Connect with us
Pobřeží ostrova San Salvador

Cestopisy

Kolumbus a jeho velký den: 525 let od první výpravy do Ameriky

Pravděpodobně si to většina z nás neuvědomuje, ale víte, kdo by v dnešní den uspořádal velkou party? No přece Kryštof Kolumbus! Dnes je to totiž přesně 525 let, kdy se vydal na svou první velkou mořeplavbu. Původně výprava do východní Asie se ovšem, jak všichni víme, zapsala do historie úplně jinak.

Reklama

Starý kompas opřený o kožený zápisník.

Zhruba dva měsíce po posledním políbení manželky Filipíny se se svými třemi karavelami dostal k americkému snu – jen to bohužel nikdy nezjistil, protože si myslel, že doplul jen k nějakým neznámým ostrovům dalekého východu. Jako první narazil na jeden z Bahamských ostrovů, který nazval San Salvador. Jestli je to ale i onen ostrov, který byl v roce 1925 pojmenován jako San Salvador, v naději, že jde právě o ten Kolumbův, se stále spekuluje.

Dnes na ostrově najdete přibližně tisícovku obyvatel. I když je to malý ostrov, najdete tu nespočet malých jezer, ve kterých se střídá slaná i sladká voda. Nejen jezera, ale i krásné pláže a celková karibská atmosféra jsou velmi oblíbenými mezi turisty, především ze Spojených států, kteří to sem pravda nemají moc daleko. Pokud se rozhodnete někdy ostrov navštívit, rozhodně nevynechejte místo s názvem Riding Rock. Jedná se o místo, kde Kryštof Kolumbus poprvé vstoupil na americký kontinent. Místo dnes označuje kamenný kříž.

Pobřeží ostrova San Salvador

Jelikož se tam ale Kolumbus nedopátral informací o nalezištích zlata, vydal se dál. O dva týdny později narazil na dnes již nejprofláknutější karibský ostrov – na Kubu. Myslel si, že se konečně dostal do východní Asie. Namísto toho se ale jen dostal k dnešnímu největšímu zlozvyku spousty lidí – ke kouření tabáku. Pokud byste hledali místo, kde se tomu všemu stalo, musíte se vydat na místo zvané Bariay. Jedná se o zátoku na severo-západě ostrova.

Místo přistání Kryštofa Kolumba

Za další měsíc se přesunul na ostrov, který místní nazývali jako Haiti, ale Kolumbus ho přejmenoval na La Española. Z toho se nakonec stal pojem Hispaniola, jak ho známe dnes, který zahrnuje jak Haiti, tak Dominikánskou republiku. Po štědrovečerním ztroskotání jedné z jeho lodí, se Kolumbus rozhodl zanechat tam posádku, která následně vytvořila první malou španělskou osadu v Americe. Název dostala příhodně – La Navidad, což ve španělštině znamená Vánoce. V březnu následujícího roku se vrátil zpět do Španělska. Místo kde byla kolonie založena dnes najdete poblíž města Cap-Haïtien. Haiti v dnešní době bohužel sužuje nespočet problému, které jsou krom politiky založené také na opakujících se zemětřeseních, která si opakovaně vyžádala vysoké počty na obětech. Oproti tomu Dominikánská republika a místa jako Punta Cana jsou velmi vyhledávanou destinací, kam každoročně míří nespočet turistů z celého světa za krásnými plážemi a čistým mořem.

Haiti, zěme, kde přitál Kryštof Kolumbus

Přesto, že si do konce svého života myslel, že selhal, protože původně měl jen najít rychlejší cestu do Číny, zavdal cestovatelům brouka do hlavy. Kvůli tomu začala soutěž mocností o nalezení nových světů. A tak tedy snad i díky Kolumbovi můžeme v dnešní době objevovat všechna kouzla celé naší planety. Právě díky tomuto mořeplavci, kterého ovšem nemá smysl nijak romantizovat, dnes můžeme navštívit nejen Severní Ameriku a její pulzující města. I když je známo, že Kolumbus nebyl úplně prvním Evropským návštěvníkem tohoto kontinetu, byl rozhodně první, díky kterému se o jeho objevu dozvěděl celý svět.

Socha Kryštofa Kolumba

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru