Connect with us

Tipy

Jak přežít cestu s dítětem (a nezbláznit se)

Jak přežít cestu s dítětem (a nezbláznit se)

Možná to znáš, protože už se ti taky poštěstilo zajistit si své pokrevní následovníky, nebo tě to zatím jen nenápadně obchází. Ať už tak, či onak, jedno je ale jasné všem. Když se cestuje s dítětem, je to mnohdy o nervy. Pochopitelně, že hlavně ty tvoje. Na ostatní spolucestující ti kapacita, při tom malém torpédu, případně dvou, třech, prostě nestačí. Jak si teda tu cestu co nejvíce zpříjemnit, aby nikdo nepřišel k újmě a předešlo se rodinné krizi?

Reklama

Tip č. 1 – Tablet to jistí

Ano, víme, dnešní eko, bio, probio a netechno rodiče mohou namítat, že tenhle tip stojí „fakt za všechny prachy“. Chvíli počkej, než tuto myšlenku úplně odsoudíš. Samozřejmě tě netlačíme do něčeho, co nevychází z tebe, když ale z tvého dítka vycházejí šílené frekvenční zvuky „rvoucí“ uši i pilotovi v kokpitu, je třeba nasadit silný kalibr. A tím právě onen tablet, případně mobil je. V takovém případě je ale dobré naplánovat si strategii dopředu. Pár dní před cestou doporučujeme stáhnout si offline aplikace s cestovatelskou tématikou, které budou dítě vzdělávat a přitom ho i zabaví. Mnohé z nich obsahují několik super her, mezi které patří třeba slepá mapa světa, kam je třeba přiřazovat názvy, vlajky a podobně. Další z vděčných her je pexeso s tématikou dané země kam máš s prckem namířeno atd… atd… Dítě se tak nejen na nějaký čas zabaví, ale taky bude alespoň na chvíli vytoužený klid.

Tip č. 2 – Základ je dobrý kufr

V tomto případě spíš akční kufr, jak bychom ho mohli pracovně nazvat. Našli jsme hned dvě super vychytávky. První z nich je finančně náročnější, ale pokud s dítětem plánuješ hodně cestovat, je vlastně k nezaplacení. Je to v podstatě kufr na kolečkách, který slouží také jako rozkládací postýlka na pohodlné spaní, nebo prodloužení sezení v letadle, autobuse, nebo případně i ve vlaku. K tomu všemu, kromě toho, že si do kufru může prcek zabalit své cennosti, se na něm může taky v klidu svést. Případně ho na tom můžeš vozit ty, což opravdu oceníš hlavně, když hodně spěcháš na svůj let. Tato vychytávka ti zaručí nejen to, že v klidu stihneš letadlo, ale taky budeš mít dítě stále pod dohledem a to se na tom bude ještě úžasně bavit. Tento tzv. BedBox má jen jednu nevýhodu a tou je vyšší cena, která se na českém trhu pohybuje kolem 4 tisíc korun.

Druhá z variant je podstatně levnější. Jde o speciálně tvarovaný dětský kufr na kolečkách, na kterém se dá vozit a ten najdeš na internetu už od 600 kč. Co se týče kvality zpracování, tady bohužel platí, že cena určuje kvalitu, ne značku, takže rozdíly jsou mezi jedním typem a druhým typem kufru veliké. Ale když cestuješ jen jednou za čas, dá se úplně v pohodě vyjít i s tou levnější variantou.

Tip č. 3 – Čtení je základ všeho

Možná i ty si vzpomínáš na své cesty s rodiči a nezapomenutelným Méďou Pusíkem, Sluníčkem, nebo Kačerem Donaldem. Dnešní „tabletové“ děti to dokáže zaujmout taky. A možná ještě více, než ten tablet. Je sice pravdou, že u této varianty se očekává tvá asistence, takže moc relaxu si na své cestě neužiješ, zato si můžeš skvěle užít chuť vzpomínek ze svého dětství. Je pravda, že grafika i příběhy se za ta léta malinko zmodernizovaly, ale své kouzlo mají dětské časopisy stále. A navíc tě opravdu přenesou zpátky do bezstarostné doby plné kouzelných příběhů. Pokud navíc zabalíš do „příručňáku“ i pár pastelek, cesta uteče jako nic a to všechno díky starému dobrému strýčku Skrblíkovi, Bellovi a Pusíkovi.

Tip č. 4 – Kdo si hraje, nezlobí

Toto pořekadlo platí dvojnásob (a možná i desetinásob) právě na cestách. Zkus oprášit starý dobrý slovní fotbal, Jméno, město, zvíře, věc, Hádej, kdo jsem, nebo podobnou jednoduchou, ale hodně chytlavou záležitost. Nejen, že tím „zabiješ“ spoustu času, ale taky svému dítěti rozšíříš slovní zásobu, obzory a zvídavost. Všechno můžeš ladit na téma cestování, dopravní prostředky, cílovou destinaci apod. Kdyby to náhodou bylo pro tvoje dítě nezáživné, zkus přidat pár historek ze svého dětství a okořenit to pohledem z minulosti. Možná tě zaskočí, jak se dítko nadchne pro příběhy z tvého „mládí“, kdy si i ty musel poslouchat jejich, přece tak hodné a benevolentní, prarodiče.

Tip č. 5 – S jídlem jde vše snáz

Díky, Bože, za jídlo. Ano, nejen obecně, ale hlavně pokud jsi s prckem na cestách, tak nejrůznější dobroty vždy zachrání i tu největší krizovou situaci. Nejvíc funguje samozřejmě, jako „na potvoru“, něco, co dobře trousí drobky, nebo se hezky patlá (nejlépe po oblečení, sedačkách apod.). Ty si tudíž musíš pořádně obrnit nervy, protože dítko bude nejspíš hodně špinavé. Zapomenout také musíš na zásadu přehnané čistoty, protože když chceš přežít cestu, bude tě to pochopitelně i něco stát. Tento bod teda platí hlavně v případě, že máš děti ještě docela malé. Na puberťáky to dost pravděpodobně nezabere, ale v jejich případě, co ano?

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru