Connect with us

Cestopisy

Na co si dávat pozor při ježdění na kole velkým městem

Cestování na dvou kolech s sebou přináší několik výhod; je zároveň cvičením, dobrodružstvím, levným a čistým způsobem, jak se dostat z bodu A do bodu B. Cyklistika ve velkém městě si nevyžaduje jen dobrý balanc a pořádně nafouknuté pneumatiky, ale taky vždy nastraženou pozornost, ovládání základních dopravních předpisů a v neposlední řadě, respekt k ostatním účastníkům provozu. Přečtěte si náš článek o tom, na co si při ježdění velkým městem dávat pozor.

Reklama

Jste rovnocenní s řidičem auta

Většina zemí od cyklistů vyžaduje, aby jezdili s auty, motorkami a ostatními většími dopravními prostředky v jednom pruhu. Chodníky, jak už napovídá jejich název, by měly patřit výhradně chodcům. Pokud se kolo zařadí do provozu, stává se jeho součástí. To znamená, že se musí nárokovat na takové místo, aby na něj ostatní řidiči a jezdci viděli. Naštěstí je mnoho cest vybavených i pruhem pro cyklisty. Ujistěte se, že jste v dostatečné vzdálenosti od zaparkovaných aut. Neočekávaně otevřené dveře aut, jsou pro cyklisty ekvivalentem jelena, který se zjeví na špatně osvětlené venkovské silnici. Pokud nevidíte žádný jízdní pruh pro cyklisty, zařaďte se do provozu. Jezděte blíž ke středu cesty, buďte viditelní a předvídatelní v jízdě. Pokud chcete zabočit, využijte starou a ověřenou metodu – jednoduše natáhněte ruku směrem, kam plánujete otočit kormidlem.

Cyklista na kole ve městě mezi auty.

Zdroj: RossHelen / Shutterstock.com

Bezpečnost na prvním místě, i před perfektním účesem

Noste helmu. Vždy. Možná spěcháte do práce a nechcete si pokazit účes. Je to však lepší, než si pokazit náladu, kolo a v horším případě i nějakou část těla. Kromě toho je v mnohých zemích cyklistická helma nařízením, a takto se vyhnete zbytečné pokutě. Nenoste sluchátka. Poslech hudby vás možná pohladí na duši u knihy a čaje s rumem, ne však u ježdění na kole. Buďte ostražití. Vždy mějte přehled o tom, co se kolem vás děje. Nezapomeňte na světla. Pokud na cestu vyrazíte v noci, potřebujete mít světlo připevněné vepředu i vzadu. Existují i snímatelná světla, která je možné si dokoupit jako příslušenství. V tom případě si je však nezapomeňte schovat před opuštěním kola, jinak se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Žena pomáhající nasadit helmu své dceři.

Používejte aplikaci Google Maps

Jestli neznáte okolí dostatečně dobře, radši si svoji trasu vyhledejte přes Google Maps. Ta vás povede uličkami a cestami, které jsou i pro cyklisty. Vyhnete se tak například nečekaným čtyřproudovkám. Tuto cestu si vždy omrkněte dopředu. V tomto případě je dokonce celkem vhodné porušit pravidlo o sluchátkách. Jen si hlasitost navigace nastavte tak, abyste slyšeli co se děje okolo vás. Pokud nejste zkušeným cyklistou a jste ve městě noví, začněte s klidnějšími a tiššími uličkami. Zvykejte si na tento způsob dopravy, abyste se potom v reálném provozu cítili bezpečně.

Mobilní telefon s s Google Maps.

Zdroj: dennizn / Shutterstock.com

Seznamte se s cyklistickými obchody a opravnami v okolí

Toto pravidlo už mělo zaznít dřív: noste s sebou vždy příslušenství na výměnu kola. Jenže jestli se právě nechystáte zdolat nejvyšší kopec v okolí, pravděpodobnější je, že si s sebou do školy nebo práce vezmete spíš batoh s knihami či kabelku. Proto si radši dopředu zjistěte, kde vám s případnými malými nebo většími nočními můrami cyklistů můžou pomoct.

Muž opravující kolo.

Jízda na kole vám zabere přibližně jednu třetinu času chůze

Tento bod sice není pravidlem, ale pokud právě čtete tento článek, zřejmě jste si svůj dvoukolový dopravní prostředek už obstarali, nebo o jeho nákupu přemýšlíte. Můžete ušetřit opravdu hodně času, obzvlášť pokud nemáte rádi hromadnou dopravu a potřebujete se rychle přemístit z jednoho bodu do druhého. Vyhledejte si skupiny na sociálních sítích nebo webové stránky cyklistů ve vašem městě. Nemusíte se hned účastnit místních závodů, můžete však natrefit na zajímavé lidi se společným koníčkem a dobrými tipy.

Noste si sebou deodorant, pleťové ubrousky, případně i náhradní tričko

Možná si představujete, jak se s vaším krásným novým kolem potulujete slunečnými ulicemi a když z něj sesednete, budete vypadat přesně tak, jako odraz zrcadla před jízdou. To je však jen velmi málo pravděpodobné. Radši se připravte na to, že vám naprší do tváře, zpotíte se a vaše umělecká realizace v podobě ranního make-upu bude pryč, i s vaším suchým tričkem. Jestli se smíříte s tímto osudem a opatříte si deodorant, vlhčené ubrousky či pudr, určitě to po příchodu patřičně oceníte.

Žena unavená po jízdě na kole.

Dávejte si pozor na chodce

Pokud jezdíte po chodníku pro cyklisty, například v centru města, je možné, že se nachází hned vedle toho pro chodce. Lidé často nesledují, kudy kráčí, a to zejména v pěší zóně. Dávejte si pozor, nezapomeňte používat zvonek a dodržujte si od chodců značný odstup.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru