Connect with us
Malta

Cestopisy

Milovaná Malta! Užijte si léto v jedné z nejbezpečnějších destinací

Milovaná Malta! Užijte si léto v jedné z nejbezpečnějších destinací

Prázdniny začaly a léto je v plném proudu. Některým z nás už jistě diář s cestovatelskými plány praská ve švech, jiní to nechávají na poslední chvíli. Těžko říci, která ze strategií je v současné chvíli lepší. Aktuální situace nás naučila brát při výběru dovolené do úvahy i faktory, na které jsme dříve nebyli zvyklí. Už to není jen rozhodování mezi jihem a severem či písečnou a oblázkovou pláží, ale koukáme i na podmínky vstupu a bezpečnostní opatření. A proto je jedním za našich letních favoritů Malta! Užijte si středomořské léto právě zde, v jedné z nejbezpečnějších destinací vůbec!

Reklama

Souostroví je letos z hlediska bezpečnosti skutečně TOP volbou. Díky rozsáhlému očkovacímu programu dosáhlo již na konci května kolektivní imunity a podle NYTimes je dokonce zemí s nejvyšším podílem plně očkovaných. O tom, že se Malta svého titulu bezpečné destinace nechce vzdát, svědčí i přísnější podmínky vstupu, v rámci kterých mohou volně přicestovat pouze očkovaní cestující, pro ostatní platí povinnost testu a karantény.

Že jste o Maltě ještě moc neslyšeli? Přečtěte si náš článek, který vám tuto rozmanitou krásku, v níž si každý najde to své, představí. Ať už se chystáte na rodinnou dovolenou, romantiku ve dvou nebo jste parta přátel vyhledávající něco aktivnějšího, klidně čtěte dál.

Malta

Jste plážový typ?

Jestli si chcete na dovolené odpočinout a jako suvenýr si domů přivézt bronzové opálení, Malta vás nezklame. S 300 slunečními dny v roce nemusíte mít strach, že byste nějaký ten paprsek nevychytali.

Souostroví je plné nádherných pláží. Těžko se dají vybrat jen některé. Pláž Mallieha Bay je největší a jednou z těch nejkrásnějších na Maltě. Díky příjemnému písku, pozvolnému vstupu do moře a teplé čisté vodě je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Pláž Golden Bay je, jak už název napovídá, známá díky zlatavému písku. Ramla Bay nacházející se nedaleko jeskyně Calypso rozhodně stojí za návštěvu. Se svým jemným dočervena zbarveným pískem a průzračnou vodou je rovněž skvělým místem i pro děti. Dalšími slavnými místy, které by byla škoda nevidět, jsou Blue Lagoon (tedy Modrá laguna) na ostrově Comino či přírodní bazén St. Pater´s Pool.

Malta

Vyrážíte s partou za dobrodružstvím?

I když nepatříte mezi fanoušky plážového nicnedělání, nemusíte se bát, že byste se na Maltě nudili. Jedním z oblíbených cílů souostroví jsou Dingli Cliffs, na jejichž vrchole se vám naskytne nádherné panorama moře s výhledem na ostrov Filfla. Kdybyste váhali, ve kterou hodinu se sem během dne vydat, doporučujeme západ slunce.

Malta

Dalším tipem je Pembroke Heritage Trail. Stezka táhnoucí se podél pobřeží nabízí rozmanitou přírodu. Velkému množství rostlin i živočichů se zde podařilo přizpůsobit místnímu podnebí. V neposlední řadě vás určitě ohromí výhled na moře.

Cyklisti si určitě nenechají ujít značení projektu SIBIT. Ten má za cíl představit cykloturismus jako udržitelnou formu způsobu dopravy při poznávání okolí. Můžete tak využít celou síť cyklotras.

Malta

Hledáte destinaci, kterou si zamilují i děti?

Malta je častým cílem filmařů, natáčel se tady například Souboj Titánů, některé epizody seriálu Hra o trůny či muzikál o Pepkovi námořníkovi. Ten byl oblíbeným hrdinou mnoha dětí 20. století. Jeho příběh byl zpracován vícekrát, a pokud jste náhodou fanoušky jeho verze z roku 1980 v podobě Robina Williamse, tak si musíte pamatovat i malebnou vesničku na břehu moře, ve kterém žil. Frekventovaná turistická atrakce, Popeye Village, není reálnou vesnicí, postavili ji jako filmovou rekvizitu. Jestli se na Maltu vydáte s dětmi, toto místo byste rozhodně neměli vynechat.

Vesnička Pepka Námořníka.

Dalším místem, kde své malé společníky na chvíli zabavíte, je populární zábavní park BOV v Ta’Qali. Mezitím, co budou řádit na houpačkách, nejrůznějších prolézačkách a skluzavkách, vy  si můžete dopřát relax nebo piknik v parku.

Chcete se dozvědět víc o historii Malty?

Historické okénko by zřejmě většina z nás tak intuitivně začala v hlavním městě Valletě, a nebyla by to chyba. Její krása, která je patrná už na první pohled, není jen legendou. Připočtěte k tomu všudypřítomný nádech tajemna a fanoušci dob dávno minulých budou u vytržení. Valleta ale nebyla hlavním městem vždy. Za centrum si ji díky její výhodné poloze zvolili až rytíři Řádu svatého Jana, aby mohli lépe odolávat útokům osmanských Turků. Úplně původně vznikla jako pevnost, což vám při pohledu na mohutné hradby, na kterých jsou dodnes k vidění obranná děla, asi snadno dojde. Kdo ví, jak by to s Maltou dopadlo, kdyby ji rytíři nechránili. Je celkem pravděpodobné, že by toto souostroví vůbec nebylo součástí Evropy.

Malta

Po rytířích tu ale nezůstalo jen opevnění. Za vidění určitě stojí chrám svatého Jana Křtitele vybudovaný Maltézskými rytíři, pod jehož podlahou jsou někteří z řádu pochováni.

Jen pár kroků od hlavního města se pak nachází Hal Saflieni Hypogeum, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Ne příliš nápadný vstup vám otevře dveře do fascinujícího podzemního labyrintu, ve kterém objevíte na třech podlažích systém chodeb, katakomb a chrámů. Tento světový unikát je součástí kulturního dědictví UNESCO, a pokud se sem budete chtít vydat, nezapomeňte si vstup objednat s pořádným předstihem, jde totiž o jednu z nejzajímavějších a nejhodnotnějších atrakcí maltského souostroví.

Patříte do kategorie gurmánů a milovníků dobré kuchyně?

Malta byla po staletí křižovatkou námořních cest nejrůznějších národů a to se také promítlo do její kuchyně plné cizokrajných vůní a chutí. Kdybychom ale chtěli mluvit o typicky národních pokrmech, zřejmě bychom vyzdvihli populární středomořské chutě. Vydejte se na voňavou rybku, ochutnejte svěží zeleninu nebo vyhlášený chléb či kozí sýry.

Malta

Skuteční gurmáni by neměli vynechat návštěvu přímořské rybářské osady Marsaxlokk na jihu ostrova. Vyrazte sem v neděli brzo ráno. Už z dálky ucítíte vůni čerstvých ryb, mušlí, krevet, chobotnic a dalších darů moře. Oko pak zaujme barevná kompozice, kterou vytváří rybářské lodě v přístavu.

Přístav ve městě Marsaxlokk.

Hledáte romantickou destinaci?

Jestli jste romantická duše nebo chcete připravit překvapení pro vaši druhou polovičku, naplánujte si výlet na menší ostrovy – Gozo a Comino. Comino je místem, kde najdete již zmiňovanou Modrou lagunu. Na ostrově Gozo se zase můžete těšit na jeskyni Calypso, kterou naleznete přímo nad nádhernou písečnou pláží Ramla Bay. Podle mýtů byla jeskyně obývána nymfou Kalypsó, což místu dodává na mysticitě. Okolní výhledy se zase postarají o dokonalou romantickou atmosféru.

Malta

Kdybyste hledali tiché prostředí ideální na procházky ve dvou, zamiřte do bývalého hlavního města, Mdiny. Zatímco Valleta se hemží turisty, Mdina má přezdívku The Silent City neboli Tiché město. Nejen díky své okouzlující atmosféře dotvořené barokní architekturou je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Malta

Aktuální podmínky vstupu na Maltu?

Od 14. července 2021 platí nové podmínky vstupu na Maltu, které zohledňují, zda jste plně očkováni nebo ne.

  • Očkovaní cestující musí prostřednictvím evropského COVID certifikátu prokázat, že od aplikace poslední dávky vakcíny uplynulo alespoň 14 dní. Akceptovány jsou certifikáty vydané na Maltě, v zemích EU, v Turecku, Srbsku, Spojených arabských emirátech a Velké Británii, které byly schváleny EMA a maltským dozorem pro veřejné zdraví:
    • Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson.
    • Přijímány jsou rovněž osvědčení o očkování prokazující smíšené použití vakcín schválených EMA.
  • Od neočkovaných bude vyžadován negativní PCR test, ne starší 72 hodin, a nastoupení povinné 14denní karantény ve stanoveném hotelovém zařízení a to na vlastní náklady.

Výjimku z očkování mají děti do 5 let, které mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení. Od 5 do 11 let je pak vyžadován PCR test, od 12 let pouze očkovací certifikát.

Cestující, kteří nejsou očkováni ze zdravotních důvodů, při vstupu předloží negativní PCR test, ne starší 72 hodin.

Kromě výše uvedeného musí všichni cestující ještě před vstupem na Maltu vyplnit EU PLF formulářPublic Health Travel Declaration Form a oba vyplněné formuláře (vytištěné) předložit při kontrole na letišti a při nástupu do letadla.

Visit Malta

Návrat zpět do České republiky

Podmínky návratu ze zahraničí zpět do Česka se řídí cestovatelským semaforem. Přes to, že je na základě něj Malta v současné chvíli zařazena mezi tmavě červené země, plně očkovaným (alespoň 14 dní od poslední dávky) a těm, kteří překonali COVID-19 v posledních 180 dnech, stačí před cestou domů vyplnit pouze příjezdový formulář. Ostatní se nevyhnou karanténě ani testování.

Letenky na Maltu

Z Prahy na Maltu se dostanete dvakrát týdně přímým letem s Air Malta, vždy ve středu a v sobotu, a nebo sobotním přímým letem s ČSA.

Nevybrali jste si z akčních kalendářů? Parádní letenky s Air Malta najdete i přes vyhledávání.

Pelikán proplatí stornopoplatek, když budete mít pozitivní test, léčebné náklady i cestu zpět

Novinka od Pelikána! Kupte si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostanete BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudete moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pojištění STORNO nově (od 1. června 2021) pokrývá v případě pozitivního RT-PCR testu na COVID před cestou 80 % stornopoplatků. Rovněž jsou v tomto pojištění zahrnuty náklady na změnu zpáteční cesty v případě onemocnění v destinaci. Pojištění ISTOTA pak zahrnuje obě zmíněné situace a přidává i léčebné náklady na COVID a náklady na karanténu v destinaci. Pojištění je platné pro všechny země světa a to bez ohledu na barvu v cestovatelském semaforu resp. jejich epidemiologickou situaci.

Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění ISTOTA, STORNO

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus6 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus9 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g9 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN12 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky13 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus14 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru