Connect with us
Eindhoven

Cestopisy

Eindhoven: Město světel

Eindhoven: Město světel

Zdroj titulní fotografie: Pieter Roovers / Shutterstock.com

Reklama

Na Eindhoven se kvůli Amsterdamu často zapomíná. Přitom je od něj vzdálen jen necelou hodinu a půl autem, je to největší město jižního Nizozemska a určitě stojí za to, ho poznat. Lichtstad – město světel – jak ho domácí přezdívají kvůli spojení s elektronickým velikánem Phillipsem, je jednou z největších průmyslových velmocí v zemi. Další ikonou města je například společnost DAF, která zde započala výrobu nejen pro nás známých nákladních aut. Eindhoven je rušné univerzitní město, které turistům nabízí rozmanité atrakce. Navíc je spojován s umělcem Van Goghem, který žil a tvořil v nedaleké vesnici Nuenen.

Ulice v Eindhovenu.

Zdroj: Alex Tihonovs / Shutterstock.com

Doprava

Pro začátek je určitě dobré vědět pár praktických maličkostí. V Eindhovenu budete marně hledat metro nebo tramvaje. Veškerá hromadná doprava začíná a končí u autobusů. Nicméně síť je velmi komplexní a je dostupná i mimo centrum. Přímo z centra se také pohodlně dostanete přímo na letiště. Pokud nemusíte počítat každou korunu, rádi se vás ujmou taxikáři. Ti většinou pracují sami na sebe, nemají fixní sazby, a proto s nimi můžete o ceně i smlouvat. Nejlepší je odchytnout nějaké taxi na ulici, protože když si ho zavoláte přes asistenční službu, zaplatíte poplatek za to, že vyjel „speciálně kvůli vám“. Pokud chcete opravdu zapadnout, pohybujte se po městě jako domácí – na kole. V centru najdete hned několik půjčoven kol a díky rozsáhlým cyklistickým dráhám se nikdy nemusíte bát, že vás potluče nějaký neohleduplný řidič. A navíc se nikdy zaseknete v zácpě!

Zaparkovaná kola ve stojanech.

Zdroj: Alex Tihonovs / Shutterstock.com

Umění ve městě – Van Abbemuseum

Van Abbemuseum se nalézá v nejzajímavější moderní budově města a patří mezi nejdůležitější galerie moderního umění v Nizozemsku. Můžete v něm najít skvosty od Pabla Picassa, Marca Chagalla a světově největší sbírku od umělce Ela Lissitzkyho. Kromě toho je součástí i atrakce Kampenland Museum, která zobrazuje historii a kulturu Eindhovenu a okolí.

Van Abbemuseum v Eindhovenu.

Zdroj: Alex Tihonovs / Shutterstock.com

Van Abbemuseum v Eindhovenu.

Zdroj: Christian Mueller / Shutterstock.com

Nuenen

Pouhých osm kilometrů od města se nachází vesnička, proslavená umělcem Vincentem Van Goghem, který tam dva roky žil. Pro turisty je zde vytvořená stezka, nazývaná jako „venkovní muzeum“, kde se můžete vydat po jeho stopách.

Sochy v Nuenenu.

Zdroj: Ronald Wilfred Jansen / Shutterstock.com

Evoluon

Budova s názvem Evoluon vypadá, jako by zrovna spadla z vesmíru a mají z ní vystoupit zelení mužíčci. Ale abyste je opravdu viděli, museli byste si dát něco jiného než zde legalizovanou marihuanu. Evoluon bývá hostitelem všemožných konferencí, koncertů a divadelních představení.

Budova Evoluon v Eindhovenu.

Zdroj: Sergey Dzyuba / Shutterstock.com

DAF muzeum

Muzeum věnující se světoznámé společnosti DAF, zprostředkovává pohled na úspěch původně malé firmy, kterou v místní kovárně založili bratři Hub a Wim Van Doorneovi. Obsahuje mnoho ukázek prototypů automobilů z různých časových období.

Automobil značky DAF.

Zdroj: ingehogenbijl / Shutterstock.com

Phillips muzeum

Nachází se hned vedle továrny, kde nizozemský fyzik a podnikatel Gerard Phillips založil v současnosti jednu z největších společností s elektronikou. Exhibice ultra moderního muzea ukazuje ty nejpamátnější produkty Phillipsu. Nejpopulárnější zastávkou je sekce s názvem Mission Eureka, což je zábavná interaktivní hra, zahrnující digitální hádanky a kvízy.

Phillips muzeum.

Zdroj: Alex Tihonovs / Shutterstock.com

Phillips muzeum.

Zdroj: stockvideoshooter / Shutterstock.com

Kostel svaté Kateřiny

Současná podoba kostela byla vyhotovena v neogotickém stylu v roce 1867. Originál budovy se však datuje až do 13. století, kdy byl zasvěcen svaté Kateřině Alexandrijské. Mezi nejimpozantnější prvky patří dvě francouzské gotické věže, které jsou vysoké 73 metrů a označují se jako David a Maria. Na podzim se kostel stává součástí Festivalu světel, což naprosto mění jeho charakter.

Kostel sv. Kateřiiny v Eindhovenu.

Zdroj: Hit1912 / Shutterstock.com

Kostel sv. Kateřiny v Eindhovenu.

Festival světel

Jestli chcete tip, kdy je mimořádně vhodný čas do Eindhovenu vycestovat, může to být třeba listopad, kdy se zde pravidelně koná Festival světel. Letos se uskuteční již podvanácté, v termínu 11.-18. listopadu a světelná stezka bude zhruba šest kilometrů dlouhá. Mrkněte se hned na letenky!

Festival světel v Eindhovenu.

Zdroj: TonLammerts / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru