Connect with us
Hory v Gruzii

Cestopisy

Gruzie: nedoceněná euroasijská kráska

Gruzie: nedoceněná euroasijská kráska

Hluboce nedoceněná destinace jménem Gruzie. S tímto faktem návštěvníci pravděpodobně moc dělat nechtěji, aby přes přicházející masy lidí tato země neztratila své kouzlo. Leží na křižovatce mezi Asií a Evropou a jeden by nevěřil, kolik se toho do této malé země vejde. Od zasněžených vrcholků hor přes písečné břehy až po kopcovité vinice, starobylá městečka a kláštery, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Sepsali jsme pro vás 8 důvodů, proč byste tuto euroasijskou krásku měli navštívit.

Reklama

Straťte se ve starém městě Tbilisi

Kde jinde v Gruzii začít, než v jejím hlavním městě. S populací přes milión obyvatel a dechberoucím starým městem, táhnoucí k přírodním údolím, které město ohraničují, toho má Tbilisi hodně co nabídnout, více než mnohé evropské metropole. V Gruzii se za posledních několik tisíciletí vystřídalo vícero odlišných civilizací. Ať už to byli Peršané, Mongolové, Římané, různé íránské dynastie nebo Ruské impérium. A všechny z těchto civilizací zde zanechaly svůj otisk.  Ve spojení s gruzínskou kulturou se dnes můžete procházet vydlážděnými uličkami s prvky střední Evropy, architekturou ovlivněnou arabskými národy nebo podél středověké pevnosti nad starým městem, které v sobě kombinuje historické i kulturní dědictví města s restauracemi, bary pod holým nebem a příznačnou gruzínskou pohostinností. Ubytujte se například v příjemném hotelu Old Tiflis Boutique, který je posazen na jednom z kopců starého města, a který nabízí úžasný výhled z terasy na střeše.

Panorama Tbilisi

Ve víně je pravda

Gruzie je rozlohou srovnatelná s Irskem a rozkládá se na 69 700 kilometrech čtverečních. Je součástí východní Evropy, položené na březích Černého moře, jižně od Ruska a na sever od Turecka, Arménie a Azerbajdžánu. Tuto zemi s osobitou kulturou formovalo již období starověku. Archeologové na jejím uzemí objevili ty nejstarší známé stopy výroby vína, sahající až do období 8 000 let př. n. l. Díky tak bohaté historii pěstování vinné révy je tato plodina jedním z národních symbolů Gruzie, které naleznete na středověkých dekoracích, sochách či obrazech. Když se navíc bedlivě podíváte na gruzínskou abecedu, objevíte v oblých tvarech jejího písma smyčky připomínající vinnou révu. Za pohárem opojného nápoje si v srdci hlavního města Tbilisi zajděte do vinného baru G.Vino, který svým zákazníkům nabízí nápoj od několika nezávislých vinařství. Mimo město zavítejte do vinné provincie Numisi, rodinného podniku, který pro výrobu využívá prostory třistaleté kukuřičné stodoly a desítky hliněných nádob, z nichž největší pojme až 5 tisíc litrů tohoto moku. Své víno vyrábějí způsobem Gruzijcům vlastním, a to bez použití průmyslové techniky. Výsledek stojí za to!

Gruzínské vinice

Místní obyvatelé

Jednou větou můžete místní popsat jako šťastný národ, kterému je skromnost vlastní, s blízkým vztahem k vlastní kultuře. Její jedinečnost, včetně všech aspektů jejích zvyků a tradic, dávají návštěvníkům ze zahraničí velmi rádi na obdiv. Přechodné bouřlivé postsovětské období v rozmezí let 1990 – 2003 vyústilo v Růžovou revoluci, která se s přibývajícími lety vystupňovala do války s Ruskem v roce 2008. Od té doby Gruzinci dychtí po míru. Všechny tyto zkušenosti vyšlechtily z místních obyvatel stabilní a mírumilovný národ. V noci působí Tbilisi velmi bezpečně a během dne tu najdete mnoho místních, prahnoucích po rozhovorech s cizinci. Přirození a vděční, že jste se rozhodli poznat kus jejich země.

Gruzínci

Poznávací cesta napříč horskými scenériemi

Pokud patříte spíš mezi aktivnější povahy, vězte, že krom hlavního města na vás čeká velkolepé přírodní divadlo. Vydejte se na tři hodiny severně do hor po gruzínské vojenské cestě (jediné, kterou Gruzie povolilo používat Rusku po cestě do Arménie). Pomalu začnete získávat nadmořskou výšku. Zastavte se u pevnosti Ananuri, stojící v rozlehlé rezervaci s největší přehradou v zemi. Ve výšce 2 395 m. n. m. můžete přes průsmyk obdivovat výhled z kruhové vyhlídkové plošiny, která se tyčí nad údolím. To jste už na nejlepší cestě k úpatí hory Kasbegi, třetí nejvyšší v Gruzii, která se tyčí až do výšky 5 000 metrů. Vášniví turisté s několika týdenním tréninkem by v teplých měsících měli vyzkoušet některý z výstupů, které okolní krajina nabízí. Například ten z historického centra Omalo do vesničky Shatili je vhodný na kempování, objevování středověkých opevněných pokladů a seznámení se s místními pastevci. Pro panensky čistou přírodu se zase vydejte například k stříbrnému jezeru Tobavarchkili. Pro ty, kteří vyhledávají spíš poklidnout poznávací cestu, doporučujeme autentický klášter Nejsvatější trojice při obci Gergeti, který stojí za návštěvu sám o sobě.

Gruzínské údolí

Projděte se mezi středověkými ruinami

Místa pocházející ze středověku najdete všude ve světě. Jestli se ale chcete vrátit v čase zpět ještě o něco více, Gruzie vám vyjde vstříc. Jeskynní město Uplistsikhe, vzdálené od Tbilisi přibližně hodinu západním směrem, pochází z 2. stol př. n. l. a díky jeho zachovalosti se jedná o opravdu jedinečnou podívanou. Tento rozsáhlý otevřený archeologický komplex chodníků, vedoucích mimo centrální cestičky, se rozkládá mezi kamennými budovami, stojícími v různých výškových úrovních. Objevování tohoto místa počítejte s pořádných šlapáním a vhod vám přijde i průvodce, který vám vysvětlí významná specifika této lokality začínaje divadlem, přes soud až po pohanský kostel, který sloužil k obětním rituálům.

Skalní městečko Uplistsikhe

Nechejte se oslnit městem lásky

Festivaly, vinohrady a všudypřítomný sluneční svit. Městečko Sighnaghi se nachází asi hodinu a půl směrem na východ od hlavního města Tbilisi. Postavené bylo v koloniálním stylu a jeho náměstí jsou plná slunečního svitu. Příběh tohoto místa stojí za pozornost. Během sovětské éry bylo město domovem pro mnoho movitých Rusů, ovšem po roce 1990 se dostalo do dezolátního stavu. V roce 2004 v něm porevoluční gruzínská vláda znovuobjevila skrytý potenciál a vystavěla novou infrastrukturu. Díky dokonalému klimatu se vláda rozhodla investovat do obnovy města. Po konzultacích s historiky umění a rozpočtem, plně financovaným státem, vznikl jedinečný projekt. Město s cíleně starým vzhledem, které jako by pocházelo z 18. až 19. století. A proč město lásky? Registrace manželství funguje ve městě 24 hodiny denně, 365 dní v roce. A tak k jejím dvěřím přicházejí turisté opití láskou (nebo alkoholem) a přispívají tak k nějvyššímu číslu uzavřených sňatků v celé zemi.

Město v Gruzii

Ochutnejte nesmírně chutné a rozmanité jídlo za dobrou cenu

Nejdůležitějším odvětvím průmyslu země je zemědělství. Z variety, kvality a cen nabízeného jídla nebudete určitě zklamaní. V každém tradičním podniku budete doslova přinuceni ochutnat gruzinské pizzové jídlo khachapuri, vyrobené z hrubého, ovšem jemného těsta, plněného vejci a místním sýrem. Skvělé jako delikatesa nebo svačina do ruky. Krom toho je základem ochutnat gruzinské sýry a také jiejch velkou verzi shashliku. Dezert je jednoduchý, známý také jako gruzinské Snickers, churchkhela. Sladké vylisované hroznové slupky se rozvěsí a po usušení se srolují do tvaru svíčky. A nakonec khinkali, těstovinové knedlíčky, kterou jsou dokonalým spojením asijské a evropské kuchyně. Však posuďte sami.

Zákusek khinkali

Kláštery, zámky a místa zapsaná v seznamu UNESCO

V celé zemi narazíte na úžasné stopy mnohých dinastií a království, které Gruzii vládli. Gruzínské království bylo poprvé sjednoceno v 11. stol pod taktovkou krále Tamary, ženské vládkyně, pojmenované pod mužským titulem, aby nepůsobila nekompetentně před ostatními národy. Byla tedy jediným ženským králem v historii. Podnítila mnohé k reformám a výstavbám po celém království. Mnohé z budov z tého doby, ať už původní nebo zrenovované, tu stojí dodnes. V prvním hlavním městě Gruzie, Mtskhete, objevíte výjimečnou katedrálu Svetitskhoveli, obklopenou starobylými kavárnami a klidnými údolími. Posazený na vrcholu jednoho z těchto údolí, s výhledem na městečko, je kostel Jvari, který pochází ze šestého století. Klášterní komplex Bodbe objevíte nedaleko městečka Signaghi. S jeho stavbou se začalo už v 11. stol., dokončený byl ale až ve století 17. V jeho areálu leží i hrob svaté Niny. A to je jen pár příkladů architektury a náboženské historie, které tento národ formovaly.

chrám Svetitskhoveli

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
4.2/5 - (5 votes)
3 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Cestování do USA: od 8. listopadu mají zelenou očkovaní a ti, kteří překonali COVID https://t.co/0gf3poHFiO #koronavirus7 hodinami dozadu
Revolut karta – zapomeňte na směnárny či banky a ušetřete (doručení zdarma) https://t.co/rXIVEdu2Os7 hodinami dozadu
SOUTĚŽ: Vyhraj 2 letenky a lístky na Expo 2020 Dubai od Pelikána https://t.co/bwHeuV5fsy #novinky9 hodinami dozadu
12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky https://t.co/qC4fWWMni110 hodinami dozadu
Dominikánská republika v hlavní sezóně! Z Německa od parádních 10 990 Kč https://t.co/TZHtvafKYS12 hodinami dozadu
PECKA DNE: All Inclusive dovolená na Kanárských ostrovech od 9 790 Kč https://t.co/o8Iins6NDe13 hodinami dozadu
Cestování do Španělska: ke vstupu je nutný QR kód a potvrzení bezinfekčnosti https://t.co/QxInBIdJvX #koronavirus13 hodinami dozadu
Nová letadla, palubní Wi-Fi, pojištění zdarma a jiné. 10 důvodů, proč létat do exotiky s flydubai https://t.co/6l6w2widY513 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #novinky13 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #letenky13 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru