Connect with us

Novinky

Pelikán v reakci na zrušení zákazu lovu slonů odmítá přepravu zbraní do Botswany

Pelikán v reakci na zrušení zákazu lovu slonů odmítá přepravu zbraní do Botswany

Jeden z největších prodejců letenek a pobytů na českém trhu, Pelikán.cz, zrušil poskytování služby, pomocí které si mohli jeho zákazníci k zakoupeným letenkám vyžádat i přepravu zbraní do Botswany. Rozhodnutí cestovní kanceláře přišlo poté, co koncem května prezident africké země po pěti letech zrušil zákaz lovu slonů, který zavedl jeho předchůdce.

Prezident Botswany, Mokgweetsi Masisi, již v dubnu 2018 po nástupu do úřadu avizoval přehodnocení zákazu lovu slonů, který v roce 2014 zavedl jeho předchůdce a politický soupeř Ian Khama. Botswanské ministerstvo životního prostředí tento zákaz koncem května zrušilo s odůvodněním, že sloni jsou údajně přemnožení, ničí úrodu zemědělcům a ohrožují domácí zvířata, tím pádem i živobytí místních lidí.

Zdá se však, že vlna nevole, kterou mezi ochránci, ale i domácími obyvateli či turisty opětovné povolení odstřelu slonů vyvolalo, nezůstane bez odezvy. Nově se na stranu majestátních afrických zvířat postavil i jeden z největších prodejců letenek a pobytů na českém trhu, Pelikán.

„Pelikán se během 15 let své existence vždy snažil propojovat svět a sbližovat lidi. A to vždy s ohledem a důrazem na ochranu přírody. Vzhledem k aktuální celosvětové diskusi o klimatických změnách, která zahrnuje i ochranu živočišných druhů, se nám zdá rozhodnutí botswanské vlády o to více nepochopitelné,“ vysvětlil Jozef Rybár, PR Manager cestovní kanceláře.

Na safari se zbraní? Bez asistence

I čeští lovci, které chce Botswana svým rozhodnutím přilákat do země, tak musí po novém počítat s tím, že pokud si své letenky zakoupí přes Pelikána, jeho zákaznický servis jim s vyžádáním speciální služby, která umožňuje přepravu zbraní letadlem, nepomůže. Cestovní kancelář se toto rozhodnutí rozhodla aplikovat plošně na všech trzích, na kterých své služby a produkty poskytuje.

„Odmítnutí asistence s přepravou jakýchkoliv zbraní do Botswany se v našem případě týká nejen Česka, ale i Slovenska, Maďarska, Polska, Rakouska a Německa. Stejně plánujeme postupovat i při anglické jazykové verzi našeho webu, který jsme spustili teprve nedávno,“ upřesnil Rybár s tím, že toto omezení se nebude týkat sportovních zbraní.

Podpora turismu by měla vypadat jinak

I když botswanská vláda své rozhodnutí již několik týdnů obhajuje, zdá se, že podobné apely lidí a společností ho mohou pomoct zvrátit. „Uvědomujeme si, že z naší strany se jedná zejména o symbolické gesto, které se dotkne maximálně několika desítek lovců v rámci regionu střední a východní Evropy,“ dodal Rybár. Doufají však, že se k nim časem přidají i další, případně i samotné letecké společnosti.

Botswanské ministerstvo životního prostředí už po tlaku veřejnosti avizovalo, že zákaz lovu slonů sice neobnoví, ale zavede alespoň limit na 400 odstřelů ročně. Průměrná cena odstřelu jednoho slona by se měla pohybovat na úrovni kolem $45 000. „Otázkou zůstává, jestli oněch zhruba 16 milionů euro ročně pomůže turismu v této malebné africké zemi. My v Pelikánovi jsme přesvědčeni, že podpora opravdu dlouhodobého turismu se diametrálně liší,“ uzavřel téma Rybár.

Statisíce turistů, tři miliardy z HDP

V Botswaně se i díky již neplatnému pětiletému zákazu lovu slonů podařilo vybudovat největší populaci těchto zvířat na světě. Podle odhadů jich v zemi žije kolem 130 až 160 tisíc. Statisíce turistů každoročně cestují na safari i kvůli nim. Právě turismus přitom zaměstnává až 40 % botswanské populace a tvoří až pětinu HDP, čímž generuje příjem ve výši kolem 3 miliard euro ročně.

Klikněte pro komentář
Nahoru