Connect with us

Cestopisy

Londýn očima jeho 7 nejzajímavějších hospod

Být vyhledávaným lokálem je snem snad každé správné hospody. Samozřejmě obrazně řečeno. Tato skutečnost totiž potěší hlavně jejího majitele. O Londýně se toho napsalo už mnoho a možná si říkáš, že už o něm víš úplně všechno. Podívej se na něj teď proto očima jeho nejzajímavějších hospod, jejichž příběh tě možná uchvátí natolik, že si příští cestu do hlavního města Spojeného Království naplánuješ kvůli nim.

Reklama

1. chlazený mok s nádechem tajemna v The Spaniards Inn

„Abys pochopil mé počínání vydej se za mnou strastiplnou cestou směrem na sever do okrajové části Londýna nazvané Hampstead. Své pouti nebudeš litovat, neboť tvé hrdlo schladí blahodárný mok, jenž se na místě podává již od 16. století. Věz, že má historie je opravdu dlouhá a plná legend.“

Traduje se, že hospoda patřila otci známého anglického zloděje Dicka Turpina. Mezi pravidelné návštěvníky údajně patřil i Charles Dickens. Místo tak dýchá nejen jedinečnou historickou atmosférou, ale taky v ní máš pocit, že se doba zastavila někde před mnoha desítkami let. Svoji roli v tom zajisté hraje i starobyle laděný interiér. Legenda také říká, že si tuto hospodu oblíbily staré duše a pravidelně sem chodí popíjet. Tuto skutečnost už necháme na tvém posouzení. Jedno je ale jasné, když už budeš v Londýně, tenhle tour the pub si určitě nenech ujít.

(Zdroj fotografie: Slawek Kozakiewicz – Dreamstime.com)

2. oblíbená putyka anglických spisovatelů Ye Olde Cheshire Cheese

„Hledáš-li inspiraci, vejdi do mých dveří a já slibuji, že své hrdlo nejen napojíš, ale i smysly své obdaříš.“

Takto nějak by mohla lákat jedna z nejstarších hospod v Londýně své návštěvníky. Ale ona je ani nijak lákat nemusí. Stačí o ní vědět, že byla založena už počátkem 16.století, a to už je panečku doba. Nedá se říct, že její podoba zůstala nezměněná dodnes. Velkou rekonstrukcí musela Ye Olde Cheshire Cheese projít po Velkém požáru v Londýně v roce 1666. Od té doby se v ní ale změnilo jen máloco. Obrovským lákadlem je také skutečnost, že právě tuto hospodu měli ve velké oblibě angličtí mistři slova, jako například Samuel Johnson, Arthur Conan Doyle, nebo Charles Dickens. Povídá se, že pokud hledáš inspiraci pro svoji literární tvorbu je Ye Olde Cheshire Cheese tím pravým místem. Najdeš ji ukrytou v uličce 145 Fleet Street, která je necelých 10 minut chůze od Katedrály svatého Pavla.

3. hostinec s pavlačí, aneb, kde si drbny přišly na své

The George Inn má svůj příběh ukrytý v zapadlé uličce, kterou s přehledem projdeš bez povšimnutí. To by ale byla velká škoda, takže pozor. I když je umístěna jen pár minut chůze od nejmodernějších budov v Londýně velmi lehce unikne tvé pozornosti tím, že je zastrčená na nádvoří. To je ten důvod, proč je na první pohled neviditelná. Nádvoří je schované u Borough High Street, která vede směrem na Londýnský most. Tato hospůdka taky patří k těm s bohatou historií, protože se v ní nalévá už od 17. století. Výjimečná je ale i tím, že se jedná o poslední tzv. galerijní hostinec ve městě. Dlouhé pavlačové balkóny se táhnou podél celé budovy a přímo vybízejí k popíjení chlazeného piva a sledování (nebo i hojné komentování) dění na malém hospodském nádvoří. Tento prostor vzpomenul ve svém díle Malá Dorritka i Charles Dickens, který patřil k místním štamgastům.

(Zdroj fotografie: Patricia Hofmeester – Dreamstime.com)

PS: když se na tyto tři zmíněné hospody podíváš, možná tě taky napadne, že název tohoto článku by lépe vystihoval titulek, Londýnské hospody očima Charlese Dickense. Ten měl asi tour the pub na programu docela často… Ale zpět k dalším nejzajímavějším hospůdkám v hlavním městě Anglie.

4. historie bez hysterie, to je The Seven Stars

O ní se toho moc neví. Vlastně se ani moc neví kde je, tedy alespoň ne na první pohled. Ale hezky popořadě. Otevřena byla roku 1602 a to je tak jediná zásadní informace z její historie, která se dochovala. Ještě vlastně i ta, že do ní, ve své době, vždy našel cestu Charles Dickens. On byl ostatně místní ve všech londýnských hospodách, takže ani tato skutečnost není žádným velkým překvapením. Proč by ale neměla The Seven Stars uniknout tobě? Je totiž absolutní směsicí zvláštností. Tak zaprvé. Když už ji najdeš, schovaná je sice v srdci Londýna mezi historickými budovami Lincoln’s Inn Fields a Královským soudním dvorem, dost možná tě zaskočí její výzor. Na první pohled totiž vypadá jako vchod do vetešnictví. A to ještě ne moc pěkného. Ve výloze jsou podivná vycpaná zvířata a celé to budí dojem hodně zvláštního místa. Když ale dáš sedmi hvězdám šanci, uvidíš, že uvnitř ne tebe čeká úplně jiná podívaná. Hospodu tvoří stylový historický interiér laděný do podoby free pubu, kdy ošuntělost barového pultu a ostatně i celého vybavení dodává hospodě to pravé kouzlo.

(Zdroj fotografie: Anizza – Dreamstime.com)

5. uvězní tě ve vinném sklípku

„Do mých útrob jednou vkročíš a více z nich nevyskočíš.“

Tento ne moc vydařený slogan by mohl pro The Viaduct platit před více než dvěma stoletími, kdy na místě této hospody stálo vězení. Od té doby už ale proteklo místní pípou hodně tekutého chleba a vězeňskou atmosféru odvál čas. I tak je ale zajímavé navštívit právě tuto hospodu, protože kromě dobrého piva tady nalévají i kvalitní vína z celé Evropy. Jen si dávej pozor, aby tě místní vinné sklípky nepohltily na moc dlouho, mohlo by se totiž stát, že cestu zpět už nenajdeš.

(Zdroj fotografie: Minacarson – Dreamstime.com)

6. místo, kde pivo hraje prim

Pokud miluješ zlatavý mok, skoč si aspoň na jeden lok do Craft Beer Co. Garantujeme ti, že u jednoho rozhodně nezůstaneš. Toto pivní království sice nemá tak bohatou historii jako předchozí zmíněné, i přesto budí dojem velmi stylového místa s parádní atmosférou kde se budeš cítit velmi dobře. Interiér je sestaven z oldies nábytku, pod čímž si představ pohodlná křesílka a čalouněné stoličky ve stylu babiččina obýváku. Myšleno ale v tom nejlepším slova smyslu. Bar je z tmavého masivního dřeva a na stěnách visí staré obrazy připomínající místní pivařskou historii. Craft Beer Co nabízí taky pestrou plejádu různých druhů piv. Ostatně objevování všech chutí už necháme na tobě. Tento příjemný pub najdeš v centru města na White Lion Street 55.

7. jako pravý londýňan v The Harp

„Jsem velmi oblíbená, klasická a zaručeně pravá londýnská hospůdka.“

Ano, to jsou i ty předchozí a ano, celý článek je o hospodách v Londýně. Tuto zmiňujeme hlavně proto, že více než turistů je tady místních, kteří ji s oblibou navštěvují hlavně po náročném dni. The Harp najdeš nedaleko nádraží Charing Cross a těšit se můžeš na více než 20 druhů piv vařených přímo v útrobách tohoto krásného místa. A pivo není jediným typickým nápojem, kterým si tady můžeš spříjemnit čas. V nápojovém lístku najdeš i několik druhů kvalitního ginu, který je v Anglii více než srdcovou záležitostí. Musíme tě ale upozornit, že v The Harp bývá dost nával, ale za ten drink to rozhodně stojí.

(Zdroj fotografie: Spiroview Inc. – Dreamstime.com)

 

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru