Connect with us
Malta

Cestopisy

Odvážní rytíři, slunečné podnebí a scény jako z filmu. Vítejte na Maltě!

Odvážní rytíři, slunečné podnebí a scény jako z filmu. Vítejte na Maltě!

Vzpomínky na cestování minulého roku mají pro mnoho z nás hořkou příchuť a o to urputněji se těšíme a připravujeme na světlejší dny. Ty by tu mohly být cobydup, protože léto je za rohem a přípravy na sezónu už vrcholí v nejedné turisticky oblíbené destinaci. Po několika letech budeme letos opět cestovat i z jiného důvodu, než že si potřebujeme odpočinout nebo chceme poznat jiné kultury. Tento rok se do světa vydáme, protože můžeme. Vyberte si pro svoji letní dovolenou Maltu, přátelské souostroví poskytující pocit volnosti, a zažijte znovu pocit svobody!

Reklama

Malta bude letos vynikající volbou. Souostroví se již otevírá turistům, k čemuž dopomáhá zejména rozsáhlý očkovací program, díky němuž bude velmi brzy dosažena kolektivní imunita.

Že jste o této nádherné zemi ještě moc neslyšeli? Přečtěte si náš článek, který vám tuto rozmanitou krásku, v níž si každý najde to své, představí. Ať už se chystáte na rodinnou dovolenou, romantiku ve dvou nebo jste parta přátel vyhledávající něco aktivnějšího, klidně čtěte dál.

Zavzpomínejte na rytíře

Hlavním městem Malty je Valletta. Už hned po příchodu zjistíte, proč je tak populární. Její krása není jen legenda, toto město je tak silným vizuálním zážitkem, že na něj budete ještě dlouho vzpomínat. Jestli máte rádi místa s nádechem tajemna, z nichž je stále cítit dávná historie, nebudete zklamáni.

Valleta nebyla hlavním městem vždy. Za centrum si ji díky její výhodné poloze zvolili až rytíři Řádu svatého Jana, aby mohli lépe odolávat útokům osmanských Turků. Úplně původně vznikla jako pevnost, což vám při pohledu na mohutné hradby, na kterých jsou dodnes k vidění obranná děla, asi snadno dojde. Kdo ví, jak by to s Maltou dopadlo, kdyby ji rytíři nechránili. Je celkem pravděpodobné, že by toto souostroví vůbec nebylo součástí Evropy.

Po rytířích tu ale nezůstalo jen opevnění. Za vidění určitě stojí chrám svatého Jana Křtitele vybudovaný Maltézskými rytíři, pod jehož podlahou jsou někteří z řádu pochováni.

Malta

Zažijte ticho Mdiny a Rabatu

Role hlavního města patřila v minulosti Mdině, která se může stejně jako Valletta chlubit jedinečnou atmosférou. Ovšem rozdíl zde je. Zatímco současná metropole se hemží turisty, Mdina má přezdívku The Silent City neboli Tiché město. Na romantické procházky a prohlídky barokní architektury je ideální, ne náhodou je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sousední vesnice nese jméno Rabat a věřte nebo ne, ve srovnání s už tak tichou Mdinou je ještě klidnějším společníkem. Vesnice je vyhledávána pro svůj venkovský charakter a přírodní krásy.

Malta

Navštivte rybí trh v Marsaxlokk

Marsaxlokk je rybářská vesnice, která nabízí několik dobrých ubytování. Pokud však nehledáte vysloveně skryté útočiště od hluku světa, toto místo bychom doporučovali spíše na denní výlet. Podél jeho barevného přístavu se každou neděli otevřou živé rybí trhy, kde si kromě chutných místních produktů můžete zakoupit i sluneční brýle, plavky a jiné poklady. Nezapomeňte ale vyjednávat. Po nákupech se jděte projít, dejte si oběd na terase, objevujte skryté krásy města, které v bedekrech nenajdete. V Marsaxlokk se můžete i vykoupat, ale nečekejte žádné turistické vodní atrakce. Pláž budete sdílet s místními.

Přístav ve městě Marsaxlokk.

Ztraťte řeč nad přírodními krásami ostrovů

Jestli dáváte před poznáváním historie přednost spíše přírodním zajímavostem, zaměřte se mimo největšího obydleného ostrova Malta i na další dva – Gozo a Comino.

Nejčastěji vyhledávanými přírodními atrakcemi jsou zřejmě jeskyně, které skrývá právě Gozo. První z nich, Blue Grotto, nabízí dechberoucí barevnou podívanou. Obloha odrážející se od písečného dna totiž místu dodává kobaltově modrý nádech. Druhou jeskyni, Calypso, najdete přímo nad nádhernou písečnou pláží Ramla Bay. Podle mýtů byla jeskyně obývána nymfou Kalypsó. Ti, kteří se nenechají strhnout mysticitou tohto prostoru, si jistě vychutnají alespoň romantické výhledy.

Chloubou nejmenšího ze tří zmíněných ostrovů, je Modrá laguna, která je zřejmě i nejpopulárnější atrakcí celé země. Už méně lidí navštěvuje Comino pro jeho podmořské jeskyně. Pokud se nebojíte hloubek a rádi byste se ponořili do odstínů modré v kombinaci s drobnými třpytkami, tento ostrov se snadno stane vaším oblíbeným.

Malta

Prohlédněte si ostrov z hřbetu kola

Říkáte, že vám chůze moc nevoní? Pak nasedněte na horské kolo a využijte značení projektu SIBIT. Ten má za cíl představit cykloturismus jako udržitelnou formu způsobu dopravy při poznávání okolí. Můžete tak využít celou síť cyklotras, která funguje jak na Maltě, tak na sousední Sicílii.

Jestli fandíte aktivní dovolené, vedle kola můžete vyzkoušet třeba i potápění, kajaky nebo navštívit místa, nad kterými zaplesá srdce nejednoho horolezce.

Malta

Opalujte se na nejkrásnějších plážích Malty

Dalším lákadlem Malty je počasí, které je po celý rok stabilní, a proto se sem můžete vydat i během zimních měsíců. Jestli si ale jako suvenýr chcete přivézt bronzové opálení, určitě se sem vydejte v létě. S 300 slunečními dny v roce nemusíte mít strach, že byste nějaký ten paprsek nevychytali.

Souostroví je plné nádherných pláží a je tak těžké se zmínit pouze o některých. Pláž Mallieha Bay je největší a jednou z těch nejkrásnějších na Maltě. Díky příjemnému písku, pozvolnému vstupu do moře a teplé čisté vodě je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Pláž Golden Bay je, jak už název napovídá, známá díky zlatavému písku. O pláži Ramla Bay nedaleko jeskyně Calypso jsme se už v článku zmínili. Ale raději znovu upozorníme, že rozhodně stojí za návštěvu. Se svým jemným pískem zbarveným dočervena a průzračnou vodou je rovněž skvělým místem i pro dětské návštěvníky.

Malta

Vraťte se do dětství

Zdejší vápencové domy, kolem nichž se omotávají kamenité uličky, připomínají spíše scénu z historických filmů. Ostatně ne náhodou je Malta častým cílem filmařů. Natáčel se zde například Souboj Titánů, některé epizody seriálu Hra o trůny či muzikál o Pepkovi námořníkovi.

Pepek námořník byl oblíbeným hrdinou mnoha dětí 20. století. Jeho příběh byl zpracován vícekrát, a pokud jste náhodou fanoušky jeho verze z roku 1980 v podobě Robina Williamse, tak si musíte pamatovat i malebnou vesničku na břehu moře, ve kterém žil. Frekventovaná turistická atrakce, Popeye Village, není reálnou vesnicí, postavili ji jako filmovou rekvizitu. Jestli se na Maltu vydáte s dětmi, toto místo byste rozhodně neměli vynechat.

Vesnička Pepka Námořníka.

Zkuste, jak chutná Malta

Pokud chcete skutečně poznat nějakou zemi, musíte vědět, jak chutná. Místní kuchyně je vskutku výborná. Asi největší tradici na ostrově má králičí maso, nazývané fenek. Připravuje se na mnoho způsobů, nejčastěji jako ragú na víně s bylinkami. Výborné je i lokální vepřové a hovězí, nezklame vás ani zelenina a ovoce. Za pozornost však stojí zejména ryby a mořské plody. V restauracích jsou zpravidla čerstvé a výborné. Obyvatelé jsou obzvlášť pyšní na skvělý chléb a každá vesnička má svou vlastní pekárnu.

Malta

Jaké jsou aktuální podmínky vstupu na Maltu?

Od 1. června platí aktualizované podmínky pro vstup na Maltu v závislosti na tom, mezi jaké země dle maltského cestovatelského semaforu patří destinace, odkud turisté přijíždějí.

Česká republika byla zařazena na cestovatelském semaforu mezi oranžové země. To znamená, že cestující z České republiky musí prokázat, že byli očkováni oběma dávkami vakcíny (očkování musí být provedeno nejméně 14 dní před příjezdem).

Pokud cestující není ještě očkován, nekončí tím možnost strávit dovolenou na Maltě. Postačí předložit negativní výsledek PCR testu provedený nejdéle 72 hodin před příjezdem na Maltu. Toto platí i pro děti.

Pro cestující, kteří přijedou ze zemí patřících do červeného seznamu, platí, že vstup na Maltu je povolen pouze těm, kteří jsou očkováni oběma dávkami vakcíny.

Akceptování potvrzení o úplném očkování bude záviset na tom, zda bude Digital Green Certificate schválen a uzákoněn Evropskou unií. Další podrobnosti, včetně data platnosti tohoto opatření, budou včas oznámeny.

Malta

Návrat zpět do České republiky

Podmínky návratu ze zahraničí zpět do Česka se řídí cestovatelským semaforem. Vzhledem k tomu, že Malta je na základě něj v současné chvíli zařazena mezi zelené země, příjezd domů do ČR je bez omezení, resp. není nutné předkládat test ani absolvovat karanténu.

Akční letenky na Maltu s Air Malta

Letenky bez problémů – Pelikán proplatí stornopoplatky

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK20 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #novinky21 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #koronavirus21 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx #koronavirus22 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx22 hodinami dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus24 hodinami dozadu
České památky UNESCO: 14 skvostů v srdci Evropy https://t.co/17ryLmFz2K1 dnem dozadu
PECKA DNE: Prodloužený wellnes víkend v Beskydech od 1 690 Kč https://t.co/5Jrj8Bz82l1 dnem dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 14. 6. https://t.co/zRkk71cN4h #koronavirus2 dny dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTATEiC #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru