Connect with us

Tipy

Pohodlí za pár stovek i s lowcostovými aerolinkami

Pohodlí za pár stovek i s lowcostovými aerolinkami

Nízkonákladové cestování po světě nebo po Evropě se za poslední desítku let stalo velmi populárním. Není se čemu divit. Nové linky z okolních letišť stále přibývají a ceny se často pohybují v částkách, které člověk běžně nechá v restauraci za dobrou večeři pro dva. Nejlevnější letenka však nemusí vždy znamenat to nejlepší cestovatelské řešení. I když nejčastějším důvodem zakoupení letenky od nízkonákladové letecké společnosti je její cena, za některé věci se v rámci vaší cesty vyplatí připlatit. To platí nejen u aerolinek jako Ryanair, Wizzair, Laudamotion, Eurowings, Volotea, Vueling apod.

Reklama

Ryanair a Wizz Air: priority boarding a 2 příruční zavazadla

Nové přepravní podmínky pro zavazadla letecké společnosti Ryanair (říjen 2017) mnoho lidí potěšily, a mnohé naopak rozhořčily. Z důvodu nedostatku místa pro zavazadla na palubě se přepravce rozhodl zavést nové pravidlo – všechna velká příruční zavazadla (tzn. malé kufříky) jsou nově umísťována do podpalubí. Mnoho z nás cestuje s notebooky či jinými elektronickými zařízeními, která se mohou při nešetrné manipulaci se zavazadlem značně poškodit, takže toto řešení rozhodně není žádná výhra. Nově si však připlatíte i za odbavené zavazadlo – od listopadu 2018 si mohou cestující na palubu vzít jen malou tašku a umístit ji pod sedadlo před sebou. Zavazadla do deseti kilogramů stojí zhruba od 150 do 250 korun.

Zpožděný, nebo stornovaný let? Mělo letadlo zpoždění více, než 3 hodiny? Pokud ano, tak máte nárok na finanční kompenzaci. Využijte portál APRA.CZ.

Vyřešit se to však dá ještě jedním způsobem, a to poměrně elegantně – stačí si k letence připlatit tzv. priority boarding, který stojí něco málo přes stovku (cca 5 eur). Díky tomu získáte přednostní nástup do letadla. Dále si s sebou můžete na palubu vzít obě zavazadla a navíc se pohodlně usadíte, kam si budete přát – nastupujete totiž do kabiny jako první.

Maďarský přepravce Wizz Air také změnil svou zavazadlovou politiku. Zdarma si na palubu letadla můžete vzít malé příruční zavazadlo s maximálními rozměry 40 x 30 x 18 cm (musí se vejít pod sedadlo). Velké příruční zavazadlo s rozměry 55 x 40 x 23 cm a hmotností do 10 kg musíte odevzdat u přepážky, to pocestuje zdarma v podpalubí letadla. Cestující s příplatkovou službou Wizz Priority (za cca 150 až 250,- Kč) si mohou s sebou na palubu vzít oba kusy příručních zavazadel (malé i velké).

V případě, že si přejete přikoupit velké zavazadlo k odbavení, připlatíte si řádové od 500 do 1 500 korun za jednu cestu – v závislosti na sezóně a trase.

Easyjet: žádný váhový limit

Pokud jde o zavazadla, je politika společnosti Easyjet o něco přátelštější. Na palubu letadla si s sebou můžete vzít příruční zavazadlo s rozměry 56 x 45 x 25 cm, a skvělé je, že může klidně vážit i 20 kilogramů. U Easyjetu stačí, že se vejde do prostoru určeného pro zavazadla.

Eurowings: cca 200,- Kč za odbavené zavazadlo

V případě společnosti Eurowings platí podobná pravidla jako u společností Ryanair a Wizzair, ale příplatek za plnohodnotné zavazadlo k odbavení je skutečně velmi nízký. Začíná na částce okolo dvou set korun.

Volotea: pozor na váhu zavazadla

Letecký dopravce Volotea nabízí lety z Vídně do zajímavých destinací, jako jsou Marseille, Bilbao nebo Nantes. Pokud si zvolíte právě tuto společnost, dejte si záležet, aby rozměry a váhy zavazadel odpovídaly předepsaným požadavkům. Za všechna zavazadla překračující limity hrozní doplatek až 1 500,- Kč.

Vueling: 50% sleva při objednávce předem

U nízkonákladových aerolinek často platí, že vše, co můžete objednat dopředu přes webové stránky, vás vyjde mnohem levněji. Vueling je toho dobrým příkladem. Za odbavené zavazadlo zaplatíte v případě brzké objednávky až o polovinu méně. Cena činí zhruba 350 korun za jedno zavazadlo.

Pokud si nejste jistí podmínkami, raději nám zavolejte nebo napište na náš zákaznický servis, rádi vám pomůžeme. (+420 226 200 777, letenky@pelikan.cz)

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment
Nahoru