Connect with us
Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera

Cestopisy

La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem

La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem

La Gomera je druhým nejmenším ostrovem Kanárských ostrovů. Je ovšem nádherným výsledkem starověké sopečné aktivity a skrytým pokladem s obdělávanými údolími. Je protějškem oblíbenému Tenerife, které je známé bujarým nočním životem a milionem obyvatel. Ty na Gomeře nehledejte, pyšní se totiž úžasným klidem, 22kilometrovým průměrem a asi 20 tisíci obyvateli.

Reklama

Komunikovali pískáním

Ostrov La Gomera je tak náročný na procházení, že si místní dokonce vytvořili svůj vlastní pískací jazyk – Silbo Gomera. Měl sloužit místním, zejména farmářům, pro případ, že se nacházejí kilometry daleko a potřebují si předat vzkaz. Pískání se odráželo v hlubokých roklích a neslo se velmi daleko. Příchod mobilních telefonů tento jazyk téměř úplně vytlačil, používá se už jen velmi zřídka. Patří však na seznam UNESCO a od roku 1999 je povinným předmětem na zdejších školách.

Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera
Garajonay

Nádherné túry i nejkrásnější západ slunce

Dodnes je Gomera, kousek země omílaný Atlantským oceánem, v některých částech téměř nedotčený moderním světem. Namísto nočních klubů a velkých hotelových resortů tu najdeš krásné turistické trasy, skalní formace a nádherné deštné lesy. Unikátní atmosféra na každém kroku lidem připomíná, aby zpomalili. Rozhledny nebo miradory (pozn. redakce: zdejší vyhlídky) nabízejí odpočinek od klikatých cest, jako jsou ty mezi hlavním městem San Sebastián a hippy plážovým městem Valle Gran Rey. To patří mezi místa v Evropě s nejkrásnějšími západy slunce.

Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera
Pláž s černým pískem

Celý ostrov je biosférickou rezervací s více než 600 kilometry turistických stezek. Hlavní atrakcí je dešťový les a národní park Garajonay, vzácný příklad vavřínového lesa. Kvůli změně klimatu je tento typ vegetace v Evropě téměř vyhynulý, nachází se jen na některých Makaronéských ostrovech. Garajonay poskytuje dokonalé klima na procházku. Staleté stromové koruny chrání před jasným kanárským sluncem, zatímco neustálé kapání z oblak každého příjemně zchladí. Projít můžeš i lesem El Cedro a možná narazíš na bílou kapli Ermita de Lourdes, v níž ještě dokonce někdy probíhají sňatky.

Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera

TOP pláže

Zaplavat a zrelaxovat můžeš na slavných plážích s černým pískem. Tři z nich mají modrou vlajku – Alajeró v Santiago, La Cueva a San Sebastián. Moře tu má příjemnou teplotu po celý rok. Některé pláže na severu ostrova nejsou ke koupání vhodné, najdeš tu ale i outdoorový bazén ve městě Hermigua.

Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera
Playa de Santiago
Španělsko, Kanárské ostrovy, La Gomera
San Sebastián

Podle statistik na nádherný ostrov La Gomera zavítá jen jedno procento návštěvníků Kanárských ostrovů, takže je hotovým rájem a tichým místem, kde si můžeš užít skutečný odpočinek od ruchu světa.

Akční letenky na Kanárské ostrovy

Informace: Euronews

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru