Connect with us
Tipy, jak zažít pravý Zanzibar

Afrika

Jak vyrazit na Zanzibar na 5 dní a užít si ho naplno

Jak vyrazit na Zanzibar na 5 dní a užít si ho naplno

Jambo! Hakuna Matata! Rafiki! To nejsou pouhé výkřiky Lvího krále, tohle je Zanzibar! Lidé nikam nespěchají, každý máš čas a vás přepadne pocit, že tady problémy neexistují. Naše rada? Zařaďte pohodovou dovolenkovou rychlost a maximálně si to užívejte.

Reklama
Kika a Barbora na Zanzibaru

Čím dál víc cestovatelů se na nás obrací s dotazy ohledně tohoto exotického ráje. Pravidelně radíme, kdy se Zanzibar vyplatí nejvíc, které pláže stojí za to a jestli je místní hřebíček opravdu taková klasa. A proto se naše kolegyně rozhodly vydat se ostrov koření prozkoumat na vlastní pěst.

Jak to všechno dopadlo? Pár dní dobrodružství, vození se místními roztřepanými autobusy, ne moc spolehlivé Wi-Fi a ty nejkrásnější zážitky, které z dvou kolegyň udělaly super kamarádky. Přečtěte si jejich zážitky.

Tohle je 10 důvodů, proč jsme se do Zanzibaru naprosto zamilovaly:

1. Pláže jako v ráji a mizející oceán

Zanzibar má dokonalé pláže. Kilometry a kilometry bílého písku, který je tak jemný, že připomíná mouku a do toho Indický oceán hrající všemi odstíny tyrkysové barvy. Naprostou specialitou a přírodním divadlem na Zanzibaru jsou příliv a odliv. Na některých místech moře ustoupí až o několik stovek metrů. Na jeho místě tak zůstanou pouze plytké „bazény“ plné krásných mušlí, mořských hvězdic a řas, které domácí sbírají a následně vaří. O pár hodin později se však oceán vrátí a to tak teplý, že se budete cítit jako v termálním bazénu.

Odliv na Zanzibaru

Pláž Bwejuu na východní straně ostrova je známá vysokými palmami a menšími roztroušenými hotely. Pokud upřednostňujete soukromí, méně turistů a nerušené dlouhé procházky, toto místo je jako stvořené pro vás. V zimních měsících moře vyplavuje řasy, což nám ale vůbec nepřekáželo.

Pláž Bwejuu

Pokud budete z Bwejuu pokračovat jižně dolů po pobřeží, narazíte na pláž Paje. Je tu výrazně více mladých lidí, obchodníků a opravdu mnoho kite-surfařů. Jestli toužíte si tento sport vyzkoušet, tady máte ideální podmínky. Výběr instruktorů, škol a plytké moře. To vše tu máte jako na dlani.

Paje

Pokud před cestováním na vlastní pěst upřednostňujete bezstarostnou koupi pobytového balíčku, většina známých a kvalitních resortů se nachází na pláži Kiwengwa. Dobré služby, krásné moře a bohatý výběr hotelů, to jsou vaše jistoty.

Nejznámější a nejoblíbenější pláž ostrova je úplně na severu a jmenuje se Nungwi. Moře má krásnou tyrkysovou barvu, odliv a příliv není tak výrazný jako na východním pobřeží ostrova a nenajdete tu skoro žádné řasy. Pochopitelně tu potkáte více turistů, ale na kilometrových plážích je dost místa pro všechny. Pár kilometrů od Nungwi se nachází pláž Kengwa, kde se vyskytuje více resortů a dražších hotelů. Každý měsíc se tu organizují populární Full Moon Parties.

Pláž Nungwi

Rádi byste objevovali méně známá zákoutí ostrova? Žádný problém. Na celém ostrově je více než 25 pláží, a proto jistě objevíte tu svoji srdcovou.

Akční letenky na Zanzibar

2. Příběhy, ze kterých vás bude mrazit

Zanzibar má mimořádně zajímavou, ale také stinnou historii. V 15. století byl společně s velkou částí východní Afriky portugalskou kolonií. Evropskou nadvládu později vystřídal Omán, který si ostrov podmanil. Dlouhá desetiletí byl Zanzibar centrem obchodu s otroky pro celou oblast Indického oceánu, Blízkého východu až po Indii. Ženy, muži, ale i děti z různých afrických zemí byli nuceni opustit své domovy a přes trh přímo na Zanzibaru byli za děsivých podmínek posíláni dále do otroctví.

Návštěva Slave Marketu ve městě Stone Town je povinnou zastávkou pro všechny ty, kteří chtějí pochopit pravou podstatu tohoto ostrova. V rámci areálu můžete využít anglicky hovořícího průvodce, který vám toto místo přiblíží. Navštívíte bývalé otrokářské cely, pochopíte, proč je v areálu krásně zdobený anglikánský kostel a zajímavá výstava vám nastíní děsivé příběhy, které se tu odehrávaly ani ne před 150 lety.

Podle oficiálních záznamů prošlo přes „Slave market“ v zanzibarském Stone Townu až milion otroků. Ty neoficiální zdroje uvádějí čísla mnohem vyšší.

Socha otroka na Slave Marketu

3. Po stopách koření, banánů a parfémů

Jedna z nejznámějších atrakcí na Zanzibaru nese jméno Spice Tour. Vydáte se na místní plantáž a nakouknete pod pokličku pěstování a zpracovávání toho nejlepšího koření na světě. Zanzibar je právem přezdívaný ostrovem hřebíčku a vanilky. U těchto dvou to ale nekončí. Ideální klima v kombinaci s velmi úrodnou půdou tvoří přímo dokonalé podmínky na pěstování prakticky čehokoliv.

Zjistíte, jak vypadají kávové boby, dokud jsou ještě na stromech, že pepř je jen jeden a jeho barva závisí od zralosti a zpracování, uvidíte, z čeho se vyrábí jod, že muškátový oříšek vypadá jako malý Spiderman a pochopíte i to, proč jsou místní domorodci zdraví a obejdou se bez zbytečných léků.

Poznáte sílu hřebíčkového obchodu, ze kterého sultán svého času vydělával více než z neslavně známého obchodu s otroky, a který je dodnes kontrolovaný státem, který může být jeho jediným vývozcem.

Spice Tour na Zanzibaru

Některé farmy mají v rámci svého programu ochutnávku zanzibarských jídel, která jsou dochucována tím nejčerstvějším kořením. Naši průvodci nám přichystali zábavnou ochutnávku nejrůznějších druhů ovoce a po skvělém ananasu a mangu, méně ohromujícím „dragon fruitu“ a třech různých druzích banánů nám místní borec vylezl na asi 30 metrů vysokou palmu, ze které nám přinesl čerstvé kokosy. A to všechno za veselého popěvování!

Dalším bonusem je to, že babičce domů nemusíte jako dárek přivést magnet na lednici nebo hrnek z mušlí. Víc ji potěší balíček pravého afrického hřebíčku, skořice, vanilkové kávy nebo místní parfém. Voní úžasně a jejich přísady používají i světoznámé značky.

4. Kamenné město

Součástí hlavního města Zanzibar City je i jeho historické centrum s názvem Stone Town, které dodnes dýchá atmosférou koloniální minulosti. Oprýskané, ale honosné paláce a úzké uličky, ve kterých se snadno ztratíte, vám navodí pocit, že se procházíte starobylou Perskou říší. Čas se tu, jako všude na Zanzibaru, jakoby zastavil. Jednou z nejznámějších staveb je House of Wonders (Dům zázraků), ve kterém za běžných okolností můžete navštívit zanzibarské muzeum. My jsme tolik štěstí neměly, protože v čase naší návštěvy interiér sultánského paláce čekal na svůj další osud. Propadla se na něm střecha a vstup byl zakázán. Zajímavostí je, že se jedná o první budovu ve východní Africe, která měla výtah.

House of Wonders ve Stone Townu

Hned vedle House of Wonders se nepřehlédnutelně pyšní stará arabská pevnost Old Fort, která sloužila jako obranná bašta. V současnosti to v pevnosti žije. Vnitřní část je přestavěná na amfiteátr, kde se pravidelně konají různé hudební či filmové festivaly.

Při procházce dále po pobřeží narazíte na orientální palác, ve kterém sídlí Palace Museum. Muzeum klidně vynechejte z itineráře, za mnoho popravdě nestojí. Trochu bizarní místo s ošuntělým dobovým nábytkem nám vykouzlilo úsměv na tváři. V jedné místnosti jsme narazily na obraz uherského císaře a krále Franze Josefa. 🙂

Pokud budete pokračovat tímto směrem, narazíte na Old Dispensary (starou ošetřovnu). Nese se v indickém stylu a jedná se o nejkrásnější budovu v celém městě. Při procházce městem narazíte na každém kroku na nádherné, bohatě zdobené a vyřezávané dveře. Některé mají ve středu děsivě vyhlížející ostny. Znamená to, že dům patřil zámožné indické rodině. I když na Zanzibaru ostny neměly praktické využití, v Indii sloužily na ochranu před rozzuřenými slony.

Stone Town z ptačí perpektivy

Nejznámější památkou ve Stone Town je Slave Market, místo, které bylo svědkem nejtemnější etapy v dějinách ostrova. Jak jsme už zmínily, Zanzibar fungoval jako nejvýznamnější trh s otroky pro celou oblast Indického oceánu. V areálu najdete dojemný památník, bývalé cely, kde se za stísněných podmínek tlačili desítky lidí, zajímavou výstavu, ale i významný anglikánský kostel. I když vám z návštěvy tohoto místa možná bude naskakovat husí kůže, jde o významnou část historie celého afrického kontinentu, která se odehrávala ani ne před 150 lety. Zaslouží si vaši pozornost.

Anglikánský kostel u Slave Marketu

O pár uliček vedle se nachází známé tržiště Darajani Bazaar. Pokud chcete zažít něco opravdu typického a místního, určitě ho navštivte. Na vjemy silný zážitek je hlavně jeho rybí trh. Sardinky, tuňáci, krevety, chobotnice a další mořské potvory, jejichž názvy neznáme, poházené na kamenných pultech, mezi nimi sedící nebo ležící prodejci a příšerný rybí zápach. Našimi hygienickými kontrolami by toto asi neprošlo, nicméně zážitek je to na celý život. Hned vedle najdete trh s masem, ovocem, kořením nebo místními výrobky. Něco jako naše farmářské trhy, ale na africký způsob. Jednoduše estráda barev, pachů a hluků.

Rybí trh

Při toulkách po Stone Townu pravděpodobně narazíte na rodný dům frontmana skupiny Queen, Freddieho Mercuryho. Zpěvák perského původu prožil ve městě svých prvních 17 let života, rodina se později přestěhovala do Velké Británie. Jeho dům sice uvidíte, ale nečekejte nic speciálního. Pár fotek a hotel těžící ze zpěvákova jména.

Ve městě je mnoho restaurací, ve kterých můžete ochutnat místní kuchyni. My jsme si daly zanzibarské speciality v restauraci Lukmaan Restaurant. Chutné jídlo, chaotická atmosféra, cena asi 2 dolary na osobu a ulice s názvem Under the Baobab Tree. Zkrátka další trefa do černého.

Největším kulinářským zážitkem je ovšem street food na trhu, který se koná každý den po setmění ve Forodhani Gardens. Je lákadlem pro turisty, ale i neodolatelným místem pro místní, kteří si tu rádi dopřávají „lehkou večeři do ruky“. Skvělé plody moře, čerstvé ovoce, nejrůznější speciality a nepopsatelná atmosféra.

Street food na Zanzibaru

Stone Town je krásnou směsicí Afriky a Orientu se špetkou (a to pořádnou) nepořádku a chaosu, spleticí uliček nebo jednoho velkého tržiště tyčícího se na korálové skále. Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Zanzibaru, Stone Town, vyhlášený za Světové dědictví UNESCO, nesmíte vynechat.

5. Do hlubin pralesa

Další zastávkou, kterou vřele doporučujeme, je národní park Jozani Forest. Žijí tu endemitické opice z druhu červený colobus. Nemusíte mít ani velkou notnou štěstí. Při návštěvě je téměř jisté, že na ně narazíte. Nejsou plaché a vypadá to, že se rádi fotí. Navíc, na rozdíl od těch drzejších opic v jiných částech světa vám tyto neukradnou fotoaparát přímo z rukou.

Opice v Jozani Forest

V krásné džungli, do které se vydáte společně s průvodcem, najdete jedinečné rostliny, palmy, malé žabky, motýly, nevábné stonožky, ale i divná prasátka a tzv. bushbabies, něco jako malí lemuři. Domácí věří, že hluboko v džungli stále žije téměř vyhynulý levhart.

Nejkrásnějším zážitkem v rámci Jozani Forest byl pro nás mangrovový les. Kořeny těchto zvláštních stromů vypadají jako ze strašidelné pohádky a vy se nimi budete kochat při procházce po dřevěných lávkách. Mangrovníky jsou jedny z mála stromů, které dokáží čerpat živiny z mořské vody a přebytečné minerály jednoduše vyloučí. V blátě mezi kořeny se motají velcí barevní krabi a najdete tu pochopitelně i množství ptactva a hmyzu.

Mangrovové porosty

6. Podmořské divadlo

Rádi byste zažili, co Zanzibar skrývá pod hladinou? Žádný problém. Voda je tu tak čistá, že uvidíte až do hloubky 60 metrů. Ostrov má množství korálových útesů, na kterých to překypuje životem. Chobotnice, murény, barakudy, mořští koníci a hvězdice jsou proto zábavným divadlem i pro začátečníky. Nejznámějším místem na šnorchlování je Mnemba Island, na který se organizuje množství výletů, zejména z pláže Nungwi. Nádherným zážitkem je i potápění se v oceánu s delfíny. Tento výlet je dostupný z většiny míst a hotelů.

Delfíni na Zanzibaru

7. Nejstarší a nejtěžší obyvatelé

Pouze půl hodiny lodí ze Stone Townu je ostrov Changuu, častěji známý jako Prison Island (Ostrov vězňů). Původně měl sloužit jako vězení pro vzdorující otroky a jistý čas byl využívaný jako karanténa pro pacienty se žlutou zimnicí. To sice nezní třikrát lákavě, Prison Island je i naproti tomu ale nejoblíbenějším cílem mnoha turistů. Lákají je zejména nádherné laguny s tyrkysovým mořem, orientální pevnost, ale hlavně její obyvatelé. Na Changuu žije v rezervaci asi stovka želv obrovských, se kterými se tu můžete fotit, krmit je nebo jim udělat masáž krku. Některé mají přes 100 let a váží až 200 kg. Korálový útes kolem ostrova je zase fajn místem pro potápění.

Prison Island na Zanzibaru

8. Masajští bojovníci

Stačí pár minut na pláži a určitě potkáte skupinku Masajů. Poznáte je jednoduše. Mají typický červený oděv, hůl v ruce a bílé ozdoby. Někteří z nich jsou velmi milí, jiní mírně řečeno otravní. Původně se jednalo o bojovníky ze starého kmene v Keni na severu Tanzanie. Masajové na Zanzibaru často nepocházejí z těchto vesnic, i když to o sobě rádi tvrdí. Živí se prodejem různých náramků, náhrdelníků a suvenýrů.

Masaj na pláži

Najdou se mezi nimi i tací, kteří turistům během dovolené rádi poskytují průvodcovství. Tutu nabídku bychom vám ovšem nedoporučovali využít. Jelikož nepocházejí přímo z ostrova, nenajdou vám ty nejlepší tipy, jejich služby jsou často předražené a ne zcela seriózní. Vysocí Masajové s barevnými slunečními brýlemi a širokým úsměvem ale každopádně patří k zanzibarským plážím, tak jako bílý písek a tyrkysové moře.

Masajové na pláži

9. Jak chutná pravý Zanzibar

Pokud chcete poznat pravý Zanzibar, vydejte se ho objevovat mimo hotelový resort a ideálně na vlastní pěst. Ostrov brázdí různé autobusy, nazývané i dala-dala. Někdy narazíte na otevřený nákladní vůz s lavicemi, jiny zase na minibus. Připravte se na divokou jízdu. Budete natlačení s místními a na klimatizaci rovnou zapomeňte. I když to možná nezní zrovna třikrát vábně, je to skvělý zážitek, který jsme si zamilovaly. Delší cesta stojí 2000 TZS (přibližně 1 USD), kratší cesty zvládnete i za 500 TZS. Cestovní pořádek nebo označené zastávky tu ale nečekejte. Dala-dala jezdí tehdy, když se jeho kapacita zaplní. Když ho uvidíte přibližovat se, zuřivě na něj mávejte a pokud potřebujete vystoupit, zakřičte na řidiče.

Doprava s dala-dala

Říká se, že pokud chcete poznat zemi, musíte začít místní kuchyní. Ta zanzibarská je opravdu výborná. Mnoho ryb, masa, čerstvé zeleniny a ovoce, do toho indický a orientální vliv s výborným kořením. Mnoho jídel je dochucených kari, kokosovým mlékem a podává se s rýží, která se připravuje na různé způsoby a příchutě. Vyzkoušejte ochutnat urojo (urodžo). Jedná se o místní hustou, kyselou polévku. Mishkaki. To jsou marinované kousky masa, pečené a podávané na rožni, nebo například pečený banán, který se jí na slaný způsob jako u nás brambory nebo speciální zanzibarskou pizzu. Jako desert jsou výborné kousky sušeného ovoce obalované v prášku ze stromu baobabu. Chutnají dost netradičně. Něco mezi sladkým, kyselým a pikantním.

Jídlo na Zanzibaur

Život lidí na Zanzibaru vám přijde jako z minulého století. Mnoho domů stále nemá zavedenou elektřinu ani tekoucí vodu, pere se tu v rukách a lidé toho vlastní opravdu málo. Ženy nosí věci na hlavách, děti si spolu hrají v blátě a na trhu se často obchoduje bez peněz stylem zboží za zboží. Na cestách běžně potkáte káry tahané osly, domácí se vozí na kolech po pláži, sbírají mušle a řasy, aby je doma uvařili a pochutnali si. Nikam nepospíchají, jsou přátelští, a i když to často nemají snadné, velmi se usmívají. Životní krédo na Zanzibaru? Hakuna Matata, žádný problém.

Obyvatelé Zanzibaru

10. Do Tanzanie za opravdovou Afrikou

Pokud se na Zanzibar chystáte na více dní a chcete si domů přinést maximum zážitků, vydejte se poznat opravdovou Afriku na pevninu do Tanzanie. Do hlavního města Dar es Salaam se dostanete letecky nebo trajektem za pár hodin. Existuje množství cestovních agentur, které vám zprostředkují výlet ze Zanzibaru, přímo na safari do slavných národních parků Ngorongoro nebo Serengeti. Našim tipem je ale možnost několikadenní zastávky během letu nazpět přímo pod Kilimandžárem. Mezi vaše zážitky tak přibude zdolání nejvyšší hory Afriky.

Sloni u Kilimandřára

Kdy se na Zanzibar vydat?

Ostrov má úžasné tropické počasí téměř během celého roku. Horké dny jsou díky příjemnému vánku v klidu snesitelné, oceán je tu teplý a klidný a mikinu tu nebudete potřebovat ani večer. Od dubna do května se sice vyskytuje mnoho dešťů, ale najdou se i tací, kteří toto období bez turistů přímo vyhledávají.

Pláž na Zanzibaru

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (6 votes)
2 Comments

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Výlet s chutí Itálie. Leť v květnu z Vídně do Perugie od 1 060 Kč https://t.co/O1vYtbMqNR3 hodinami dozadu
Slunné Korfu. Zpáteční letenky z Vídně na duben od 1 390 Kč https://t.co/FxSVZGuWOV4 hodinami dozadu
Athény z Bratislavy na křídlech Aegean: start přímé linky se přesouvá na říjen https://t.co/IyJPBAuK22 #novinky4 hodinami dozadu
Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč https://t.co/hKS5DjoWoF22 hodinami dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén od 1 990 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK2223 hodinami dozadu
Exotický Mauricius! Chyť letenky z Budapešti nebo Prahy v předstihu od 13 690 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k1 dnem dozadu
Madeira – ostrov květin a věčného jara. Leť z Prahy za 3 990 Kč https://t.co/kPdjtOWyFa1 dnem dozadu
Za volantem v zemi flamence aneb roadtrip po Španělsku https://t.co/2xu1DHDZkA1 dnem dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP2 dny dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén za 2 690 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK222 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru