Connect with us
Malta

Cestopisy

5 důvodů, proč je Malta ideálním místem k zimnímu útěku

5 důvodů, proč je Malta ideálním místem k zimnímu útěku

Vánoce a teplé slunečné podnebí jsou dvě věci, které nám k sobě na první přečtení moc nepasují. Když se ale přesuneme do úplně jiného podnebného pásu, zjistíme, že to dohromady může velice pěkně fungovat. Komu by se nelíbilo si v prosinci vyrazit na kolo, posedět s přáteli na zahrádce nebo si prostě jen užívat klidnou přímořskou atmosféru prosvětlenou hřejivými slunečními paprsky? Neváhejte a naplánujte si prodloužený víkend nebo vánoční prázdniny na slunečné Maltě a zažijte pravé Středozemí! Známe minimálně pět důvodů, proč je Malta skvělou zimní destinací a proč tohoto výletu určitě nebudete litovat.

Reklama

1. Příjemné počasí a žádné zimní čvachtanice

Maltu ocení každý, kdo už na začátku zimy odpočítává dny, jež ješte zbývají do začátku jara. Teploty v prosinci se zde totiž pohybují kolem 17 – 20 °C. Ano, na bílé Vánoce byste tu čekali dlouho, ale výhodou je, že se tu nebudete brodit mokrou směsí, která kdysi bývala něčím, co se nazývá sníh.

Malta

2. Všudypřítomná slavnostní atmosféra

Předvánoční čas se na Maltě i Gozu nese v duchu velkých oslav, což postředhnete už na první pohled. Pouliční vánoční dekorace a osvětlení nelze minout. Na každém kroku vás budou doprovázet blikající stromky či kouzelné světelné laviny padající téměř z každého okenního parapetu. Ale výzdobu nenajdete jen venku. Nádherně vyzdobené jsou o svátcích kostely. Dominuje typická karmínová barva a oltáře jsou zaplaveny květinami.

Když už jsme u květin a výzdoby, musíme se zmínit o tradici pěstování semen obilí (Ġulbiena). Většinou už v listopadu nebo začátkem prosince je Malťané vysazují na vatu a pěstují je ve tmě několik týdnů dokud nevytvoří bílé vláknité výhonky. Na Štědrý den pak tento zvláštní keř najdete jako ozdobu kolem betlémů, na olářích či v domácnostech.

Malta

3. Betlémy, které jste možná ani nikdy neviděli

Jednou z okouzlujících maltských tradic jsou betlémy (Presepju). Najdete je v domech, ve školách, nejrůznějších organizacích i na veřejných místech. Každá rodina si většinou vyrábí svůj vlastní betlém a následně jej umístí na centrální místo v domě. Velikosti a nápaditosti se meze nekladou, někdy je možné narazit na opravdové skvosty. Oblíbené jsou i živé betlémy rekonstruující narození Ježíše Krista.

4. Ideální podmínky pro dobrodruhy

Jestli nejste úplně vánoční typ, pak se vydejte objevovat přírodní krásy Malty. Prosincové teploty jsou na turistiku či nejrůznější aktivity přímo ideální. Záleží jen na vás, kam se vydáte. Nádherné jsou cesty podél dramatických útesů tyčících se nad křišťálově modrou hladinou moře nebo napříč kamenitými kopci či údolími s bujnou vegetací. Ne na jedné túře vám zážitek umocní i historické památky, jeskynní kaple nebo skryté paláce maltézských rytířů.

Malta

Mezi oblíbené cíle patří například jeskyně Blue Grotto, kterou najdete na ostrově Gozo. Namiřte si to ale i k mýty opředené jeskyni Calypso s parádním výhledem na pláž Ramla Bay, k útesům Dingli nebo si projděte 2,5kilometrový Pembroke Heritage Trail.

Sportovním nadšencům ani nemusíme říkat, že Maltu si můžete vychutnat i z hřbetu horského kola. Skvělé podmínky vám k tomu poskytne celá síť cyklotras. Kdyby vám ale bylo kolo málo, naplánujte si večerní běh při západu slunce, potápění nebo se vydejte na průzkum v kajaku.

Malta

5. Na zahrádce si posedíte i v prosinci

Díky příjemným teplotám můžete v prosinci na Maltě dohnat to, co jste zameškali během léta. Na zahrádkách restaurací se dá pohodlně sedět až do večera. Stačí, když se necháte strhnout zdejší uvolněnou atmosférou a vychutnáte si čas strávený u dobrého jídla a v příjemné společnosti, podobně jako Malťané.

Co se týče tradičních pokrmů, tak některé se mění v závislosti na střídání ročních období. Místní kuchyně je totiž založena na sezónních surovinách. V zimě se tak můžete těšit například na specialitu, kterou je králičí guláš (Stuffat tal-Fenek). Obsahuje zeleninu, koření a bylinky a jeho příprava by se dala považovat za kulturní rituál. Symbolizuje vřelost a přívětivost maltského národa a je oblíbený jak mezi místními, tak návštěvníky.

Kdyby vás zlákala vánoční nálada, určitě vyzkoušejte alespoň část z štědrovečerního menu. Tradiční oběd je totiž spíše oslavou, která trvá od odpoledne až do večerních hodin a na stole se vystřídá minimálně pět chodů. Naším tipem je sladká tečka v podobě pudingu (Pudina tal-Milied) nebo medových kroužků (Qaghaq tal-ghasel).

Malta

Podmínky vstupu kladou důraz na bezpečnost

Nastavená pravidla vstupu na Maltu zohledňují, zda jste plně očkováni nebo ne.

 • Očkovaní cestující musí prostřednictvím evropského COVID certifikátu prokázat, že od aplikace poslední dávky vakcíny uplynulo alespoň 14 dní. Akceptovány jsou certifikáty, které byly schváleny EMA:
  • Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson,
  • přijímány jsou rovněž osvědčení o očkování prokazující smíšené použití vakcín schválených EMA,
  • od října Malta vítá i cestující, kteří v posledních 6 měsících překonali COVID-19, a zároveň jsou schopni se prokázat první dávkou jedné ze schválených vakcín, od jejíž aplikace uplynulo minimálně 14 dní.
 • Od neočkovaných bude vyžadován negativní PCR test, ne starší 72 hodin, a nastoupení povinné 14denní karantény ve stanoveném hotelovém zařízení, a to na vlastní náklady.

Výjimku z očkování mají děti do 5 let, které mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení. Od 5 do 11 let je pak vyžadován PCR test, od 12 let pouze očkovací certifikát.

Cestující, kteří nejsou očkováni ze zdravotních důvodů včetně těhotenství, při vstupu předloží negativní PCR test, ne starší 72 hodin.

Kromě výše uvedeného musí všichni cestující ještě před vstupem na Maltu vyplnit EU PLF formulář.

Visit Malta

S Airmalta pohodlně z nedalekých letišť

Vídeň, Berlín i Mnichov nabízí hromadu termínů od prosince až do října dalšího roku, stačí si jen vybrat. V současné chvíli jsou ale velice lákavé lety v zimním období. Díky těmto letenkám můžeme utéct před chladným počasím, které již pomalu zahaluje střední Evropu, na sluncem prozářenou Maltu.

Pokud si pro odlet vyberete Vídeň, nečekají vás žádná další omezení. Pokud do Rakouska přilétáte nebo z něj odlétáte, nemusíte při tranzitu zpět do Česka prokazovat bezinfekčnost ani se registrovat. To ovšem platí pouze tehdy, pokud cesta přes Rakousko proběhne bezodkladně.

Co se týče Německa, tak pozemní tranzit je bez omezení. Pouze při leteckém tranzitu je nutné se prokázat negativním testem, očkováním či překonáním COVID-19.

V obou případech se tak před samotným odletem řídíte podmínkami cílové destinace, Malty. Při návratu zpět do České republiky se na vás vztahují podmínky cestovatelského semaforu. Řídíte se kategorií, do níž aktuálně patří Malta, neboť zde jste strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin. Německo i Rakousko jsou pouze tranzitními destinacemi.

Zpáteční letenky na Maltu s Airmalta

Malta

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Smartwings tě vezmou z Prahy do Dubaje bez přestupu už od 5 990 Kč https://t.co/4qy1vw1msY2 dny dozadu
USA od 6. 12. zpřísní podmínky vstupu. Bude nutný negativní test, ne starší 24 hodin https://t.co/rTjJjnnCFc #koronavirus2 dny dozadu
PECKA DNE: Charismatický Krakov. 4* hotel se snídaní od 2 990 Kč https://t.co/QzGWg73RWT2 dny dozadu
Zimní Mallorca? Objev ji s letenkami z Vídně nebo Prahy od 801 Kč https://t.co/DXYXHePgyI2 dny dozadu
Co nevynechat při návštěvě Miami a letenky od 10 290 Kč https://t.co/GFeskcFGGf2 dny dozadu
New York z Prahy se Singapore Airlines za 10 590 Kč! Termíny i na léto https://t.co/mjpEpPJcJD2 dny dozadu
Influenceři doby minulé: 10 českých i slovenských cestovatelských legend https://t.co/30ygmcUfID3 dny dozadu
PECKA DNE: Mauricius z Prahy za 12 390 Kč se spoustou termínů https://t.co/b6l5YAEk5k3 dny dozadu
TOP 10 nových věcí, které můžeš zažít v Dubaji https://t.co/hjZT4agmdG3 dny dozadu
USA od 6. 12. zpřísní podmínky vstupu. Bude nutný negativní test, ne starší 24 hodin https://t.co/rTjJjnnCFc #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru