Connect with us
Filmy, které si nepouštět před letem letadlem

Tipy

Těchto 10 filmů si před cestou letadlem nepouštějte

Těchto 10 filmů si před cestou letadlem nepouštějte

Někdo létání miluje, někdo z něj má tak trochu hrůzu, ale myslím, že tento zážitek má od každého něco. Let vzduchem v takové výši nám není prostě přirozený a fakt, že to dokážeme, vždy znamená nějaké to riziko. I když statistiky dokazují, že nahoře je bezpečněji, nemusíme si negativní pocity bouřit nesprávnými filmy. Vybrala jsem vám 10 filmů, které bych si já osobně před letem nepustila. A dost možná asi vícero z nás.

Reklama

(POZOR, tento článek obsahuje spoilery)

Smrtonosná past 2

Vánoční pohádka ve stylu Brice Willise. Druhý díl této (zatím) tetralogie se odehrává právě na letišti. Systémy a energie jsou pro kvalitní navigaci jednou z nejdůležitějších věcí. Co se všechno může stát, když se jich zmocní partička teroristů? Třeba změní pilotům ukazatel výšky a letadlo díky tomu narazí do země v domnění, že má před sebou dalších 200 metrů letu. Obávám se, že přesně tato scéna by se mi při přistávání určitě vybavila. Nebo se prostě vypnou všechna světla letiště a letadla krouží kolem, aspoň dokud mají palivo…

Sama o sobě je Smrtonosná past 2 asi mým nejoblíbenějším dílem série, i když, jako mnoho druhých dílů, bývá trochu podceňována. Před letem bych si ji ale opravdu nepouštěla.

Letiště

Adaptace knihy Arthura Haileyho je geniálním filmem. Osobně jsem četla pouze román Hotel, ale můžu říct, že film je natočen tak, jak Hailey píše. Podle zkušenosti členů rodiny, kteří Letiště četli, je ale prý absolutně přesnou adaptací.

Mnoho postav, které se sejdou kolem jedné velké události. V případě Letiště kolem zoufalého muže s bombou na palubě letadla. Příběh je o to lepší, že vidíte události v životech všech postav, jejich postoje, motivy, příhody a to vše se prostě prolíná a ovlivňuje, stejně jako v našich životech, i když si to neuvědomujeme.

Ideálním není ani druhý podobný snímek Letiště 77. Vypráví o havárii letadla, které přistálo do vody. To je již adaptací Haileyho povídky, ovšem příběh a reakce postav pokulhávají.

Sully: Zázrak na řece Hudson

Tu se to taková dvousečná záležitost. Film Sully: Zázrak na řece Hudson je fantastický příběh, emotivní, napínavý. Snímek vypráví o skutečné události, kdy se zkušený pilot Chesley „Sully“ Sullenberger rozhodl přistát na řece Hudson poté, co chvíli po odletu proletěli hejnem ptactva a letadlu odešly oba motory. Pilot se rozhodl pro přistání na řece i přes doporučení dispečerů letět zpět na 2 možná letiště, což vedlo k dalším komisionálním řízením. Film tedy ukazuje i fakt, že byrokracie vládne všude svou pevnou rukou.

Nikdo takovou věc nechce zažít, ovšem v ten den zachránili piloti tímto kouskem život dost možná všem 150 cestujícím na palubě. Takže proč je film dvousečná zbraň? Kdyby se něco takového stalo – můžete se modlit za takové piloty!

Trosečník

Klasika klasik, Trosečník – to je možná hned první film, který vás po přečtení nadpisu napadl. Pokud létáte na služební cesty celkem běžně, o to víc se filmu před odletem vyhněte. Natož, pokud se chystáte vydat za dalekou exotikou.

Film vypráví příběh Chucka Nilanda, zaměstnance doručovací společnosti FedEx. Jeho život je díky tomu velmi rychlý. Jeden den je na jednom konci světa, za chvíli letí na druhý. Při jedné takové cestě ovšem jeho letadlo havaruje a moře jej vyplaví na neznámém tropickém ostrově. Novodobý Robinson Crusoe zpočátku počítá každý den a hledá cesty k přežití. Člověka by nenapadlo, jaké vcelku běžné věci se stávají obrovským problémem. Třeba jen starší boty, když nemáte nové, ale co takový teprve bolavý zub nebo samota? Na životě jej přes všechny útrapy drží jen naděje, že někdo dorazí, najde ho, nebo se jinak dostane domů.

Zázraky se dějí (1974)

Film podle skutečné události, a to tak bizarní, že se mu ani nechce věřit. Na Vánoce roku 1971 letěla Juliane Koepcke (Susan Penhaligon) se svou matkou za otcem do Pulcalpy. Shodou okolností musely přestoupit na letadlo společnosti Lansa, které kvůli poruše na motoru havarovalo uprostřed americké džungle. Z téměř 100 lidí na palubě přežila jen ona. Tak začala její cesta k přežití. Dostat se zpátky do civilizace bez jakýchkoliv prostředků není nikdy snadné, ale přežít v prostředí tajemné džungle, kde člověk nezná všechna pravidla ekosystému, to už chce řádnou kuráž.

A jen jako bonus. Asi po 30 letech od této události zjistil dokumentarista Werner Herzog, že v tu chvíli točil svůj snímek Aguire, hněv boží jen pár kilometrů od místa nehody, a dokonce měl tímto letadlem i letět. Kdy to zjistil? Když o Juliane natáčel dokument Křídla naděje.

Tajemný let

Pokud cestujete s dětmi, tomuto filmu se vyhněte obloukem. Příběh vypráví o Kyle Pratt (Jodie Foster), která se ocitne v noční může každé matky – nemůže najít svou šestiletou dceru. A to v prostorách rozlehlého Boeingu 474. Zoufale se snaží vše vysvětlit nevěřící a skeptické posádce – vždyť jak by se někdo mohl ztratit na palubě letadla? Všem se nakonec snaží dokázat, že není šílená, i sama sobě… Vše totiž nasvědčuje tomu, že její dcera na palubě ani nebyla.

Let číslo 93

Všichni známe datum 11. září 2001. Pasažéři celkem 4 letadel netušili, že se jedná o jejich poslední let. Během několika hodin byla tato letadla unesena teroristy. Svůj cíl zasáhla celkem 3 letadla, čtvrté ne, a toto je příběh lidí právě na jeho palubě. Let číslo 93 ukazuje terorismus z jiné perspektivy, než z hrdinské nebo jen slavný záběr sledující Dvojčata v New Yorku při nárazu. Film se zaměřuje na atmosféru a pocity cestujících a posádky, kteří netušili co bude a co se vlastně děje, ani proč. Až mocumentární charakter (pozn. redakce: mocument = falešný dokument, tvářící se jako dokument) jen umocňuje využití ruční kamery. Jaké by bylo být obětí podobného činu? Tady vám to kamera naservíruje z první ruky.

Terminál

Po bezmoci na palubě se přesuneme k bezmoci na letišti. Možná někteří z vás měli podobné pocity při počátku pandemie koronaviru, pokud se zrovna snažili rychle dostat domů.

Film Termínál vypráví příběh Viktora Navorského, který uvízl na letišti. Přijíždí do New Yorku, ovšem netuší, že během dlouhého letu došlo v jeho domovské zemi k vojenskému převratu, díky čemuž není vpuštěn do USA. Pas z již neexistující země mu náhle není k ničemu. Je tedy nucen vyčkat na letišti J. F. Kennedyho, až situace pomine. Ze dnů jsou týdny a z týdnů měsíce. Z pobytu na letišti se stává málem betonová džungle, kde člověk musí skutečně bojovat o přežití, hlavně pak bez funkčních platebních karet a platné hotovosti. Vše jen doplní romantická linka, kdy se Viktor seznámí s letuškou Amélií.

Hora mezi námi

V romantické linii zůstaneme. Film Hora mezi námi vypráví o havárii letadla, které letělo mimo letový řád, nikdo netušil, že odletělo, ani že bylo na palubě vícero lidí. Novinářka a fotografka Alex (Kate Winslet) neřekla nikomu, včetně snoubence, že se nakonec dostala na jakýsi let a neurochirurg Ben (Idris Elba) nastoupil, protože se snažil stihnout ranní operaci mozku malého chlapce. Vše by možná proběhlo ještě v pořádku i před přesunutou bouři, kdyby jejich pilot nedostal ve výšce mrtvici. Letadlo havaruje a pasažéři se musí rozhodnout, zda zůstat na místě, aby je našla vyslaná družina nebo se vydat na cestu divočinou.

Film si možná trochu hraje z počátku na velké drama, ale vše se posléze překlopí na romantickou linku. Přesto má něco do sebe a úplně jej nezatracuji. Mimochodem, i pro jiné snímky, doporučuji při vaší otázce: „Přežije ten pes?“, nakliknout stránku does the dog die?, kde se při zadání anglických názvů filmu dozvíte, zda přežije nejen pes, ale například i kočka, jakékoliv zvíře, drak… (jistě i díky Hře o trůny)

Hadi v letadle

Tak tady asi nemusím psát, proč si film nepustit. Už samotný název jasně říká, o čem film je. A i když v každém správném letadle hadi nechybí, před letem si tento snímek přeci jen raději odpusťte.

Tak to je 10 filmů, které by vás mohly před letem tak trochu rozhodit, mohly by se vám byť i při turbulencích vybavit určité scény… Všimli jste si, že hned ve třech hraje Tom Hanks? Věřte, je to pouze náhoda. ????

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3.4/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru