Connect with us

Tipy

Pohodlí za pár stovek i s lowcostovými aerolinkami

Pohodlí za pár stovek i s lowcostovými aerolinkami

Nízkonákladové cestování po světě nebo po Evropě se za poslední desítku let stalo velmi populárním. Není se čemu divit. Nové linky z okolních letišť stále přibývají a ceny se často pohybují v částkách, které člověk běžně nechá v restauraci za dobrou večeři pro dva. Nejlevnější letenka však nemusí vždy znamenat to nejlepší cestovatelské řešení. I když nejčastějším důvodem zakoupení letenky od nízkonákladové letecké společnosti je její cena, za některé věci se v rámci vaší cesty vyplatí připlatit. To platí nejen u aerolinek jako Ryanair, Wizzair, Laudamotion, Eurowings, Volotea, Vueling apod.

Reklama

Ryanair a Wizz Air: priority boarding a 2 příruční zavazadla

Nové přepravní podmínky pro zavazadla letecké společnosti Ryanair (říjen 2017) mnoho lidí potěšily, a mnohé naopak rozhořčily. Z důvodu nedostatku místa pro zavazadla na palubě se přepravce rozhodl zavést nové pravidlo – všechna velká příruční zavazadla (tzn. malé kufříky) jsou nově umísťována do podpalubí. Mnoho z nás cestuje s notebooky či jinými elektronickými zařízeními, která se mohou při nešetrné manipulaci se zavazadlem značně poškodit, takže toto řešení rozhodně není žádná výhra. Nově si však připlatíte i za odbavené zavazadlo – od listopadu 2018 si mohou cestující na palubu vzít jen malou tašku a umístit ji pod sedadlo před sebou. Zavazadla do deseti kilogramů stojí zhruba od 150 do 250 korun.

Zpožděný, nebo stornovaný let? Mělo letadlo zpoždění více, než 3 hodiny? Pokud ano, tak máte nárok na finanční kompenzaci. Využijte portál APRA.CZ.

Vyřešit se to však dá ještě jedním způsobem, a to poměrně elegantně – stačí si k letence připlatit tzv. priority boarding, který stojí něco málo přes stovku (cca 5 eur). Díky tomu získáte přednostní nástup do letadla. Dále si s sebou můžete na palubu vzít obě zavazadla a navíc se pohodlně usadíte, kam si budete přát – nastupujete totiž do kabiny jako první.

Maďarský přepravce Wizz Air také změnil svou zavazadlovou politiku. Zdarma si na palubu letadla můžete vzít malé příruční zavazadlo s maximálními rozměry 40 x 30 x 18 cm (musí se vejít pod sedadlo). Velké příruční zavazadlo s rozměry 55 x 40 x 23 cm a hmotností do 10 kg musíte odevzdat u přepážky, to pocestuje zdarma v podpalubí letadla. Cestující s příplatkovou službou Wizz Priority (za cca 150 až 250,- Kč) si mohou s sebou na palubu vzít oba kusy příručních zavazadel (malé i velké).

V případě, že si přejete přikoupit velké zavazadlo k odbavení, připlatíte si řádové od 500 do 1 500 korun za jednu cestu – v závislosti na sezóně a trase.

Easyjet: žádný váhový limit

Pokud jde o zavazadla, je politika společnosti Easyjet o něco přátelštější. Na palubu letadla si s sebou můžete vzít příruční zavazadlo s rozměry 56 x 45 x 25 cm, a skvělé je, že může klidně vážit i 20 kilogramů. U Easyjetu stačí, že se vejde do prostoru určeného pro zavazadla.

Eurowings: cca 200,- Kč za odbavené zavazadlo

V případě společnosti Eurowings platí podobná pravidla jako u společností Ryanair a Wizzair, ale příplatek za plnohodnotné zavazadlo k odbavení je skutečně velmi nízký. Začíná na částce okolo dvou set korun.

Volotea: pozor na váhu zavazadla

Letecký dopravce Volotea nabízí lety z Vídně do zajímavých destinací, jako jsou Marseille, Bilbao nebo Nantes. Pokud si zvolíte právě tuto společnost, dejte si záležet, aby rozměry a váhy zavazadel odpovídaly předepsaným požadavkům. Za všechna zavazadla překračující limity hrozní doplatek až 1 500,- Kč.

Vueling: 50% sleva při objednávce předem

U nízkonákladových aerolinek často platí, že vše, co můžete objednat dopředu přes webové stránky, vás vyjde mnohem levněji. Vueling je toho dobrým příkladem. Za odbavené zavazadlo zaplatíte v případě brzké objednávky až o polovinu méně. Cena činí zhruba 350 korun za jedno zavazadlo.

Pokud si nejste jistí podmínkami, raději nám zavolejte nebo napište na náš zákaznický servis, rádi vám pomůžeme. (+420 226 200 777, letenky@pelikan.cz)

1 Comment

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Airbnb nabízí ubytování zdarma doktorům a záchranářům bojujícím s COVID-19 https://t.co/kq6BfNJ9re #novinky15 hodinami dozadu
Namísto skvělé práce a hypotéky si vybrali cestování. MatoVeve have gone mad! https://t.co/j0Uk1AkhDD18 hodinami dozadu
Za sedmero jezery: Okouzlující Národní park Rila v Bulharsku https://t.co/5xvT1ZtwEd20 hodinami dozadu
Stýská se Vám po cestování? Připomeňte si své zážitky a uspořádejte je https://t.co/AU1TbLX8Ss #novinky20 hodinami dozadu
Den v Tokiu sólo: Takhle si jej užiješ nejvíc! https://t.co/kdGb1pAhku20 hodinami dozadu
AKTUALIZOVÁNO: Qatar Airways na let lekářské osvědčení nevyžadují https://t.co/FnCg5TzE9z #novinky21 hodinami dozadu
Emirates od 6. dubna obnoví některé lety. Zatím jen jedním směrem https://t.co/ZJmrXZvKWf4 dny dozadu
Airbnb nabízí ubytování zdarma doktorům a záchranářům bojujícím s COVID-19 https://t.co/kq6BfO0KPO #novinky4 dny dozadu
Vyjádření CEO Pelikána Tatiany Ondrejkové k aktuální situaci (Covid-19) https://t.co/td5hT7a5aK #novinky4 dny dozadu
Zážitek na celý život: 10 nejkrásnějších treků na světě https://t.co/n6z9tp1DoK4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru