Connect with us
Malta

Evropa

Odkud, kam a s kým? Levné letenky na Maltu a vše, co o nich chcete vědět

Odkud, kam a s kým? Levné letenky na Maltu a vše, co o nich chcete vědět

Malta je opravdu maličký stát s nejmenším hlavním městem Evropy. Jmenuje se Valletta a nachází se zde i Mezinárodní letiště Malta (Malta International Airport). V tomto článku vám prozradíme, jak se tam dostanete letecky a co vás čeká po příletu včetně možností dopravy do jiných měst. Dozvíte se také, jaké letecké společnosti vás dostanou na Maltu z českých nebo nedalekých zahraničních letišť a které vám může nabídnout jaké služby. Nebojte se, nezapomněli jsme ani na levné letenky na Maltu.

Reklama

Mezinárodní letiště Malta je fakt kvalitní

Sice je Valletta opravdu velmi malá, její mezinárodní letiště by však obstálo i ve světových metropolích. Není to jen náš subjektivní názor (protože ten je více než pozitivní). V roce 2020 se v rámci hodnocení Mezinárodní rady letišť ACI (Airports Council International) stalo nejlepším letištěm Evropy za svůj výkon v letech 2018, 2019 a 2020. I na těžké pandemické časy bude pravděpodobně vzpomínat s hrdostí. V roce 2021 vyhodnotil Skytrax (mezinárodní organizace pro hodnocení leteckých společností) jeho bezpečnostní opatření týkající se onemocněním COVID-19 jako nejlepší.

Malta

Doprava z letiště

Na letišti jsou dostupné služby maltské veřejné dopravy. Budete mít k dispozici několik možností. V první řadě byste měli vědět, jestli se váš cíl nachází na hlavním ostrově Malta (ano, jmenuje se stejně jako celá země) nebo na menším s názvem Gozo. Linky s označením „X“ vás dostanou do většiny měst ostrova Malty s několika zastávkami po cestě. Přímé linky Tallinja (TD Routes) však nabízí dopravu bez přerušení přímo do vašeho cílového města, samozřejmě pokud jsou služby na dané místo dostupné.

Z Valletty na Gozo neexistuje přímé spojení. Můžete jet autobusem do města Ċirkewwa, přejet trajektem na Gozo a pak si vzít taxi do Victorie (to je jinak hlavní město Goza). Případně můžete jet autem z Valletty do Victorie přes Ċirkewwa za přibližně 1 hodinu a 45 minut.

Taxi služby z letiště do různých koutů na Maltě jsou k dispozici 24 hodin denně. Předplacené lístky si můžete zakoupit po příletu, a to za paušální ceny v k tomu určených kioscích v uvítací hale letiště. Provedete tak ale rovněž přes aplikaci Malta Taxi, která je dostupná na Google Play i v App Store.

Malta

Levné letenky na Maltu z Prahy

Přímé spojení mezi Prahou a maltským letištěm zajišťuje letecká společnost Air Malta, ovšem nebude mít dlouhého trvání. Linka totiž s koncem letní sezóny, resp. v říjnu končí. Doufejme, že brzo dojde k její obnově. Do té doby bude možné využít lety z nedalekých zahraničních letišť.

Levné letenky na Maltu z Německa

Již zmiňované aerolinky Air Malta přestanou provozovat své přímé lety z Prahy, nicméně z německých letišť budou létat na Maltu i nadále. Jsou dostupné odlety z Berlína nebo Mnichova. V ceně jsou zahrnuta dvě příruční zavazadla (55 x 40 x 20 cm a 40 x 30 x 10 cm).

Levné letenky na Maltu z Vídně

Od našich rakouských sousedů vás na Maltu dostanou dvě letecké společnosti. Buď je to nízkonákladový přepravce Ryanair, nebo vlajková letecká společnost Malty, Air Malta, také low cost. Co se týče variabilnosti cen, platí, že ceny letenek nejsou paušální. Proto, když natrefíte na nějakou opravdu dobrou nabídku, nenechte si ji ujít. Let z Vídně na Maltu trvá přibližně 2 hodiny (oficiálně 2 hodiny a 10 minut).

Levné letenky na Maltu z Bratislavy

Z Bratislavy se na Maltu dostanete za přibližně 2 hodiny. Jedná se o přímý let leteckou společností Ryanair. Když se prokliknete na letenkový vyhledávač Pelikána, uvidíte, že jde o skutečně levné letenky. Jelikož je ale Ryanair nízkonákladová letecká společnost, počítejte s tím, že ceny se mění relativně často, takže to, co uvidíte dnes, už nemusí platit zítra.

Levné letenky na Maltu z Polska

V nabídce letenek z polských letišť rovněž najdete spojení provozovaná nízkonákladovým dopravcem Ryanair, jedná se o linky z Krakova a Vratislavy. V obou případech se délka letu pohybuje okolo 2 hodin a 35 minut. Poslední možností je odlet z Katovic s aerolinkami Wizz Air.

Malta

Akční letenky na Maltu

Co nabízí jednotlivé letecké společnosti?

RYANAIR

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair vás na Maltu dostane opravdu levně. V ceně letenky máte i příruční zavazadlo (40 x 20 x 25 cm), podpalubní jste však schopni si dokoupit přímo během rezervace na stránce Pelikána. Můžete to také vyřešit službou Priority, se kterou dostanete povolení vzít si na palubu k vašim malým příručním zavazadlům i jedno další, do 10 kg.

Nejflexibilnější termíny na Maltu má Vídeň, odkud se létá třikrát týdně, a to v podělí, středu a pátek. Z Bratislavy pak každý čtvrtek a neděli, z Vratislavy v úterý a sobotu a v pondělí a pátek z Krakova.

Kufry

AIR MALTA

Air Malta je vlajková letecká společnost Malty, která je cenově dostupná. Patří do skupiny nízkonákladovek, konkrétně jde o dceřinou společnost Ryanair operující od roku 2019. V základní ceně letenky nemáte jen malou příručku, ale rovnou 2: 1 kus příručního zavazadla do 10 kg (40 x 55 x 25 cm) a 1 malá taška do 2 kg (40 x 30 x 15 cm). I v tomto případě si můžete dokoupit ještě jedno podpalubní zavazadlo navíc přímo během rezervace na stránce Pelikána.

Benefitem cestování se společností Air Malta je to, že létá poměně často. Je ovšem pravda, že pro české cestující bude za chvíli nejbližším dostupným letištěm Vídeň a německá letiště.

Air Malta

WIZZ AIR

Další skutečně levnou alternativou jsou Wizz Air z Katovic. Podobně jako je tomu s cenami letenek, i v kontextu zavazadel lze tuto maďarskou nízkonákladovou leteckou společnost přirovnat k dopravci Ryanair. Základní letenka vás opravňuje vzít si na palubu jednu malou tašku (40 x 30 x 20 cm), ale se službou Priority se k tomu přidá ještě jedna další do 10 kg (55 x 40 x 23 cm). Během rezervace přímo na stránce Pelikána si samozřejmě můžete dokoupit rovněž podpalubní zavazadla.

Z Katovic Wizz Air své lety na Maltu nabízí v úterý, čtvrtek a neděli.

Wizz Air

Zdroj: Maltaairport.comRyanair.comAirmalta.comWizzair.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru