Connect with us
Malta

Cestopisy

5 důvodů, proč je Malta ideálním místem k zimnímu útěku

5 důvodů, proč je Malta ideálním místem k zimnímu útěku

Vánoce a teplé slunečné podnebí jsou dvě věci, které nám k sobě na první přečtení moc nepasují. Když se ale přesuneme do úplně jiného podnebného pásu, zjistíme, že to dohromady může velice pěkně fungovat. Komu by se nelíbilo si v prosinci vyrazit na kolo, posedět s přáteli na zahrádce nebo si prostě jen užívat klidnou přímořskou atmosféru prosvětlenou hřejivými slunečními paprsky? Neváhejte a naplánujte si prodloužený víkend nebo vánoční prázdniny na slunečné Maltě a zažijte pravé Středozemí! Známe minimálně pět důvodů, proč je Malta skvělou zimní destinací a proč tohoto výletu určitě nebudete litovat.

1. Příjemné počasí a žádné zimní čvachtanice

Maltu ocení každý, kdo už na začátku zimy odpočítává dny, jež ješte zbývají do začátku jara. Teploty v prosinci se zde totiž pohybují kolem 17 – 20 °C. Ano, na bílé Vánoce byste tu čekali dlouho, ale výhodou je, že se tu nebudete brodit mokrou směsí, která kdysi bývala něčím, co se nazývá sníh.

Malta

2. Všudypřítomná slavnostní atmosféra

Předvánoční čas se na Maltě i Gozu nese v duchu velkých oslav, což postředhnete už na první pohled. Pouliční vánoční dekorace a osvětlení nelze minout. Na každém kroku vás budou doprovázet blikající stromky či kouzelné světelné laviny padající téměř z každého okenního parapetu. Ale výzdobu nenajdete jen venku. Nádherně vyzdobené jsou o svátcích kostely. Dominuje typická karmínová barva a oltáře jsou zaplaveny květinami.

Když už jsme u květin a výzdoby, musíme se zmínit o tradici pěstování semen obilí (Ġulbiena). Většinou už v listopadu nebo začátkem prosince je Malťané vysazují na vatu a pěstují je ve tmě několik týdnů dokud nevytvoří bílé vláknité výhonky. Na Štědrý den pak tento zvláštní keř najdete jako ozdobu kolem betlémů, na olářích či v domácnostech.

Malta

3. Betlémy, které jste možná ani nikdy neviděli

Jednou z okouzlujících maltských tradic jsou betlémy (Presepju). Najdete je v domech, ve školách, nejrůznějších organizacích i na veřejných místech. Každá rodina si většinou vyrábí svůj vlastní betlém a následně jej umístí na centrální místo v domě. Velikosti a nápaditosti se meze nekladou, někdy je možné narazit na opravdové skvosty. Oblíbené jsou i živé betlémy rekonstruující narození Ježíše Krista.

4. Ideální podmínky pro dobrodruhy

Jestli nejste úplně vánoční typ, pak se vydejte objevovat přírodní krásy Malty. Prosincové teploty jsou na turistiku či nejrůznější aktivity přímo ideální. Záleží jen na vás, kam se vydáte. Nádherné jsou cesty podél dramatických útesů tyčících se nad křišťálově modrou hladinou moře nebo napříč kamenitými kopci či údolími s bujnou vegetací. Ne na jedné túře vám zážitek umocní i historické památky, jeskynní kaple nebo skryté paláce maltézských rytířů.

Malta

Mezi oblíbené cíle patří například jeskyně Blue Grotto, kterou najdete na ostrově Gozo. Namiřte si to ale i k mýty opředené jeskyni Calypso s parádním výhledem na pláž Ramla Bay, k útesům Dingli nebo si projděte 2,5kilometrový Pembroke Heritage Trail.

Sportovním nadšencům ani nemusíme říkat, že Maltu si můžete vychutnat i z hřbetu horského kola. Skvělé podmínky vám k tomu poskytne celá síť cyklotras. Kdyby vám ale bylo kolo málo, naplánujte si večerní běh při západu slunce, potápění nebo se vydejte na průzkum v kajaku.

Malta

5. Na zahrádce si posedíte i v prosinci

Díky příjemným teplotám můžete v prosinci na Maltě dohnat to, co jste zameškali během léta. Na zahrádkách restaurací se dá pohodlně sedět až do večera. Stačí, když se necháte strhnout zdejší uvolněnou atmosférou a vychutnáte si čas strávený u dobrého jídla a v příjemné společnosti, podobně jako Malťané.

Co se týče tradičních pokrmů, tak některé se mění v závislosti na střídání ročních období. Místní kuchyně je totiž založena na sezónních surovinách. V zimě se tak můžete těšit například na specialitu, kterou je králičí guláš (Stuffat tal-Fenek). Obsahuje zeleninu, koření a bylinky a jeho příprava by se dala považovat za kulturní rituál. Symbolizuje vřelost a přívětivost maltského národa a je oblíbený jak mezi místními, tak návštěvníky.

Kdyby vás zlákala vánoční nálada, určitě vyzkoušejte alespoň část z štědrovečerního menu. Tradiční oběd je totiž spíše oslavou, která trvá od odpoledne až do večerních hodin a na stole se vystřídá minimálně pět chodů. Naším tipem je sladká tečka v podobě pudingu (Pudina tal-Milied) nebo medových kroužků (Qaghaq tal-ghasel).

Malta

Akční letenky na Maltu

Malta

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

POBYT DNE: 5* Maledivy na týden s polopenzí a přímým letem od 33 684 Kč https://t.co/OT0eNUAYsQ2 hodinami dozadu
17 pohádkových vánočních trhů v Evropě, které můžeš letos navštívit https://t.co/iXVXsPG0Xr #novinky4 hodinami dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ4 hodinami dozadu
10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít https://t.co/RtfmOOcmKo #evropa12 hodinami dozadu
10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít https://t.co/RtfmOOcmKo12 hodinami dozadu
POBYT DNE: 4* letecký pobyt v Římě se snídaní + program s průvodcem od 13 990 Kč https://t.co/aE91kYsqJT1 dnem dozadu
Mikulášská nadílka je tady! Zadej kód a získej slevu na pobyty na Slovensku https://t.co/SBY7zp8c9z1 dnem dozadu
Hurá do Emirátů! Abú Dhabí nebo Dubaj z Prahy v top sezóně od 7 490 Kč https://t.co/U0GE9BD38G1 dnem dozadu
Tunisko 1. prosince zrušilo veškerá vstupní opatření https://t.co/1fmdzWt7xg #koronavirus1 dnem dozadu
S China Airlines do exotiky o 15% levněji: Filipíny, Thajsko, Bali a další od 15 990 Kč https://t.co/nVIj9kw1Xb1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru