Connect with us
Přátelé s šálky kávy

Cestopisy

Jak se pije káva ve světě

Káva. Pro někoho povzbuzující nápoj z firemního automatu, který se sice nedá pít, ale udrží víčka během dne otevřená, pro někoho ale staletími budovaný způsob socializace. Denně se po celém světě vypije asi 2,25 mld. šálků kávy. Jestli věříte na blahodárné účinky tohoto přírodního energetického nápoje nejen pro váš krevní oběh, ale i pro vnější použití, například na pleť a její vrásky, zaujmou vás třeba japonské kávové koupele, v kterých se můžete máčet, až dokud vám nevyraší kávové varhánky na prstech. Káva je druhým nejoblíbenějším nápojem a po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě (tu ale pít rozhodně nedoporučujeme). Pojďte se s námi podívat, jak se káva pije v různých částech věta.

Reklama

 

Turecko

Říká se, že v 16. stol. se Turecko stalo domovem prvních kaváren. Dodnes je tato země považována za místo, kde najdete jedny z nejlepších na světě. Kavárny byly kdysi útočištěm intelektuálů a umělců, kteří sem utíkali diskutovat o různých otázkách, ne jen o těch politických. Tradiční turecká metoda vaření kávy spočívá ve vaření jemně mletého espressa. Pije se po jídle. Když svůj šálek kávy dopijete, otočíte ho na podšálek a počkáte, až zbytek kávy vyteče. Vaši turečtí přátelé vám potom podle vytvořeného obrazce ze zrníček přečtou váš osud. Podobně jako čtení z tarotových karet, není pro Turky čtení budoucnosti ničím zvláštním. Během něj totiž doufají v dobré zprávy a štěstí v životě.

Šálek turecké kávy

Itálie

Italové jsou svojí kávovou kulturou známí po celém světě. Tu si rádi vychutnávají bez shonu. Pokud jste zvyklí na „to go“ verzi, připravte se, že vás v Itálii čekají krušné časy. Moc míst, kde vám udělají kávu do papírového kelímku, tu totiž nenajdete. Místo toho je místním zvykem si ke kávě stoupnout k baru, kde ji pomalu usrkáváte a dramaticky gestikulujete při konverzaci s kolegy. Mléko do kávy? S tím opatrně. Nápoje jako latte nebo cappuccino byste si rozhodně neměli objednávat k obědu: ty patří výhradně do ranní části dne.

Italové před kavárnou

Zdroj fotografie – Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Vietnam

Obvykle je ve stínu více známé Jávy. Ve Vietnamu však najdete jednu z těch nejlahodnějších káv vůbec. Vietnamská káva, neboli cà phê sữa đá (pozor ať si nevylámete jazyk jako my), z několika lžiček kondenzovaného mléka s tmavou praženou kávou, která se připravuje pozvolným odkapáváním přes speciální kovový filtr. Takto připravenou ji rychle nalejete do poháru s ledem a místní specialita je na světě! Tento způsob přípravy kávy přinesli do Vietnamu v 19. stol. francouzští kolonisté. Během tohoto období se vžilo používání kondenzovaného mléka, protože přístup k tomu čerstvému byl značně omezený.

Tradiční vietnamská káva

 

Irsko

Káva, která léčí duši i tělo po prohýřené noci. Tento slavný nápoj kombinuje hned několik oblíbených ingrediencí: horkou kávu, irskou whiskey a hustou smetanu nebo pěnu na povrchu (třeba šlechačku). Irem, který údajně irskou kávu vymyslel, byl muž jménem Joe Sheridan. Ve 40 letech 20. stol. pracoval jako kuchař na letišti Foynes. Během jedné mrazivé irské noci přišlo do restaurace pár promrznutých amerických turistů a Joe jim do kávy kápnul trochu whiskey na zahřátí. Když se spokojení zákazníci zeptali, jestli jim naservíroval brazilskou kávu, Joe odpověděl, že se jedná o irskou kávu a název tak byl na světě.

Irská káva

Brazílie

Právě Američané, kteří potřebovali trochu zahřát v počasí, že by psa nevyhnal, začali pít brazilskou kávu, která se skládá z horské kávy, smetany, rumu nebo brandy a trochou skořice. Není žádným překvapením, že Brazílie, největší producent kávy vůbec, přinesla světu i jiné oblíbené metody přípravy kávy. Cafezinho je natolik zbožňovanou, že ji její konzumenti doporučují pít hned ráno, popoledni, ale i v noci (to prý pro lepší usínání). Podobá se espressu, ale cukr si smícháte s vodou ještě před samotným přidáním kávy. Od roku 1880 do 1930 byla podle ní pojmenována dokonce i politické období – Café com leite (káva s mlékem). V tom čase Brazílii patřila drtivá většina světové produkce kávy.

Sklízení kávových bobů v brazílii

Zdroj fotografie – Alf Ribeiro / Shutterstock.com

Řecko

Řeckou legendu snad není potřeba představovat. Frappé. Hlavním cílem této studené kávy je osvěžit vás během parných letních dnů. Připravuje se z několika lžic instantní kávy, cukru a vody (případně ledu). Směs se smíchá v koktejlovém šejkru, dokud celá směs nezpění. Nakonec se přidá studená voda a kondenzované mléko. Zaměstnanec firmy Nestlé se stal objevitelem tohoto osvěžujícího nápoje celkem náhodou. Svoji ranní kávu si chtěl tradičně zalít horkou vodou, ale bohužel pro něj žádnou nenašel. Použil tak studenou. Dnes na frappé Řekové nedají dopustit.

Žena se osvěžuje ledovou kávou

Etiopie

Turci, kteří jako první přestavili světu své kavárny, přebrali hlavní produkt od tohoto afrického národa. Buna, jak jí v Etiopii říkají, je důležitým prvkem v místních obřadech a ceremoniích. Celý proces přípravy trvá zhruba 2 hodiny a začíná kde jinde, než v pražírně pražením. Káva se následně celkem 3x převaří: první var Etiopané nazývají awel, druhý kale’i a třetí baraka. V každém cyklu se tekutina přelévá do tradičního džbánu nebo nádoby jebena, které při servírování drží asi 30 cm nad miskou nebo šálkem. V současnosti si místní přivykli do své kávy přidávat cukr. V minulosti to však byla hlavně sůl a tradiční máslo s ostrým kořením.

Tradiční servírování etiopské kávy

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru