Connect with us
Letadla A380 Qatar Airways

Novinky

Čtyři arabské země ukončí blokádu vzdušného prostoru pro Katar. To výrazně zkrátí délku letů

Čtyři arabské země ukončí blokádu vzdušného prostoru pro Katar. To výrazně zkrátí délku letů

Rok 2021 začal pozitivní diplomatickou zprávou pro společnost Qatar Airways a její vztahy se sousedními zeměmi. Saúdská Arábie totiž po více než třech letech otevře své pozemní a námořní hranice, jakož i vzdušný prostor s Katarem. Oznámil to kuvajtský ministr zahraničí. Státy Rijád, SAE a Bahrajn vinily Katar z podpory „teroristických“ skupin. K blokádě se později připojil i Egypt.

Reklama

Katar se podle USA smířil se čtyřmi arabskými státy. Proti Kataru se v roce 2017 postavili Saudská Arábie, Bahrajn, Egypt a SAE, vinily jej z podpory terorismu a spolupráce s Íránem. Aktuální dohoda má umožnit zrušení obchodních a cestovních embarg. Benefitovat z toho mohou zejména aerolinky Qatar Airways.

Letadlo Qatar Airways

Největší výhodou společnosti Qatar Airways po skončení blokády bude přístup do vzdušného prostoru nad Saúdskou Arábií, Egyptem, SAE, Bahrajnem a dalšími zeměmi. Přístup do těchto zemí umožní Kataru obnovit lety do mnoha uzlů na Středním východě včetně Džiddy, Dubaje, Abu Dhabi a Manamy.

Otevření vzdušného prostoru bude mít vliv i na mnoho cestujících, kteří byli ochuzeni o přímý let do Kataru. Lety z Dubaje do Dauhá v současnosti trvají více než sedm hodin z důvodu mezipřistání v tzv. neblokovaných zemích, jako jsou Turecko, Omán nebo Jordánsko. Nově bude cesta trvat maximálně hodinu.

Jednou z nejvýznamnějších změn pro cestující budou mnohem kratší lety na západ z Kataru. To znamená, že i při trasách do Evropy, Afriky a USA se zkrátí časy letů odkudkoliv od deseti minut do celé hodiny.

Letadlo aerolinií Qatar Airways

Qatar Airways nejsou jedinými aerolinkami, které využijí výhod ukončení blokády. Dopravci jako Emirates, Saudi a Gulf Air budou mít od nynějška také přístup do Dauhá a přepraví více cestujících. Pro letectví na Středním východě tak bude rok 2021 mnohem silnějším rokem, než byl loňský.

Katarský vlajkový dopravce plánuje dále přidávat staro-nové trasy až do konce roku 2021. Katarské aerolinky během pandemie v podstatě nikdy nepřestaly létat.

Dálkové trasy dopravce z Kataru budou provozovány letadly Airbus A350 a Boeing 787. Superjumbo A380 zůstane zatím na zemi.

Akční letenky Qatar Airways

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru