Connect with us

Nezaradené

Jak poznat multikulturní Maltu? Podrobný průvodce ostrovem s tipy na peckové výlety

Jak poznat multikulturní Maltu? Podrobný průvodce ostrovem s tipy na peckové výlety

Jednou z nejexotičtějších destinací, do kterých si v rámci Evropy můžeš vyrazit, je jednoznačně Malta. Díky své poloze pouhých 300 kilometrů od severního pobřeží Afriky, oplývá toto souostroví na evropské poměry jedinečnou arabskou architekturou, do které jsou díky britské kolonizaci v 19. a 20. století zakomponovány typické britské prvky. Červené telefonní budky, puby nabízející klasické irské pivo a obchody se značkami, které člověk najde jen ve Velké Británii. Kromě tohoto pozoruhodného multikulturalismu se zde nachází také obrovské množství úžasných pláží s křišťálově čistou tyrkysovou vodou a proto patří Malta zaslouženě mezi nejoblíbenější letoviska. V tomto článku ti přinášíme kompletní itinerář maltského souostroví, který tě provede vším, co tato zajímavá země nabízí a ukáže ti, lidově řečeno, z každého rohlíku trošku.

Reklama

Článek vznikl ve spolupráci s Malta Tourism Authority.

Akční letenky

TOP místa na Maltě, aktivity a co určitě nevynechat

Propojení severoafrické a britské kultury ve Vallettě

Místo, kde se nejvýrazněji bije historie propojování kultur, je jistě Valletta, hlavní město tohoto středomořského souostroví. Typickým rysem města jsou barevné dřevěné balkony, které zpestřují béžové stěny všech budov. Nejkrásnější pohledy na tuto jedinečnou architektonickou komponentu nabízí Republic Street.

Valletta Malta

Město také zkrášlují různé baziliky, nejznámější je například Bazilika svaté Panny Marie Karmelské nebo Katedrála svatého Dominika.

Malta bazilika

Upper Barraka Gardens a Lower Barraka Gardens jsou volně přístupné zahrady, které kromě vzhledu starých římských lázní nabízejí také výhled na záliv a Three Cities, tři města na opačném břehu zálivu, známá svojí bohatou historií. Hastings Gardens, nacházející se na opačné straně starého města, naopak nabízejí panoramatický výhled na města Sliema a St. Julian.

Valletta památky

Jelikož Valletta byla v minulosti postavena jako pevnost, tak zde najdeš i různé připomínky její vojenské minulosti – děla, bunkry nebo vojenské a námořní muzeum. Jako každé historické město nabízí i Valletta nekonečné úzké uličky a dlouhou promenádu u moře, proto na návštěvu doporučujeme vyčlenit si určitě minimálně půl dne.

Valletta děla

Tyrkysová oáza ostrova Comino

Jak již bylo zmíněno, Malta je ve skutečnosti souostroví skládající se ze dvou větších obydlených ostrovů a z jednoho malého, který slouží výlučně k rekreaci. Řeč je o ostrůvku Comino, kde se nachází nejokouzlejší voda, jakou je v tomto letovisku možné nalézt. Loďkou je možné dostat se již za 13 € z přístavního městečka Cirkewwa přes systém jeskyní a skalních oblouků do zálivu s názvem Modrá laguna. Odtud se krátkou procházkou umíš dostat i do blízkého zálivu zvaného Křišťálová laguna. Oba tyto názvy jsou naprosto trefné, protože moře má nádhernou tyrkysovou barvu a je tak čisté, že při oblíbeném ponořování natrefíš na rybky, medúzy i korály. V letní sezóně se vyplatí vyčlenit si na tento výlet celý den a dosyta si užít krásné pláže, šnorchlování a domácí piňakoládu servírovanou v ananasech, která je pro toto místo příznačná.

Comino Malta

Comino

Disneyland na maltský způsob nebo Pepek Námořník

Pokud se tvé dětství neslo ve znamení klasických starých kreslených pohádek, tak určitě znáš Pepka Námořníka a jeho příhody. Na místě zvaném Popeye Village se nacházejí originální kulisy této kultovky, které byly obohaceny o prvky zábavního parku – kromě pohádkové architektury zde tedy najdeš i řadu atrakcí, které z tohoto místa dělají zajímavý tip na párhodinový výlet nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Vesnice Pepka Námořníka

Pepek Námořník na Maltě

Day trip na ostrov Gozo

Druhým největším ostrovem maltského souostroví je ostrov Gozo, kam se z Cirkewwy dostaneš trajektem zpětně za pár eur. Asi nejznámějším lákadlem tohoto ostrova bylo kdysi mohutné Azurové okno nacházející se v Dwejra Bay, které se však v roce 2017 bohužel zřítilo. Dnes jsou na tomto místě stále zajímavé skalní útvary a také 16 metrů hluboká mořská propast The Blue Hole, kterou se i přes kolaps hlavního lákadla stále vyplatí vidět.

Gozo skalní útvary

Gozo skalky

Jeskyně Tal-Mixta, nabízející nádherný výhled na oblíbenou zlatavou pláž Ramla Bay, je dalším lákadlem, které nesmíš vynechat. Stejně jako Ghasri Valley – dlouhý úzký záliv mezi vysokými skalními braly, připomínajícími skalnaté pastviny z Pána prstenů.

Malta jeskyně

Malta zajímavosti

Pro Gozo jsou kromě divokého pobřeží typické vysoké baziliky vyrůstající ze země uprostřed nezastavěných oblastí, což vytváří jedinečnou a zajímavou scenérii. Mezi nejznámější patří například Ta Pinu nebo citadely ve městech Mgarr a Victoria.

Malta zajímavá bazilika

Lokální architektura je ještě více inspirována Afrikou, proto je Gozo určitě jedno z nejméně evropsky vypadajících měst Evropy.

Malta autem

Gozo je vhodné pro celodenní výlet autem nebo na kole. Po ostrově jezdí také pravidelné autobusové linky nebo speciální turistický hop-on/hop-off autobus, ty se však díky úzkým hliněným cestám nedostanou až do konečných destinací a je třeba absolvovat velké kusy cesty i pěšky, proto výlet veřejnou dopravou potrvá několik dní.

Maltské město ticha

Mdina, známá jako „Město ticha“, je jedno z nejstarších měst na Maltě a do 16. století byla také hlavním městem země. Založili ji ještě před naším letopočtem Féničané a později ve starověku osídlili starověcí Římané, což se odrazilo na místní architektuře a množství památek a církevních staveb. Mezi nejznámější patří hlavní Katedrála sv. Pavla, Benediktinský a Karmelitánský klášter nebo paláce Vilhena a Falzon.

Mdina

Zatímco ve Vallettě můžeš pozorovat barevné balkony, v Mdině jsou specifické barevné dveře – ty se objevily i ve scénách známého seriálu Game of Thrones, stejně jako vstupní brána nebo scenérie různých budov.

Mdina památky

Mdina je snadno dostupná autobusem či autem a je vhodné si na ni vyčlenit pár hodin.

Skalní výjevy Blue Grotto

Jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Malty je obrovské skalní okno Blue Grotto. A právem. Pohled shora je nezapomenutelný, a je dokonce možné loďkou prozkoumat celý skalní a jeskynní systém i zdola. Dostaneš se sem jednoduše autem i autobusem a pokud se nerozhodneš pro plavbu, tak celý tento výlet ti zabere jen několik minut.

Blue Grotto

Procházka útesy Dingli

Malta je známá svým drsným pobřežím a relativně omezeným počtem pláží. Na mnoha místech se nacházejí vysoké útesy a skalní útvary, které sice znemožňují odpočinek u vody, avšak nabízejí unikátní scenérie a nesčetné možnosti procházek. Nejkrásnějšími útesy souostroví jsou jednoznačně útesy Dingli na západním pobřeží Malty, kde kromě krásných výhledů najdeš také louky plné květin a čajové plantáže, které tomuto místu dodávají nadpozemský nádech.

Útesy na Maltě

Dingli jsou přístupné autem i autobusem a to kolik času zde strávíš, záleží jen na tobě – možná si vystačíš s panoramatickým výhledem z nejvyššího bodu souostroví, nebo se vydáš na 16 kilometrů dlouhý trek po celé délce pobřeží a prozkoumáš tuto lokalitu z každého úhlu.

Tři rozdílné světy na třech sousedících plážích

Golden Bay, neboli zlatá pláž, je nepochybně jedna z nejoblíbenějších pláží na Maltě. Písek neuvěřitelně zlaté barvy, krásné pohledy na útesy a množství hotelů vytváří v Golden Bay atmosféru typického letoviska vhodného pro rodiny s dětmi.

Goldan bay

Hned za rohem se však nacházejí 2 naprosto odlišné pláže s úplně jinou atmosférou. Krátkou túrou po útesu směrem na východ najdeš první zmiňovanou pláž, Ghajn Tuffieha, která díky panenské přírodě vypadá jako z dokumentárních filmů o nedotčených ostrovech v Pacifiku. I tato pláž je vhodná pro děti, jelikož přístup je relativně jednoduchý, maximálně 20 minut po chodníčku.

Pláže na Maltě

Poslední zmiňovaná pláž, Qarraba Bay, je však vhodná pouze pro turisty s pevnější obuví, jelikož z Ghajn Tuffieha je nejprve třeba se po hliněných chodníčcích vyšplhat, a později strmou stezkou sešlapat zpět k moři z obrovské písečné duny, která tuto pláž lemuje.

qarraba bay

Zatímco Golden Bay připomínala klasická italská letoviska a Ghajn Tuffieha vypadala jako ostrov v Tichém oceánu, atmosféra Qarraba Bay připomíná spíše Namibii s rychlým spádem z vysokých písečných dun dolů do vody. Tři světy, oddělené od sebe jen krátkou procházkou.

Golden Bay, která je výchozím bodem zmiňovaných túr, je hravě dosažitelné autem i autobusem s několika přestupy a díky odlišnosti všech tří pláží, je skvělým místem i na vícedenní výlet.

Barevné loďky města Marsaxlokk a St. Peter’s Pool

Na východním pobřeží leží město Marsaxlokk, které svým vzhledem a atmosférou zcela vystihuje Maroko nebo Tunisko, popřípadě ostatní země severní Afriky. Nízké béžové domky, palmy, záliv plný různobarevných rybářských loděk a obrovský trh přímo na pobřeží – takto by se jednoduše dal charakterizovat Marsaxlokk, unikátní městečko živící se rybolovem, nacházející se krátkou jízdu autobusem nebo autem od hlavního města Valletty.

Marsaxlokk

Městečko samo o sobě je drobné, stačí si na něj vyčlenit 2-3 hodiny, avšak půl hodiny pěšky od Marsaxlokku se nachází St. Peter’s Pool, unikátní mořské jezírko obklopené pískovcovými stěnami. Pokud máš chuť se vykoupat v divokém, ale stále bezpečném prostředí, tak si na tento výlet klidně můžeš vyčlenit i více času, nudit se určitě nebudeš.

Swimmers
zdroj: Shutterstock/TheLiftCreativeServices

Xrobb L-Ghagin

Z Marsaxlokku vede turistická stezka i do přírodní rezervace Xrobb L-Ghagin, kde najdeš krásné bílé křídovcové útesy, pískovcové převisy a zbytky megalitických chrámů. Spolu s návštěvou městečka a již zmíněného mořského jezírka, to je skvělý tip na dobrodružnější celodenní výlet, chceš-li poznat něco nového, a zároveň využít slunečné dny a vykoupat se ve Středozemním moři.

xrobb-malta

Komplex chrámov Tarxien

Věděl jsi, že Malta byla osídlena již v 5. tisíciletí před naším letopočtem a je tedy jednou z kolébek starého kontinentu? Bohatou historii lze pozorovat v každém městě, avšak jedno místo délkou své historie předbíhá všechny ostatní. Tarxien, lokalizované jen pár minut autobusem nebo autem od Valletty, je komplex megalitických chrámů a archeologických vykopávek, přičemž první zmínka se datuje až do roku 3100 před naším letopočtem. Zachovalo se zde i množství dobové keramiky, avšak i přes množství důkazů se dodnes nezjistilo, který národ je autorem těchto unikátních megalitů. Přestože mají vykopávky značně zachovalý věk, vyznačují se nadčasovým stavitelstvím a důkazy, že zde žila skutečně organizovaná a vyspělá společnost. Zůstává však záhadou, kdo to byl, a proč najednou zmizel.

tarxien
zdroj: Shutterstock/Alizada Studios

Three Cities

Birgu, Senglea a Cospicua – takto znějí názvy tří opevněných míst lokalizovaných na opačné straně zálivu zasahujícího do Valletty, která oplývají tak bohatou historií, že každá ulička a každý roh může být považován za kulturní památku. Tato místa jsou natolik unikátní a zajímavá, že teoreticky i jeden celý den je málo k prozkoumání všech zákoutí, ovšem pro klasického cestovatele, který si sem jen přijde užít atmosféru a vidět něco nového, stačí na toto místo i jeden den.

Města založila v 16. století templářští rytíři, proto zde najdeš různé církevní stavby, pevnosti a zbytky hradeb. Dominantou Birgu je jednoznačně pevnost Fort Saint Angelo, která v minulosti bránila přístup do centra města. Známý je i Inkviziční palác nebo Kostel svatého Vavřince, pod kterým se rozprostírá rozlehlý přístav, tedy v této části najdeš i nejvíce přímořských restaurací a kavárniček.

birgu

Senglea je naopak historicky nejbohatší částí tříměstí, protože v minulosti byla centrem maltézských rytířů. Zůstaly zde po nich zbytky pevnosti připomínající obrovský hrad, Bašta svatého Michala a také Kostel Panny Marie Vítězné. Najdeš zde i nejkrásnější výhled na protější Vallettu, který se nachází v zahradách Safe Have Gardens.

Street,And,Marina

Cospicua byla v minulosti obehnána dvojitými hradbami, které se spolu s pěti mohutnými vstupními branami do města zachovaly dodnes.

malta historie

Coral Lagoon

Za zmínku stojí i Korálová laguna nedaleko města Cirkewwa, která je dalším přírodním mořským jezírkem na členitém maltském pobřeží a určitě také jedna z nejzajímavějších pláží, které Malta nabízí. Autem se dostaneš až k pobřeží, z autobusu však musíš vystoupit už v Cirkewwe a poté absolvovat krátkou procházku – ta však určitě stojí za to

coral-lagoon

Doprava na Maltě

Na Maltě je vybudována výborná veřejná infrastruktura, tedy autobusem se dostaneš opravdu všude, i na ty nejodlehlejší pláže. Funguje zde také skvělá mobilní aplikace Tallinja, kde lze snadno naplánovat cestu kamkoli. Kromě toho jsou autobusy finančně dostupné a lístky je možné pořídit u šoféra platební kartou i bankovkami či mincemi. Existují však také různé výhodné nabídky na cestování bez limitu na jeden nebo více dní, které si dokážeš opatřit hned na letišti. Například 7 dní cestování tě vyjde v letní sezóně jen na 25 eur!

Pokud však máš na prozkoumání ostrovů jen pár dní, pronájem vlastního auta se jednoznačně vyplatí.

3 TOP pobyty na Maltě

Hotel Qawra Palace

Čtyřhvězdičkový hotel Qawra Palace se nachází v turistické oblasti Qawra, nabízí vynikající služby All Inclusive. Díky panoramatickému výhledu na záliv Salina je snadné vypnout a relaxovat, můžeš se také vydat na nákupy nebo na gastronomickou návštěvu restaurací. Samozřejmě je zde připraveno i několik barů pro turisty lačnící po večírcích a nechybí ani pláže nebo historické památky. Koneckonců Malta je obrovským přímořským skanzenem pod otevřeným nebem.

 • KAM? Qawra Palace****, ostrov Malta, Itálie
 • KDY? Květen až říjen 2024
 • ODKUD? Z Prahy nebo Bratislavy
 • CO JE V CENĚ? Zpáteční letenka, ubytování v 4* hotelu, program all inclusive, příruční zavazadlo, všechny letištní a palivové poplatky, transfer

115 The Strand Hotel

3* hotel 115 The Strand Hotel & Suites Tě dostane fantastickým výhledem na město Valetta. Nachází se coby kamenem dohodil od centra města a pouhých 5 minut chůze od barů a restaurací. Hotelovým hostům nabízí nepřetržité služby recepce, Wi-Fi (bez poplatku), obchůdek se suvenýry, restauraci s možností venkovního posezení a v neposlední řadě také terasu s vířivkou.

 • KAM? 115 The Strand Hotel & Suites***, Malta, Itálie
 • KDY? Květen až říjen 2024
 • ODKUD? Z Bratislavy
 • CO JE V CENĚ? Zpáteční letenka, ubytování v 3* hotelu, snídaně, příruční zavazadlo, všechny letištní a palivové poplatky,

Malta s výletem na ostrovy Gozo a Comino

Malta tě chytne za srdce a jen tak nepustí. Pokud Tě fascinující ostrovy Gozo a Comino, tak pak pro tebe máme pobyt v luxusním hotelu Qawra Palace, jež se nachází pouhých 450 metrů od skalnaté pláže Qawra Point Beach. Prosluněné dny si na Maltě užiješ na maximum díky programu All inklusive. A pokud potřebuješ i nějaké zpestření v podobě poznávání okolních krás, užiješ si celodenní výlet lodí. Na programu bude Blue Lagoon na ostrově Comino, přístavní městečko Mgarr a proslulá zátoka Dwejra Bay na ostrově Gozo a také hlavní metropole Victoria.

 • KAM? Qawra Palace****, ostrov Malta, Itálie
 • KDY? Květen až říjen 2024
 • ODKUD? Z Prahy nebo Bratislavy
 • CO JE V CENĚ? Zpáteční letenka, ubytování v 4* hotelu, program all inclusive, příruční zavazadlo, všechny letištní a palivové poplatky, transfer a výlet lodí na ostrovy Comino a Gozo

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Mladý pár, který létá po světě, natáčí videa, vaří světovou kuchyni a píše tipy na dovolenou pro ostatní nadšence do cestování.

Nahoru