Connect with us
Temže tekoucí Londýnem

Cestopisy

Londýn a jeho skryté zajímavosti

Při návštěvě Londýna jistě každý touží vidět jeho hlavní ikony jako Tower Bridge, Tower of London nebo Westminster Abbey. Londýn je ale také plný zajímavostí, o kterých většina návštěvníků nemá ani zdání, i přes to, že procházejí přímo kolem nich. Podívejte se společně s námi na místa, která nepatří mezi nejvyhledávanější atrakce, ale na zajímavosti rozhodně neztrácejí.

Reklama

Londýnská zeď

Snad nestraší památka, kterou můžete v Londýně najít je „obyčejná“ zeď. Její jedinečnost ale spočívá v jejím stářím, protože byla postavena samotnými Římany, kteří zeď vybudovali k ochraně tehdejšího města Londinium. Z 5 metrů vysoké zdi toho dnes už moc nezbylo, ale stále v Londýně najdete zachovalé části. Tzv. Londýnskou zeď (jak dlouho trvalo vybrat tak originální název by zajímalo i nás) najdete například u stanice metra Tower Hill.

Londýnská zeď s lavičkami

Poslední odpočinek

Zajímavá podívaná se naskytne návštěvníkům při návštěvě University College London. Najdete tu mumifikovanou kostru s hlavou gentlemana se jménem Jeremy Bentham, jehož posledním přáním bylo právě zvěčnění na věčné časy. Po jeho smrti byly jeho kosti a hlava pečlivě ošetřeny a Jeremyho tělo, přesněji řečeno to co z něj zbylo, zdraví vesele kolemjdoucí dodnes. Myslíte si, že se smrtí přijde i zasloužený odpočinek? To v tomto případě úplně tak neplatí. Podle zvěstí se Benthamovo tělo, několikrát ocitlo na hlasování městské rady a jeho jméno se ocitlo i na listině účastníků. Hlasování mu ovšem z pochopitelných důvodů nebylo dovoleno. Snad příště.

Nejmenší policejní stanice v Londýně

Možná jste kolem ní prošli a ani o ní okem nezavadili. Řeč je o nejmenší londýnské policejní stanici, která svojí velikostí připomíná spíš veřejný záchodek. Dovnitř se ale nedobývejte. Záchod, ani toaletní papír, byste tu hledali marně a okna na soukromí moc nepřidají. Z bývalé „pouliční lampy“ se v druhé polovině 30. let stalo policejní stanoviště, ze kterého strážci zákona pozorovali protestující. Až se tedy někdy ocitnete na Trafalgarském náměstí, mějte oči na stopkách.

Trafalgarské náměstí

Zdroj: Kamira / Shutterstock.com

Pac a pusu

O tom, že naše domácí mazlíčky milujeme jako lidské členy rodiny (vlastně často ještě víc) určitě není pochyb. V Londýně ale najdete místo, které lásku k domácím mazlíčkům posunulo ještě o úroveň výš. Založený roku 1881 v londýnské Hyde Parku, zvířecí hřbitov byl aktivně využíván až do roku 1903. Ať už se jedná o Brambůrku, Muffina nebo Buřtíka, psí mazlíčci díky tomuto hřbitovu našli místo posledního odpočinku, které si i dnes zachovává tajemnou, ale zároveň kouzelnou atmosféru.

Hřbitov domácích mazlíčků

Zdroj: Baloncici / Shutterstock.com

Hubený jako lunt

Mezi jednu z největších kuriozit Londýna určitě patří tzv. Thin House (Hubený dům). Najdete ho v ulici South Terrace, a jak název napovídá, ohromí vás svou štíhlou linií, kterou by mu nejeden z nás záviděl. Zdání ale klame! I když se na první pohled zdá, že se v bytě stěží minou dva lidé, interiér bytu je překvapivě prostorný a útulný. Pokud byste ale chtěli v takovém bytě bydlet, připravte si tlustou peněženku. Prodejní cena bytu se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 900 000 liber.

Thin House

Zpáteční letenky do Londýna s leteckou společností EasyJet:

Praha – Londýn – Praha ➡ od 1 877 Kč

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru