Connect with us
Pohled na Baziliku sv. Petra v Římě.

Letenky

Řím: Prodloužený víkend ve věčném městě

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Možná je na čase, aby tam vedly i ty vaše. V Evropě pravděpodobně nenajdete místo, které by bylo bohatší na historické a umělecké památky a které by ve vás dokázalo vzbudit intenzivnější emoce. Nevím, jestli se to dá slovy správně popsat. Řím nabízí určitou kombinaci kultury a italské divokosti, na kterou nezapomenete. Mnoho lidí tvrdí, že nemá rádo tento jižanský temperament. Pokud se ale posadíte do jednoho z místních podniků, dáte si pizzu, víno a nasajete tu jejich energii, téměř určitě odejdete okouzleni. Na světě existují dva typy lidí – ti, kteří vám energii dodávají a ti, kteří ji z vás sají. A Italové jednoznačně patří do první kategorie.

Reklama

Ať už doletíte na letiště Ciampino či Fiumicino, se společností Terravision vás bude cesta do centra stát jen 4 eura. Lístky na jejich autobusy si můžete koupit v klidu domova přes internet. Pokud máte navíc ubytování v blízkosti hlavního nádraží Termini, máte vyhráno. Právě tam vás totiž autobusy vysadí. Je to blízko na metro a do úplného centra je to pěšky jen půlhodinka.

Lidé v italské restauraci.

Zdroj: Matej Kastelic / Shutterstock.com

Den I.

Řím je od nejbližší pláže vzdálen pouhých 30 km, ale pokud máte k dispozici jen jeden prodloužený víkend, na válení u moře se vykašlete. Radši si nasaďte pohodlné botičky a vyrazte do centra. Městská doprava má zavedeno několik typů poměrně výhodných lístků. Můžete si koupit jednodenní za 7 eur, dvoudenní za 12,50 eur nebo třídenní za 18 eur.

První zastávkou by měl být určitě Vatikán. Nasedněte na metro a odvezte se na zastávku Ottaviano. Malá rada – čím dřív tam dorazíte, tím menší budete stát frontu. Určitě vás ohromí bazilika San Pietro, která je považována za jednu z největších na světě. Nachází se na obrovském vatikánském náměstí s krásnými fontánami a švýcarskou stráží v rozkošných tradičních uniformách.

Z Vatikánu se můžete přesunout o pár metrů dál, k hradu Castel Sant’Angelo. Tradiční italská pevnost, propojená s Vatikánem tunelem, byla původně mauzoleum císaře Hadriana a v současné době ukrývá muzeum historie města. V minulosti sloužila také jako rezidence papeže a vězení. Přímo naproti hradu se nachází most Ponte Sant’Angelo lemovaný nádhernými sochami. Je z něj dobrý výhled na řeku a typickou kupoli baziliky. Po necelých deseti minutách chůze se dostanete na náměstí Piazza Navona, které je plné fontán a soch. Také je tam mnoho pouličních umělců, kteří dotváří jedinečnou atmosféru. O pár uliček dál najdete překrásný antický chrám Pantheon, s oválným otvorem uprostřed stropu, který byl navržen kvůli přírodnímu osvětlení. Pěkné zakončení náročného dne nabízí nejnavštěvovanější italská atrakce Fontána di Trevi, která je vzdálená jen několik desítek kroků.

Fontana di Trevi

Den II.

Druhý den můžete začít trochu oddechově na luxusní nákupní třídě Via dei Condotti. Tam seženete všechny značky typu Louis Vitton, Gucci, Prada apod. Taky se touto ulicí dostanete na náměstí Piazza di Spagna, které zdobí barokní fontána Barcaccia ve tvaru potápějící se lodě. Od ní vedou Španělské schody až ke kostelu Trinita dei Monti z 16. století. Tato oblast je skvělá na polední přestávku díky nepřebernému množství malebných kaváren a restaurací.

S plnými bříšky se začněte koulet směrem k Vittorianu. Obrovský monument byl vystavěn k příležitosti sjednocení Itálie a oslavě prvního krále Itálie Viktora Emanuela II. Na horní terase plápolá oheň, který stráží vojáci. Pokud jste ochotni zaplatit 7 eur, můžete se nechat proskleným výtahem odvézt až na střechu. Odměnou vám bude nádherný výhled na ulici Fori Imperiali a Koloseum na jejím konci. Pro šetřílky jsou zde i schody, které vás sice nedostanou až na úplný vrchol, ale výhled nabídnou obstojný.

Koloseum je sice jen jedna velká ruina, ale jednoznačně to bude highlight vašeho dne. Když si uvědomíte, že zde v dávné minulosti gladiátoři bojovali o své životy, byla by neskutečná škoda to vynechat. Navíc je to největší amfiteátr, který byl vystavěn v Římské říši, takže nic podobného jinde neuvidíte. Případný pohled zevnitř vám peněženku odlehčí o 12 eur. Pokud jste ale ve věku 18-25 let, máte jako občan Evropské unie právo na zlevněný vstup za 7,50 eur, což už je o něco snesitelnější.

Koloseum v Římě.

 Zdroj: Marco Rubino / Shutterstock.com

Den III.

Zejména pokud letíte domů z letiště Leonarda da Vinci (Fiumicino), jednoznačně byste měli poslední den věnovat návštěvě rozsáhlého archeologického naleziště Ostia Antica. Jedná se o pohřbené přímořské město, které bylo námořní základnou a obchodním i kulturním centrem starověkého Říma. V celém komplexu se nachází více než sto budov, spolu s Římskou bránou a Vítězným náměstím, takže je to výlet na celý den. Za plné vstupné dáte 8 eur. Když prokážete, že jste občan EU, opět se na vás usměje sleva v podobě 4 eur. Navíc je poměrně snadné se sem z centra Říma dostat. Stačí, když budete na zastávce metra B s názvem Piramide následovat cedule s nápisem Ostia Antica. Přivedou vás až k vlakům Lido, kterými jste za 30 minut na místě.

Letiště je pak hned za rohem a za vámi nezapomenutelný víkend.

Ruiny Ostia Antica.

Praha – Řím – Praha ➡ letenky od 1778 Kč

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru