Connect with us
Cesty v Dubaji.

Cestopisy

Dubaj: doprava po velkoměstě

Dubaj: doprava po velkoměstě

Dubaj. Domov nejvyšší budovy světa a nejlidnatější město Spojených arabských emirátů nabízí turistům mnoho lákadel. Nádherné pláže, atraktivní nákupní centra a výborná jídla. Dokonce není z Dubaje daleko ani do sousedního Ománu, kde najdete překrásnou přírodu a oddech od velkoměstského ruchu.

Reklama

Musíte se ale připravit na zdejší přepravní podmínky. Lidi, kteří preferují spíš chůzi po svých, budou zklamaní. Tradičních chodníků a semaforů pro bezpečný přechod je tam poskromnu. Dokonce se vám může stát, že v případě absence zebry, vás místní strážci zákona přinutí vzít si k překonání cesty z jedné strany na druhou taxi. Snažit se dostat přes šestitiproudovou cestu bez oficiálního zeleného panáčka je totiž opravdu výzva, která nemusí skončit dobře.

Cesty v Dubaji.

Poznávat Dubaj po svých není dobrý nápad ještě z jednoho důvodu – vzdálenost mezi populárními místy je poměrně velká. Například nejatraktivnější nákupní centrum Dubai Mall dělí od světoznámé pláže u Palm Jumeirah přes 20 kilometrů.

Hromadná doprava

Nejlevnější alternativou je hromadná doprava. Metro, autobusy a takzvané vodní taxi. Pro běžné popojíždění po městě existují karty s názvem Nol. Zavedené jsou hned čtyři typy, ale běžní turisté upotřebí maximálně dvě z nabízených variant – červenou a stříbrnou. Pokud chcete jít ráno provětrat peněženku do nákupního centra se žraloky a sjezdovkou, odpoledne chytat bronz na pláži a večer se projít po Zlatém trhu, bohatě vám bude stačit jednodenní lítačka na červené kartě nebo sedmidenní na stříbrné. Na každé stanici je nespočet automatů a oficiálních prodejních míst, kde si je bez problémů koupíte. Cena týdenního lístku se pohybuje okolo 350 Kč, což je v porovnání s jinými metropolemi za hubičku.

Vydat se někam na výlet autobusem může být zážitek. Jednak si v klidu prohlédnete ruch města a jednoznačně tam budete jako pěst na oko. Tento typ dopravy totiž mnoho turistů nevyužívá. Zejména proto, že ucpané cesty značně prodlužují dobu jízdy a ne každý chce jet 10 km téměř hodinu. Domácí využívají autobusy spíš na kratší vzdálenosti.

Ještě větší zážitek je ale přebrodění místní zátoky (mylně označované jako řeka). K takovému účelu slouží abra – vodní taxi. I ta je zahrnuta ve vašem celodenním lístku. Existuje několik přístavů, odkud vyjíždí. Těžko se ale plánuje na přesný čas. Řidič vždy čeká, až se abra naplní – většinou to trvá jen pár minut, protože neunese víc než 20 lidí. Dnes ještě převažují staré dřevěné bárky, ale ty už se postupně nahrazují novými uzavřenými loďkami s klimatizací. To už pak není to ono. Ty nemají to kouzlo.

Lidé na loďce v Dubaji.

Zdroj: Zhukov Oleg / Shutterstock.com

Nejefektivnější způsob jak se dostat z bodu A do bodu B je bezkonkurenčně metro. Všechny vozy jsou moderní a klimatizované. Někdy až moc. Je dobré mít sebou nějaký lehký svetr, protože přechod z třiceti stupňů venku do sedmnácti ve vagónu je pro imunitu docela makačka. Jezdit metrem načerno nedoporučuji. Aby jste se dostali k vozům, musíte projít přes turnikety, které vás propustí pouze po naskenování platného lístku. Navíc jsou všude pracovníci, kteří kontrolují plynulost a pořádek. Občas to chce během cestování nutnou dávku trpělivosti. Tady víc než kdekoliv jinde na světě platí, že dav má větší sílu než jednotlivec. A tak se ne vždy dostanete k východu z vozu tak rychle, jak je to nutné a musíte to na další zastávce otočit. Pro cestovatele, kteří chtějí takovým situacím předejít, jsou určeny prémiové vozy. Za ty si taky ale prémiově zaplatíte. Dámy to mají v tomto ohledu trochu snadnější. Existují speciální vagóny, kde smí pouze ženy a děti. Ty jsou zcela bez příplatku. A většinou bez mačkanic.

Muž vycházející z metra.

Zdroj: Laborant / Shutterstock.com

Taxi

Pro ještě větší milovníky pohodlí jsou na rohu každé ulice přistaveny auta taxislužeb. Odvezou vás, kam jen chcete. Klidně do sousedního emirátu. Nebo do Ománu. Prostě všude. Cena za veřejnou dopravu je směšně levná, ale ani výdaje za taxi nejsou tak nadhodnocené jako všude jinde na světě. Možná to bude tím, že nafta je tu levnější než voda. Proto i za 50km jízdu v čisťoučkém Lexusu nezaplatíte ani tisícovku. Cenu si můžete dohodnout dopředu nebo zkusit smlouvat. Je to na vás. Hodně záleží na řidiči. V centru většinou narazíte na Pákistánce, kteří anglicky rozumí. Na periferii to může být složitější, ale rozhodně ne ztracené. Obdobou taxi pak může být i služba Uber. Ta je ale častokrát dražší než taxi.

Řidič taxi služby v Dubaji.

Zdroj: S-F / Shutterstock.com

Ti, kteří se neztotožnili ani s jednou variantou se ještě samozřejmě mohou uchýlit k půjčovnám aut. Je jich tu mnoho a ceny jsou taktéž přijatelné. Například: za zapůjčení SUV na týden, které můžete vzít i na náročnější výpravy k pouštím a do hor, zaplatíte až dvakrát méně než za stejné auto, za stejných podmínek v Praze. Řídit v Dubaji a okolí chce ale kuráž. Ať se toto velkoměsto rozvíjí seberychleji, na silnicích je to stále Asie. A nesmíte být překvapení, až na čerpacích stanicích uvidíte, jak se domácí ani neobtěžují vypnout motor, když tankují. Nebojte, nevybouchne to.

Zdroj úvodní fotografie: Dmitry Birin / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru