Connect with us
Maledivy

Novinky

Na Maledivách vyroste plovoucí město. Bude alternativou v případě, že souostroví zmizí pod hladinou oceánu

Na Maledivách vyroste plovoucí město. Bude alternativou v případě, že souostroví zmizí pod hladinou oceánu

Maledivy se budou pyšnit novým „plovoucím městem“, které vyroste v tyrkysové laguně, jen 10 minut lodí od hlavního města Malediv – Male. Tento invenční stavební projekt je reakcí na zvyšující se hladinu moří v důsledku globálního oteplování a má poskytnout bydlení pro více než 20 tisíc lidí.

Reklama

Maledivy jsou souostroví sestávající z 1190 ostrovů s velmi malou nadmořskou výškou. Proto jsou v souvislosti s klimatickými změnami považovány za jednu z nejohroženějších oblastí světa. V současnosti je osmdesát procent pevniny méně než jeden metr nad hladinou moře a jelikož se předpokládá, že hladina do konce století stoupne až o metr, celé souostroví bude v budoucnu pravděpodobně ponořeno pod oceánem.

Maledivy
Zdroj: Hungary Posts English

Projekt „plovoucí město“ je navržen holandským developerem Dutch Docklands, který se specializuje na výstavbu obytných komplexů tohoto druhu. Kromě jednotek určených k bydlení se zde budou nacházet také školy a služby. Obyvatelé se budou moci přepravovat na člunech, kolech a elektrických koloběžkách. Jeho vzhled bude připomínat tvar mozku sestávající z 5000 barevných domečků.

Maledivy
Zdroj: CNN

Cílem je, aby bylo město soběstačné a mělo stejné vymoženosti jako na pevnině. Komplex bude dbát také na ekologii. Elektřina bude čerpána převážně ze solární energie. Odpadní vody budou čištěny lokálně a následně opětovně použity jako hnojivo pro okolní rostlinstvo. Alternativou klimatizace bude hlubinné mořské chlazení, které spočívá v čerpání studené vody z hlubin moře do laguny, čímž přispěje k šetření energie.

Maledivy
Zdroj: Business Insider

První plovoucí obytné jednotky budou představeny již tento měsíc. Obyvatelé by se do tohoto komplexu měli začít stěhovat začátkem roku 2024. Odhaduje se, že celé město má být dokončeno do roku 2027, píše CNN.

Akční letenky na Maledivy

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

13 pláží, kterými tě Mauricius okouzlí https://t.co/4lsArA0KBz2 dny dozadu
Pevninské Portugalsko bez omezení: od 1. července již není nutný EU certifikát https://t.co/j03BLNywnb #koronavirus2 dny dozadu
Na výlet na slunné Azurové pobřeží do Francie s letenkami od 884 Kč https://t.co/WXimZj0WwW2 dny dozadu
TOP řeky, jezera a laguny v Evropě: Sem se jezdí za odpočinkem a vodními sporty https://t.co/HumpBMQ44z2 dny dozadu
TOP atrakce a zážitky v Abú Dhabí (14 tipů na aktivity a letenky od 3 267 Kč) https://t.co/z42VWQRgyF2 dny dozadu
Prozkoumej Sicílii s letenkami z Vídně nebo Prahy od 1 177 Kč https://t.co/Z988Hqfwip2 dny dozadu
AKČNÍ LETENKY: Zadar, Katánie, Řím a další od 461 Kč https://t.co/vcgOxhAr2T2 dny dozadu
Ušetři s mKartou Svět: výběry zdarma, výhodné kurzy a až 2 000 Kč zpět za platby mobilem https://t.co/4KOaIaxi6P2 dny dozadu
Mauricius je otevřen pro všechny: není nutný test, očkování ani karanténa https://t.co/hSTauBjHnI #novinky2 dny dozadu
PECKA DNE: Letecký pobyt v Římě s hotelem a snídaní od 4 690 Kč https://t.co/kE4AVD7yoE3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru