Connect with us
Hrnek chutné kávy

Cestopisy

Káva: Hlavní pohon Helsinek

Káva i kultura kolem ní jsou v současnosti na výsluní. Nejčastěji se nám spojí s italským expressem, pořádně silným „turkem“, který se pije snad jen u nás nebo pařížskými secesními kavárnami. Pravdou ale je, že nejvíc kávy na hlavu vypijí Finové. Osm až devět šálků kávy jsou pro ně každodenní standard. Tato skutečnost jde přirozeně ruku v ruce s extrémními životními podmínkami, které zde panují. Během krátkého léta si zase Finové na osvěžení rádi dopřejí ledovou kávu. Na rozdíl od mnohých jiných evropských zemí tady ve Finsku řetězec Starbucks díru do světa, nebo do Finska, jestli chcete, neudělal. Na kavárny této společnosti tady narazíte maximálně tak v Helsinkách nebo na letišti. K zemi mají plno vlastních národních řetězců nebo i samostatných podniků, které tu objevíte snad na každém rohu. Pojďte se s námi podívat na ty nejlepší helsinské kavárny.

Reklama

Kavárenská kultura ve Finsku

Interiér helsinské kavárny

Zdroj fotografie – Julie Mayfeng / Shutterstock.com

Chodit ve Finsku na kávičku, to je tady silně společenská aktivita. Kavárny jsou ideálním místem na scházení se s přáteli, ale pár šálků vás nemine ani při obyčejné návštěvě u přátel doma. Pro Finy je neslušnost, pokud se vypaříte dřív, než všichni ostatní svoji kávu dopijí. Tady se navíc káva téměř vždy servíruje i s nějakým tím dobrým koláčkem. Dokonce pro tuto kombinaci vymysleli i vlastní slovo. Kakkukahvi. To v překladu znamená káva a koláč. Jestli jste čekali něco originálnějšího, tak máte smůlu. Hodně oblíbený je tu třeba pulla, druh sladké vánočky polité vanilkovou polevou. Většina finských měst a městeček si potrpí na místní ingredience, ze kterých dokáží vyčarovat úžasné a často i ne přímo drahé pochoutky.

Café Vanille

Tato kavárna se nachází v ruské obchodní čtvrti námořní obranné pevnosti Suomenlinna. Je to třešnička staromódní evropské estetiky, která by skvěle zapadla do pohádky nebo románu Jane Austin. Pochutnáte si tu na výborné kávě i na tradičních finských koláčcích, jakými jsou třeba sladké briošky. Jestli jste se vydali na výlet do helsinského předměstí Suomenlinna, Café Vanille pro vás bude po delší procházce ideálním místem na odpočinek a načerpání nových sil. Najdete ji na adrese Suomenlinna C 18. Otevřeno je každý den od 10:00 do 19:00.

Blinit

Jestli jste někdy toužili po tom, ochutnat autentické ruské pokrmy a nápoje, ale přímo do Ruska v nejbližší době cestu nemáte, Blinit je tou správnou gastronomickou alternativou. Teplé i studené ruské drinky, tradiční pokrmy a občerstvení. Jedním z nejoblíbenějších je blini, který se podobá naší palačince, který se skládá ze sladké polevy. Za ochutnání ovšem stojí i nespočet finských slaných variací těchto palačinek. Jedná se o ideální volbu na odpolední svačinu, která vás opět postaví na nohy. Kavárnu Blinit navštívíte na adrese Sturenkatu 9 od úterý až do pátku od 12:00 do 22:00. Přes víkend od 13:00 do 22:00.

Talíř s palačinkami

Strindberg Café

Tento prvotřídní podnik se nachází v centru města a najdete v něm krom kavárny i restauraci s výjimečným výhledem na Helsinky. Vše to podtrhuje hezká barová knihovnička a kuchyně vám naservíruje pokrmy mezinárodní i severské kuchyně. Díky své lokalitě je Strindberg Café ideálním místem na odpolední odpočinek při kávě, odkud si můžete odnést i kávovou směsi, které si kavárna sama vyrábí. V pondělí a úterý je otevřeno od 11:00 do 20:00, od středy do pátku o dvě hodiny déle. V sobotu má poté Strindberg Café otevřeno od 12:00 do 00:00 a v neděli od 10:00 do 20:00. Nachází se na adrese Pohjoisesplanadi 33.

 

Ekberg

Ulice s kavárnou Ekberg

Zdroj fotografie – Popova Valeriya / Shutterstock.com

Otevřen je od roku 1852 a od té doby si i zachovává svůj klasický vzhled. Ekberg je v městě oblíbeným i díky tomu, že se zde mísí pekárna, cukrárna a cateringový servis. Jedna z nejvyběravějších a zároveň tradičních kaváren v Helsinkách je profíkem ve výrobě sezónních dortů a dezertů ke speciálním příležitostem. To správné místo na ochutnání severských specialit nebo zkrátka jenom zastávka na dobrou kávu. Narazíte na něj na Bulevardi 9 a navštívit ho můžete během týdne od 7:30 do 19:00, v sobotu od 8:30 do 17:00 a v neděli se otevírá o půlhodiny později.

Brooklyn Café

Brooklyn je jedna z mála kaváren v Helsinkách, kde najdete cupcakes té nejvyšší jakosti, které jsou dostupné i na catering. Personál každý den připravuje pro zákazníky novou speciální příchuť. Bagles, brownies, cookies i wafle. Jestli uprostřed skandinávské metropole dostanete chuť na jednu z těchto amerických dobrot, zamiřte přímo do Brooklynu. Leží na adrese Fredrikinkatu 19 a otevírá pro vás od 7:30 do 19:00 přes týden, od 9:00 do 17:30 v sobotu a v neděli vás pustí dovnitř od 10:30.

Káva a cupcake na stole

Hunaja Café

Finové jako národ patří jednoznačně k milovníkům masa. To ovšem neznamená, že v hlavním městě vegetariáni nebo vegani umřou hlady. Hunaja Café je jedním z míst, které nabízí chutné bezmasé jídlo nebo jídlo bez živočišných výrobků obecně. Najdete tu také organicky pěstovanou kávu, čerstvé šťávy i smoothie. Samotná kavárna se spíš podobná na pohodlný obývací pokoj, ať už mluvíme o interiéru nebo celkové atmosféře. Jestli preferujete pohodlí před načančanými podniky na úrovni, mile vás potěšíme. Hned při vstupu vás personál poprosí, abyste se vyzuli  a pocit pohodlí domova si tam můžete vychutnat na plno. Do Hunaja Café se vypravte na adresu Siltavuorenranta 16 mezi 11:00 a 19:00 hodinou přes všední dny a v sobotu do 15:00.

Růžové smoothie

Signora Delizia

Jestli dáváte přednost italské kávě, Signora Delizia vám k ní nabídne chutné pekařské speciality s duchem Středozemí. Nachází se v historické budově naproti Tove Jansson Park. Kavárna se může pochválit prvotřídní italskou kávou a jídlem a v jejím obchodě najdete i mnoho středozemních produktů. Od pondělí do čtvrtka ji můžete navštívit od 8:00 do 18:30, v pátek zavírá o půl hodiny dříve, v sobotu je otevřeno od 10:00 do 18:00 a v neděli její personál vstává o půl hodiny později.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru