Connect with us
Tipy, jak zažít pravý Zanzibar

Afrika

Dovolená snů na Zanzibaru: zkuste tyto levné letenky, ubytování a tipy na výlety

Dovolená snů na Zanzibaru: zkuste tyto levné letenky, ubytování a tipy na výlety

Jambo! Hakuna Matata! Rafiki! To nejsou pouhé výkřiky Lvího krále, tohle je Zanzibar! Lidé nikam nespěchají, každý máš čas a vás přepadne pocit, že tady problémy neexistují. Naše rada? Zařaďte pohodovou dovolenkovou rychlost a maximálně si to užívejte. Zanzibar je oceánský klenot obklopený jedněmi z nejlepších pláží na světě. Zážitkem je nejen koupání, ale také šnorchlování mezi nádhernými rybami a korály. Nepřehlédnutelné Stone Town je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a až ho navštívíte, nebudete se stačit divit. Starobylá metropole si totiž zachovala stopy mnoha historických událostí. Zanzibar je rovněž ostrovem koření, které si můžete koupit na autentických trzích. Objevte ho s námi! Přinášíme vám levné letenky, ubytování a tipy na výlety.

Reklama

Odkud? S kým? Kdy? Tipy redakce na letenky na Zanzibar

  • Odkud? Na Zanzibar se můžete dostat z Vídně, Prahy, Budapešti či z blízkých německých letišť s několika leteckými společnostmi.
  • S kým? Přímý let z našich končin na Zanzibar neexistuje. Lety s přestupem ovšem nabízí hned několik dopravců, mezi nimi například špičkové aerolinky Turkish Airlines či Qatar Airways. Oblíbené jsou rovněž lety s flydubai, Swiss nebo KLM.
  • Kdy? Hlavní sezóna na Zanzibaru trvá od července do října. V tomto období se teploty pohybují kolem 30-32 stupňů Celsia. Od dubna do poloviny června probíhá období dešťů, ale neprší každý den a teploty se pohybují kolem 26 stupňů. Výhodou tohoto období je méně turistů. V období dešťů prší nejvíce v dubnu, a to asi 19 dní, v květnu 16 dní a v červnu zhruba 8 dní.
  • Co je zahrnuto v ceně? Zpáteční letenka, všechny poplatky, příruční a většinou i odbavená zavazadla.

Letenky na Zanzibar

Čím dál víc cestovatelů se na nás obrací s dotazy ohledně tohoto exotického ráje. Pravidelně radíme, kdy se Zanzibar vyplatí nejvíc, které pláže stojí za to a jestli je místní hřebíček opravdu taková klasa. A proto se naše kolegyně rozhodly vydat se ostrov koření prozkoumat na vlastní pěst.

Jak to všechno dopadlo? Pár dní dobrodružství, vození se místními roztřepanými autobusy, ne moc spolehlivé Wi-Fi a ty nejkrásnější zážitky, které ze dvou kolegyň udělaly super kamarádky.

Kika a Barbora na Zanzibaru

Ubytování na Zanzibaru

Ubytování na Zanzibaru najdete v různých kategoriích – od nejdražších a nejexkluzivnějších až po nejlevnější – záleží jen na vašich preferencích.

Jako v každé exotické destinaci, i na Zanzibaru najdete výhodné ubytování. Zkontrolujte ceny a rezervujte si hotel prostřednictvím Pelikána. Tipy na ubytování najdete na této praktické mapě:

10 důvodů, proč navštívit Zanzibar

1. Pláže jako v ráji a mizející oceán

Zanzibar má dokonalé pláže. Kilometry a kilometry bílého písku, který je tak jemný, že připomíná mouku a do toho Indický oceán hrající všemi odstíny tyrkysové barvy. Naprostou specialitou a přírodním divadlem na Zanzibaru jsou příliv a odliv. Na některých místech moře ustoupí až o několik stovek metrů. Na jeho místě tak zůstanou pouze plytké „bazény“ plné krásných mušlí, mořských hvězdic a řas, které domácí sbírají a následně vaří. O pár hodin později se však oceán vrátí a to tak teplý, že se budete cítit jako v termálním bazénu.

Odliv na Zanzibaru

Pláž Bwejuu na východní straně ostrova je známá vysokými palmami a menšími roztroušenými hotely. Pokud upřednostňujete soukromí, méně turistů a nerušené dlouhé procházky, toto místo je jako stvořené pro vás. V zimních měsících moře vyplavuje řasy, což nám ale vůbec nepřekáželo.

Pláž Bwejuu

Pokud budete z Bwejuu pokračovat jižně dolů po pobřeží, narazíte na pláž Paje. Je tu výrazně více mladých lidí, obchodníků a opravdu mnoho kite-surfařů. Jestli toužíte si tento sport vyzkoušet, tady máte ideální podmínky. Výběr instruktorů, škol a plytké moře. To vše tu máte jako na dlani.

Paje

Pokud před cestováním na vlastní pěst upřednostňujete bezstarostnou koupi pobytového balíčku, většina známých a kvalitních resortů se nachází na pláži Kiwengwa. Dobré služby, krásné moře a bohatý výběr hotelů, to jsou vaše jistoty.

Nejznámější a nejoblíbenější pláž ostrova je úplně na severu a jmenuje se Nungwi. Moře má krásnou tyrkysovou barvu, odliv a příliv není tak výrazný jako na východním pobřeží ostrova a nenajdete tu skoro žádné řasy. Pochopitelně tu potkáte více turistů, ale na kilometrových plážích je dost místa pro všechny. Pár kilometrů od Nungwi se nachází pláž Kengwa, kde se vyskytuje více resortů a dražších hotelů. Každý měsíc se tu organizují populární Full Moon Parties.

Pláž Nungwi

Rádi byste objevovali méně známá zákoutí ostrova? Žádný problém. Na celém ostrově je více než 25 pláží, a proto jistě objevíte tu svoji srdcovou.

2. Příběhy, ze kterých vás bude mrazit

Zanzibar má mimořádně zajímavou, ale také stinnou historii. V 15. století byl společně s velkou částí východní Afriky portugalskou kolonií. Evropskou nadvládu později vystřídal Omán, který si ostrov podmanil. Dlouhá desetiletí byl Zanzibar centrem obchodu s otroky pro celou oblast Indického oceánu, Blízkého východu až po Indii. Ženy, muži, ale i děti z různých afrických zemí byli nuceni opustit své domovy a přes trh přímo na Zanzibaru byli za děsivých podmínek posíláni dále do otroctví.

Návštěva Slave Marketu ve městě Stone Town je povinnou zastávkou pro všechny ty, kteří chtějí pochopit pravou podstatu tohoto ostrova. V rámci areálu můžete využít anglicky hovořícího průvodce, který vám toto místo přiblíží. Navštívíte bývalé otrokářské cely, pochopíte, proč je v areálu krásně zdobený anglikánský kostel a zajímavá výstava vám nastíní děsivé příběhy, které se tu odehrávaly ani ne před 150 lety.

Podle oficiálních záznamů prošlo přes Slave Market v zanzibarském Stone Townu až milion otroků. Ty neoficiální zdroje uvádějí čísla mnohem vyšší.

Socha otroka na Slave Marketu

3. Po stopách koření, banánů a parfémů

Jedna z nejznámějších atrakcí na Zanzibaru nese jméno Spice Tour. Vydáte se na místní plantáž a nakouknete pod pokličku pěstování a zpracovávání toho nejlepšího koření na světě. Zanzibar je právem přezdívaný ostrovem hřebíčku a vanilky. U těchto dvou to ale nekončí. Ideální klima v kombinaci s velmi úrodnou půdou tvoří přímo dokonalé podmínky na pěstování prakticky čehokoliv.

Zjistíte, jak vypadají kávové boby, dokud jsou ještě na stromech, že pepř je jen jeden a jeho barva závisí od zralosti a zpracování, uvidíte, z čeho se vyrábí jod, že muškátový oříšek vypadá jako malý Spiderman a pochopíte i to, proč jsou místní domorodci zdraví a obejdou se bez zbytečných léků.

Poznáte sílu hřebíčkového obchodu, ze kterého sultán svého času vydělával více než z neslavně známého obchodu s otroky, a který je dodnes kontrolovaný státem, který může být jeho jediným vývozcem.

Spice Tour na Zanzibaru

Některé farmy mají v rámci svého programu ochutnávku zanzibarských jídel, která jsou dochucována tím nejčerstvějším kořením. Naši průvodci nám přichystali zábavnou ochutnávku nejrůznějších druhů ovoce a po skvělém ananasu a mangu, méně ohromujícím „dragon fruitu“ a třech různých druzích banánů nám místní borec vylezl na asi 30 metrů vysokou palmu, ze které nám přinesl čerstvé kokosy. A to všechno za veselého popěvování!

Dalším bonusem je to, že babičce domů nemusíte jako dárek přivést magnet na lednici nebo hrnek z mušlí. Víc ji potěší balíček pravého afrického hřebíčku, skořice, vanilkové kávy nebo místní parfém. Voní úžasně a jejich přísady používají i světoznámé značky.

4. Kamenné město

Součástí hlavního města Zanzibar City je i jeho historické centrum s názvem Stone Town, které dodnes dýchá atmosférou koloniální minulosti. Oprýskané, ale honosné paláce a úzké uličky, ve kterých se snadno ztratíte, vám navodí pocit, že se procházíte starobylou Perskou říší. Čas se tu, jako všude na Zanzibaru, jakoby zastavil. Jednou z nejznámějších staveb je House of Wonders (Dům zázraků), ve kterém za běžných okolností můžete navštívit zanzibarské muzeum. My jsme tolik štěstí neměly, protože v čase naší návštěvy interiér sultánského paláce čekal na svůj další osud. Propadla se na něm střecha a vstup byl zakázán. Zajímavostí je, že se jedná o první budovu ve východní Africe, která měla výtah.

House of Wonders ve Stone Townu

Hned vedle House of Wonders se nepřehlédnutelně pyšní stará arabská pevnost Old Fort, která sloužila jako obranná bašta. V současnosti to v pevnosti žije. Vnitřní část je přestavěná na amfiteátr, kde se pravidelně konají různé hudební či filmové festivaly.

Při procházce dále po pobřeží narazíte na orientální palác, ve kterém sídlí Palace Museum. Muzeum klidně vynechejte z itineráře, za mnoho popravdě nestojí. Trochu bizarní místo s ošuntělým dobovým nábytkem nám vykouzlilo úsměv na tváři. V jedné místnosti jsme narazily na obraz uherského císaře a krále Franze Josefa. 🙂

Pokud budete pokračovat tímto směrem, narazíte na Old Dispensary (starou ošetřovnu). Nese se v indickém stylu a jedná se o nejkrásnější budovu v celém městě. Při procházce městem narazíte na každém kroku na nádherné, bohatě zdobené a vyřezávané dveře. Některé mají ve středu děsivě vyhlížející ostny. Znamená to, že dům patřil zámožné indické rodině. I když na Zanzibaru ostny neměly praktické využití, v Indii sloužily na ochranu před rozzuřenými slony.

Stone Town z ptačí perpektivy

Nejznámější památkou ve Stone Town je Slave Market, místo, které bylo svědkem nejtemnější etapy v dějinách ostrova. Jak jsme už zmínily, Zanzibar fungoval jako nejvýznamnější trh s otroky pro celou oblast Indického oceánu. V areálu najdete dojemný památník, bývalé cely, kde se za stísněných podmínek tlačili desítky lidí, zajímavou výstavu, ale i významný anglikánský kostel. I když vám z návštěvy tohoto místa možná bude naskakovat husí kůže, jde o významnou část historie celého afrického kontinentu, která se odehrávala ani ne před 150 lety. Zaslouží si vaši pozornost.

Anglikánský kostel u Slave Marketu

O pár uliček vedle se nachází známé tržiště Darajani Bazaar. Pokud chcete zažít něco opravdu typického a místního, určitě ho navštivte. Na vjemy silný zážitek je hlavně jeho rybí trh. Sardinky, tuňáci, krevety, chobotnice a další mořské potvory, jejichž názvy neznáme, poházené na kamenných pultech, mezi nimi sedící nebo ležící prodejci a příšerný rybí zápach. Našimi hygienickými kontrolami by toto asi neprošlo, nicméně zážitek je to na celý život. Hned vedle najdete trh s masem, ovocem, kořením nebo místními výrobky. Něco jako naše farmářské trhy, ale na africký způsob. Jednoduše estráda barev, pachů a hluků.

Rybí trh

Při toulkách po Stone Townu pravděpodobně narazíte na rodný dům frontmana skupiny Queen, Freddieho Mercuryho. Zpěvák perského původu prožil ve městě svých prvních 17 let života, rodina se později přestěhovala do Velké Británie. Jeho dům sice uvidíte, ale nečekejte nic speciálního. Pár fotek a hotel těžící ze zpěvákova jména.

Ve městě je mnoho restaurací, ve kterých můžete ochutnat místní kuchyni. My jsme si daly zanzibarské speciality v restauraci Lukmaan Restaurant. Chutné jídlo, chaotická atmosféra, cena asi 2 dolary na osobu a ulice s názvem Under the Baobab Tree. Zkrátka další trefa do černého.

Největším kulinářským zážitkem je ovšem street food na trhu, který se koná každý den po setmění ve Forodhani Gardens. Je lákadlem pro turisty, ale i neodolatelným místem pro místní, kteří si tu rádi dopřávají lehkou večeři do ruky. Skvělé plody moře, čerstvé ovoce, nejrůznější speciality a nepopsatelná atmosféra.

Street food na Zanzibaru

Stone Town je krásnou směsicí Afriky a Orientu se špetkou (a to pořádnou) nepořádku a chaosu, spleticí uliček nebo jednoho velkého tržiště tyčícího se na korálové skále. Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Zanzibaru, Stone Town, vyhlášený za Světové dědictví UNESCO, nesmíte vynechat.

5. Do hlubin pralesa

Další zastávkou, kterou vřele doporučujeme, je národní park Jozani Forest. Žijí tu endemitické opice z druhu červený colobus. Nemusíte mít ani velkou notnou štěstí. Při návštěvě je téměř jisté, že na ně narazíte. Nejsou plaché a vypadá to, že se rádi fotí. Navíc, na rozdíl od těch drzejších opic v jiných částech světa vám tyto neukradnou fotoaparát přímo z rukou.

Opice v Jozani Forest

V krásné džungli, do které se vydáte společně s průvodcem, najdete jedinečné rostliny, palmy, malé žabky, motýly, nevábné stonožky, ale i divná prasátka a tzv. bushbabies, něco jako malí lemuři. Domácí věří, že hluboko v džungli stále žije téměř vyhynulý levhart.

Nejkrásnějším zážitkem v rámci Jozani Forest byl pro nás mangrovový les. Kořeny těchto zvláštních stromů vypadají jako ze strašidelné pohádky a vy se nimi budete kochat při procházce po dřevěných lávkách. Mangrovníky jsou jedny z mála stromů, které dokáží čerpat živiny z mořské vody a přebytečné minerály jednoduše vyloučí. V blátě mezi kořeny se motají velcí barevní krabi a najdete tu pochopitelně i množství ptactva a hmyzu.

Mangrovové porosty

6. Podmořské divadlo

Rádi byste zažili, co Zanzibar skrývá pod hladinou? Žádný problém. Voda je tu tak čistá, že uvidíte až do hloubky 60 metrů. Ostrov má množství korálových útesů, na kterých to překypuje životem. Chobotnice, murény, barakudy, mořští koníci a hvězdice jsou proto zábavným divadlem i pro začátečníky. Nejznámějším místem na šnorchlování je Mnemba Island, na který se organizuje množství výletů, zejména z pláže Nungwi. Nádherným zážitkem je i potápění se v oceánu s delfíny. Tento výlet je dostupný z většiny míst a hotelů.

Delfíni na Zanzibaru

7. Nejstarší a nejtěžší obyvatelé

Pouze půl hodiny lodí ze Stone Townu je ostrov Changuu, častěji známý jako Prison Island (Ostrov vězňů). Původně měl sloužit jako vězení pro vzdorující otroky a jistý čas byl využívaný jako karanténa pro pacienty se žlutou zimnicí. To sice nezní třikrát lákavě, Prison Island je i naproti tomu ale nejoblíbenějším cílem mnoha turistů. Lákají je zejména nádherné laguny s tyrkysovým mořem, orientální pevnost, ale hlavně její obyvatelé. Na Changuu žije v rezervaci asi stovka želv obrovských, se kterými se tu můžete fotit, krmit je nebo jim udělat masáž krku. Některé mají přes 100 let a váží až 200 kg. Korálový útes kolem ostrova je zase fajn místem pro potápění.

Prison Island na Zanzibaru

8. Masajští bojovníci

Stačí pár minut na pláži a určitě potkáte skupinku Masajů. Poznáte je jednoduše. Mají typický červený oděv, hůl v ruce a bílé ozdoby. Někteří z nich jsou velmi milí, jiní mírně řečeno otravní. Původně se jednalo o bojovníky ze starého kmene v Keni na severu Tanzanie. Masajové na Zanzibaru často nepocházejí z těchto vesnic, i když to o sobě rádi tvrdí. Živí se prodejem různých náramků, náhrdelníků a suvenýrů.

Masaj na pláži

Najdou se mezi nimi i tací, kteří turistům během dovolené rádi poskytují průvodcovství. Tutu nabídku bychom vám ovšem nedoporučovali využít. Jelikož nepocházejí přímo z ostrova, nenajdou vám ty nejlepší tipy, jejich služby jsou často předražené a ne zcela seriózní. Vysocí Masajové s barevnými slunečními brýlemi a širokým úsměvem ale každopádně patří k zanzibarským plážím, tak jako bílý písek a tyrkysové moře.

Masajové na pláži

9. Jak chutná pravý Zanzibar

Pokud chcete poznat pravý Zanzibar, vydejte se ho objevovat mimo hotelový resort a ideálně na vlastní pěst. Ostrov brázdí různé autobusy, nazývané i dala dala. Někdy narazíte na otevřený nákladní vůz s lavicemi, jiny zase na minibus. Připravte se na divokou jízdu. Budete natlačení s místními a na klimatizaci rovnou zapomeňte. I když to možná nezní zrovna třikrát vábně, je to skvělý zážitek, který jsme si zamilovaly. Cestovní pořádek nebo označené zastávky tu ale nečekejte. Dala dala jezdí tehdy, když se jeho kapacita zaplní. Když ho uvidíte přibližovat se, zuřivě na něj mávejte a pokud potřebujete vystoupit, zakřičte na řidiče.

Doprava s dala-dala

Říká se, že pokud chcete poznat zemi, musíte začít místní kuchyní. Ta zanzibarská je opravdu výborná. Mnoho ryb, masa, čerstvé zeleniny a ovoce, do toho indický a orientální vliv s výborným kořením. Mnoho jídel je dochucených kari, kokosovým mlékem a podává se s rýží, která se připravuje na různé způsoby a příchutě. Vyzkoušejte ochutnat urojo (urodžo). Jedná se o místní hustou, kyselou polévku. Mishkaki. To jsou marinované kousky masa, pečené a podávané na rožni, nebo například pečený banán, který se jí na slaný způsob jako u nás brambory nebo speciální zanzibarskou pizzu. Jako desert jsou výborné kousky sušeného ovoce obalované v prášku ze stromu baobabu. Chutnají dost netradičně. Něco mezi sladkým, kyselým a pikantním.

Jídlo na Zanzibaur

Život lidí na Zanzibaru vám přijde jako z minulého století. Mnoho domů stále nemá zavedenou elektřinu ani tekoucí vodu, pere se tu v rukách a lidé toho vlastní opravdu málo. Ženy nosí věci na hlavách, děti si spolu hrají v blátě a na trhu se často obchoduje bez peněz stylem zboží za zboží. Na cestách běžně potkáte káry tahané osly, domácí se vozí na kolech po pláži, sbírají mušle a řasy, aby je doma uvařili a pochutnali si. Nikam nepospíchají, jsou přátelští, a i když to často nemají snadné, velmi se usmívají. Životní krédo na Zanzibaru? Hakuna Matata, žádný problém.

Obyvatelé Zanzibaru

10. Do Tanzanie za opravdovou Afrikou

Pokud se na Zanzibar chystáte na více dní a chcete si domů přinést maximum zážitků, vydejte se poznat opravdovou Afriku na pevninu do Tanzanie. Do hlavního města Dar es Salaam se dostanete letecky nebo trajektem za pár hodin. Existuje množství cestovních agentur, které vám zprostředkují výlet ze Zanzibaru, přímo na safari do slavných národních parků Ngorongoro nebo Serengeti. Našim tipem je ale možnost několikadenní zastávky během letu nazpět přímo pod Kilimandžárem. Mezi vaše zážitky tak přibude zdolání nejvyšší hory Afriky.

Sloni u Kilimandřára

Co třeba ke vstupu na Zanzibar?

  • Na Zanzibar potřebujete cestovní pas, jehož platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu. Děti musí mít vlastní cestovní pas.
  • Na Zanzibar budete potřebovat také víza. Cena za víza je 50 USD s tím, že požádat je možné elektronicky nebo ho vyřídíte na letišti/pozemním hraničním přechodu.
  • Zpáteční letenka

Kdy se na Zanzibar vydat?

Ostrov má úžasné tropické počasí téměř během celého roku. Horké dny jsou díky příjemnému vánku v klidu snesitelné, oceán je zde teplý a klidný. Mikinu tady nebudete potřebovat ani večer. Od dubna do května se sice vyskytuje mnoho dešťů, ale najdou se i tací, kteří toto období bez turistů přímo vyhledávají.

Za hlavní sezónu se tedy považuje období od července do října, kdy se teploty pohybují kolem 30-32 °C. Během období dešťů rozhodně neprší každý den, teploty dosahují cca 26 °C. Nejdeštivější je údajně duben – prší zhruba 19 dní, v květnu je to asi 16 dní a v červnu cca 8 dní.

Pláž na Zanzibaru

Doprava na Zanzibaru

Po celém ostrově jezdí tradiční minibusy zvané dala dala. Tato vozidla začínají svou trasu na hlavním ostrově ve Stone Town. Musíte však počítat s tím, že nemají žádný jízdní řád a obvykle vyjíždějí, když jsou plné.

Taxíky

Taxíky jsou dražší variantou a vyplatí se pro větší skupiny lidí. Bývají levnější, pokud si je objednáte předem. Hotely pro vás taxík nebo pronajaté auto rády zajistí, i když si k ceně obvykle připočítají provizi.

Auta

Při půjčování auta na Zanzibaru se ujistěte, že jste si vybrali půjčovnu s dobrými recenzemi. Auta z půjčovny bývají stará 15-20 let a mají málo najeto, protože se jedná o malý ostrov. Na silnicích bývá mnoho policejních kontrol, které mají tendenci kontrolovat doklady od vozidla, řidičské průkazy a dočasná řidičská povolení – mezinárodní řidičské průkazy zde neplatí.

2 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

  • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
  • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
  • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
  • otěhotníš,
  • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
  • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
  • musíš řešit rozvod,
  • neobstojíš u maturity nebo státnic,
  • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Oba typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Zanzibar? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (6 votes)
2 Comments
Nahoru