Connect with us
Letiště Lukla v Nepálu

Cestopisy

Letiště Lukla v Nepálu je nejnebezpečnější na světě

Letiště Lukla v Nepálu je nejnebezpečnější na světě

Letiště Lukla ‘s Tenzing Hillary v Nepálu je známé jako vstupní brána na Everest. Kromě toho nese také přezdívku nejnebezpečnějšího letiště na světě. Proč?

Reklama

Za posledních 20 let se na letišti stalo 7 smrtelných nehod, během nichž zahynulo celkem 50 pasažérů a členů posádky. Řidší vzduch a vyšší nadmořská výška způsobují potíže s motorem. Zároveň snížený odpor způsobuje problémy se zpomalením letadla. To ve zkratce znamená, že čím delší přistávací dráha, tím lépe.

Letiště Lukla ale není v tomto ohledu přizpůsobeno zcela vhodně. Je umístěno na hoře a jeho přistávací dráha neměří více než 527 metrů, píše Simple Flying. Dráha je tak krátká, že na jejím konci vytvořili 12% navýšení, které má pomáhat přistávajícím letadlům.

Letiště Lukla v Nepálu

Vzhledem k hornatému povrchu nepřipouští letiště žádné objízdné postupy. Jakmile pilot letadla zahájí přiblížení se musí přistát. Na letišti Lukla nejsou ani žádné navigační ani radarové systémy. Piloti se tedy musí spolehnout na to, co vidí z kokpitu.

Kvůli těmto podmínkám mohou na letišti Lukla přistávat jen helikoptéry a turbovrtulová letadla jako Pilatus PC-6 Porters, Dornier Do-228s, L-410 Turbolets a de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. Počasí je zde velmi nepředvídatelné, o čemž dobře vědí všichni, kteří navštívili Himaláje. Během monzunového období je zrušených až 50 procent letů směřujících na letiště Lukla, z důvodu špatné viditelnosti. Kvůli bočnímu větru letiště zase často letiště zavírají, a to ráno i dopoledne.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru