Connect with us

Cestopisy

Znáš Londýn nazpaměť? 5 nejlepších výletů v jeho širším okolí

Londýn zbožňujeme. Pro jeho kulturu, architekturu, muzea, atrakce a samozřejmě jídlo. Jen se tam občas po pár dnech cítíme mezi všemi těmi turisty tak trochu stísněně. Máte to stejně? Tak se s námi vydejte prozkoumat 5 míst, která vám pomohou od této burácející metropole trochu vypnout. Klidně jen na jeden den. Vůbec nic tím neztratíte. Právě naopak. Objevte s námi extravagantní Brighton, lázeňský ráj Bath nebo útočiště vzdělanců Cambridge.

Reklama

Letenky do Londýna

REZERVUJ ZDE

1. Brighton

Hipsteři, oblázkové pláže a hromada lokálních minipivovarů. Pokud jste navíc otevření LGBT komunitě, budete to tu zbožňovat.  Brighton se nachází necelých 100 kilometrů od Londýna a dostat se tam můžete autobusem už od 5 liber. Rychlejší jsou vlaky z londýnské Victoria Station, ale za ty dáte minimálně šestkrát tolik. Záleží na vás, jestli chcete cestovat draze, ale jen hodinu, nebo levně, ale až dvě a půl hodiny. Každopádně cestujte! Nechte se v Brigtonu unést křikem racků na známém molu Palace Pier, omrkněte bývalou královskou rezidenci Royal Pavilion, vydejte se do čtvrtě North Laine, kde najdete přes 400 alternativních obchůdků, butiků, kaváren, a nejen veganských restaurací, a zajděte si na pintu nebo dvě do Brighton Beer Dispensary, která vám nabídne produkty těch nejlepších malých britských pivovarů.

Palace Pier v Brightonu.

2. New Forest

Pokud jste zvířátkoví podobně jako my a rádi je sledujete v jejich přirozeném prostředí, vydejte se do oblasti New Forest. Na romantických vřesovištích budete moct sledovat známé britské poníky, kteří tam brázdí zarostlé plániny už tisíce let. Nejlevněji vás vyjde cestovat autobusem do města Southampton za zhruba 5 liber a pak nasednout na další autobus, za podobnou částku, který vás zaveze do zastávky Ashurst New Forest. Dá se jet i přímo, ale vyjde vás to na více než dvojnásobek. Taky si můžete půjčit auto a projet to tam pěkně v pohodlí. Jen nezapomínejte na to, že tady mají přednost zvířata a ne auta! Kromě poníků vás zde budou doprovázet i krávy a prasata.

Poníci v parku New Forest.

3. Bath

No může být něco lepšího než se po dlouhých turistických procházkách po Londýně vydat do lázeňského města, kde se o vás postarají se vší parádou? Město Bath vystavěli Římané kolem přírodních horkých pramenů, krátce po své invazi do Británie. A z tohoto chvályhodného počinu se můžeme těšit až dodnes při návštěvě některého z lázeňských zařízení. Až budete mít dost varhánků na rukách, zavítejte třeba do podniku Sally Lunn’s Eating House, který sídlí v nejstarší budově v celém městě. Budete mít možnost vyzkoušet místní specialitu – proslulý Bath Bunn, který se zde připravuje už od roku 1680.

Římské lázně ve městě Bath.

4. Cambridge

Menší, klidnější a podle nás i krásnější než Oxford, to je starobylé univerzitní město Cambridge. Kromě tradičního obhlížení univerzity a přilehlých muzeí můžete svoji návštěvu spojit i s některým festivalem. Těch se tu totiž koná hned několik. V srpnu jde o Cambridge Folk Festival, jeden z největších folkových festivalů celé Velké Británie, na konci října vás zase čeká Cambridge Film Festival. No a pokud svoji návštěvu plánujete až na příští rok, v květnu zase bývá Cambridge Beer Festival, což je pivní festival založený už v roce 1973. Z Londýna tam jezdí spoje téměř každých 30 minut a cesta trvá přibližně hodinu a půl. Jízdenky seženete už od 15 liber.

Univerzita v Cambridge.

5. Mersea Island

Ani náš poslední tip není závislý na půjčení auta. I přesto, že je Mersea Island nejvýchodnějším obydleným ostrovem Velké Británie, dostanete se tam poměrně pohodlně vlakem. Ten vás odveze do městečka Wivenhoe, ze kterého vás do výše zmiňovaného gastronomického ráje přiveze trajekt. O toto označení se zasloužil zejména podnik The Company Shed, který na své mořské plody každý víkend láká návštěvníky z celé země. Provozují tzv. BYOB – Bring Your Own Bread, tedy přines si svůj vlastní chleba. Musíte přijít ještě před polednem, protože jedině tak budete mít jistotu, že se na vás dostanou nezapomenutelné krevety, uzené ryby, ústřice nebo krabi. A takového kraba si zde můžete ulovit i sami. Existují speciálně vyhrazená místa, která vybízejí, abyste si jej vylovili, omrkli a vypustili zpátky do vody. Skvělá zábava nejen pro děti! V blízkosti jsou i obchůdky, které prodávají potřebné vybavení.

Plážové domky na ostrově Mersea Island.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru