat

Pro vstup na Maltu je nutný negativní PCR test, návrat zpět do ČR je aktuálně dle cestovatelského semaforu bez omezení.

Akční letenky na Maltu

Procházky maltskými zahradami jsou mimo sezónu příjemnější

Jakmile se horké léto změní na podzim, Maltské souostroví se zazelená a rozkvete. Přichází tak ideální čas pro všechny aktivnější turisty. Procházky po ostrovech jsou o poznání příjemnější, než v parném létě a za návštěvu stojí i množství místních zahrad.

Maltská Valetta, moře

Vezměte svou polovičku, rodinu či známé a probádejte nejznámější zahrady hlavního města – ty nejkrásnější najdete v hlavním městě Valletta. Jsou jimi Upper a Lower Barrakka Gardens a z obou je nádherný výhled na místní přístav Grand Harbour. Odpočinek tu hledali už rytíři Johanitského řádu (nebo také Řádu svatého Jana) a vy se můžete vydat v jejich stopách.

Barrakka Garden

Slunce svítí více než 300 dní v roce

Teploty na Maltě se v zimním období pohybují kolem 15 – 20 stupňů a slunce svítí více než 300 dní v roce. Nemusíte si tak dělat vrásky, jaké budete mít na dovolené počasí. Podobně je to s teplotou moře. Ani v nejchladnějších měsících neklesá pod 15 stupňů a potápění je tak možné celoročně.

Malská Valetta

Potápění na Maltě? Jedna z nejlepších destinací na světě

Malta se dlouhodobě pohybuje na špici mezi potápěčskými destinacemi nejen v Evropě, ale po celém světě. V čistém a klidném moři je viditelnost až 40 metrů a pravděpodobnost setkání s nebezpečnými mořskými živočichy je extrémně nízká, což vytváří perfektní podmínky pro začátečníky. Zkušení potápěči mají na výběr z mnoha náročných ponorů. Na výběr je od nenáročných ponorů do 12metrové hloubky v Għar Lapsi po 50metrový podvodný tunel v Lantern Point.

Potápění na Maltě

Najdete zde mnoho certifikovaných potápěčských škol nabízejících velké množství kurzů a dalších aktivit.

Chcete-li se potápět bez doprovodu, je to možné v minimálním počtu 2 osob a po předložení certifikace PADI Advanced Open Water nebo obdobném dokumentu (CMAS, Two Star Diver, BSAC). V závislosti na povětrnostních podmínkách je také třeba ověřit u potápěčského centra, kde je v danou chvíli vhodné se potápět.

Na Maltě se leze na skalách, jezdí na koni a jezdí po safari

Pokud se cítíte bezpečnější na suchu, možností je mnoho. Od množství horolezeckých tras přes ježdění na koni až po jeep safari.

Horolezectví na Maltě
Jízda na koni na Maltě

Vánoce na Maltě a v teple? Proč ne!

Vánoce jsou pro katolickou Maltu jedny z nejdůležitějších svátků v roce. Malťané chodí do kostelů, zpívají se koledy a slavnostní výzdoba je doslova všudypřítomná. Obzvláště oblíbené jsou zde betlémy, které najdete v ulicích i v domech místních.

Vánoce na Maltě

Co zde naopak nenajdete je typické vánoční jídlo. Na Boží hod se obvykle scházejí celé rodiny, velmi často v restauraci. Ve zdejších poměrech to znamená běžně kolem patnácti až dvaceti lidí a pořádnou hostinu. Často na ní najdete jeden z pozůstatků britské nadvlády, typický vánoční pudink politý štědrou dávkou brandy.

Maltské ulice vyzdobené na Vánoce

Stejně jako u nás přichází po rodinně pojatých Vánocích nevázaná silvestrovská zábava. Mnoho akcí se koná přímo ve Vallettě a sousední Florianě venku v ulicích a vstup bývá zdarma. Zimy se bát nemusíte, prosincové teploty se zde permanentně pohybu kolem 15 stupňů.

Silvestrovský ohňostroj na Maltě

Vydejte se do muzea nebo po památkách

Ať už se chystáte do Národního muzea války v pevnosti St. Elmo, katakomb sv. Pavla nebo jdete obdivovat některý z prehistorických chrámů, dveře jsou otevřené. Velká část maltských muzeí a památek je pod správou Heritage Malta a jejich aktuální otevírací dobu najdete na následujícím odkazu.

Maltská muzea

Pokud vás zajímají památky z úsvitu lidských dějin, Malta je skvělá volba. O pradávných obyvatelích, kteří přišli na ostrovy před téměř 8000 lety, toho mnoho nevíme. Dávní stavitelé zde zanechali chrámy starší než pyramidy a dodnes ohledně nich máme více otázek, než odpovědí.

Maltská Hagar Qim

Nejvelkolepější dílo však najdeme pod zemským povrchem. Je jím Hypogeum Hal-Saflieni v Tarxien. Třípatrový komplex chodeb a sálů vytesaných do skály, na jehož účelu se vědci dodnes nemohou shodnout, opravdu stojí za návštěvu. Kvůli udržení mikroklimatu je počet návštěvníků přísně regulován a prohlídku si třeba zarezervovat v dostatečném předstihu.

Výhled na Maltu

Nejen při plánování dovolené můžete využít virtuální prohlídky z dílny Heritage Malta. Jejich počet se neustále zvyšuje. Najdete je zde.

Air Malta budou létat celou zimu, svůj letový řád garantují

S příchodem zimního letového řádu se letecká společnost Air Malta zavázala provozovat alespoň 50 % své kapacity, aby bylo zachováno spojení Maltského souostroví se světem. Znamená to, že bude provozovaných 156 letů týdně do 21 destinací. Většina destinací včetně Vídně spadá do kategorie garantovaných, kde si cestující mohou být jisti, že lety nebudou rušeny z ekonomických důvodů.

vzlétající letadlo

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

PECKA DNE: Dovolená v Dubaji včetně snídaní od 8 290 Kč https://t.co/ShfZlSfxFJ16 hodinami dozadu
Bangkok s aerolinkami Saudia už od 6 590 Kč: hlavní sezóna a 23kg zavazadlo https://t.co/uOow33sVVJ18 hodinami dozadu
MEGA EXOTIKA: Leť s aerolinkami Saudia z Vídně s návratem do Mnichova už od 6 990 Kč https://t.co/qKFWCuAes418 hodinami dozadu
Bari, Katánie, Alicante. Objev autentické kouty Itálie či Španělska https://t.co/098C5izycU20 hodinami dozadu
Pizza, pasta, cappuccino! Objev krásy severní Itálie https://t.co/m5SNG8aoaa20 hodinami dozadu
Bangkok, Phuket nebo Seychely z Milána s Turkish Airlines od 10 490 Kč https://t.co/exQVchXG2u20 hodinami dozadu
Bangkok, Phuket nebo Seychely z Milána s Turkish Airlines od 10 490 Kč https://t.co/exQVchXG2u #letenky20 hodinami dozadu
Benátky koncem léta. Rezervuj letenky z Vídně nebo Prahy od 962 Kč https://t.co/mHdhfwNJwj1 dnem dozadu
PECKA DNE: To nejlepší z Jordánska s průvodcem a polopenzí od 24 390 Kč! https://t.co/syDB0sPpx82 dny dozadu
PECKA DNE: To nejlepší z Jordánska s průvodcem a polopenzí od 24 390 Kč! https://t.co/syDB0sxOFA2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru