Connect with us

Cestopisy

Edinburgh: 10 tipů na vánoční a silvestrovský program

Edinburgh: 10 tipů na vánoční a silvestrovský program

Přemýšlíš, že bys tento rok před Vánoci nebo Silvestrem navštívil nějakou nedalekou zahraniční destinaci? Pokud hledáš město se správnou atmosférou, už jsi našel! Edinburgh se v zimě promění na pohádkový ráj s množstvím kulturních akcí. Ať už preferuješ procházky v přírodě, slavnostní koncerty nebo gastronomické zážitky, hlavní město Skotska tě nezklame.

10. Pentland Hills

Kopce, rozprostírající se od Edinburghu po vesničku Carlops, jsou regionálním parkem a zeleným rájem. Je tu více než 100 kilometrů zmapovaných tras a čerstvý vzduch. Pokud budeš sledovat označenou cestu z dolního parkoviště Hillend Country Park, naskytnou se ti nádherné výhledy na Edinburgh i záliv Firth od Forth.

9. Hody na Stockbridge Market

Když máš chuť na dobré nedělní jídlo, vydej se do vesničky Stockbridge, 10 minut chůze od edinburského centra. Každý týden se tu sdružují řemeslníci ve stáncích a prodávají různé pochoutky. V předvánočním období přidají i zimní speciality. V okolí trhu, na hlavní ulici, je mnoho second-hand knihkupectví a alternativních i charitativních obchůdků.

8. Slavnostní drink v dómu

Když by ses zeptal někoho, kdo tohle město dobře zná, na speciální drink, téměř určitě by ti doporučili Dóm. Nejde o sakrální stavbu ani žádné muzeum. Ačkoliv byl dóm postaven v 19. století jako hlavní sídlo Komerční banky Skotska, dnes ho všichni znají jako prvotřídní restauraci a bar. Každý rok se v zimě promění na vánoční instituci. Korintské sloupy budovy navržené v řecko-římském stylu je zahalená pohádkovými světýlky, šiškami, věnci a dalšími dekoracemi.

7. Workshop květinové výzdoby v Narcissus

Květinářství Narcissus funguje už více než 20 let a pravidelně organizuje různé tematické workshopy během svátečních období. Naučí tě tu vyrábět různé kreativní předměty, od věnců po nádherné stolní prostírání.

6. Pochod pochodní

Tradiční dudáci, tanečníci a bubeníci jsou nezanedbatelným doplňkem zářícího davu tisíce lidí. Ten pochoduje v Edinburghu každý rok 30. prosince, aby odstartoval Hogmanay – skotský Silvestr. Dech beroucí světelná řeka se nese od Starého města, přes Royal Mile, kolem skotského parlamentu až po Holyrood park. Pokud chcete tento úkaz pozorovat z výšky, perfektním místem je Arthurovo sedlo nebo Carkton Hill.

5. Hogmanay

Pochodem pochodní Nový rok megalomansky jen začíná. Koncerty tradiční skotské hudby ve stínu Edinburského hradu, nemalá ohňostrojová show, světově známá Street Party a mnoho dalšího tě tu čeká 31. prosince.

4. Vánoční koncert

Katedrála svaté Marie, hostící událost s názvem Carol by Candelight (Koledy za svitu svící) vypadá v zimě nádherně. Katedrála svatého Gilese, v srdci Royal Mile, je výstavištěm krásných hlasů během celého prosince. Zúčastni se některého z koncertů, ve kterém se ti představí andělské hlasy seskupení Piccadilly Sinfonietta. Tvoří ho i přední angličtí sólisté a komorní hudebníci.

3. Královská botanická zahrada

V listopadu a prosinci se Královská botanická zahrada, v celé své jeden a půl kilometrové kráse (víc než 4000 metrů čtvercových) rozsvítí nádhernými světelnými instalacemi. Vezmi si pohár horké čokolády nebo svařeného vína a projdi se po Voňavé ohňové zahradě, kolem Slavnostní flotily nebo Světelným tunelem.

2. Ponoření bláznů

Loony Dook nebo také bláznivé ponoření pokouší stovky odvážlivců, zpravidla oblečených do vtipných kostýmů, aby se poddali vodám zálivu Firth of Forth. Tato novoroční tradice trvá už 25 let a láká ledové medvědy z celého světa. Pokud se na studenou vodu necítíš, můžeš odvážné duše sledovat z nedalekého baru nebo kavárny. Legenda ale říká, že namočení do této vody je jediným lékem proti silvestrovské opici!

1. Vánoční trhy

Skotské trhy, Evropské trhy i Dětské trhy. Edinburgh je připraven na všechno. Vánoční trhy pro nejmenší jsou součástí Santovy země, takže o program pro děti bude postaráno. Ačkoliv se tu přizpůsobuje tradicím vánočního vařeného vína, dobrá skotská whisky samozřejmě nesmí chybět. Krom toho najdeš ve městě svátečně vyzdobené kolotoče, tematické zábavné show nebo vánoční párty. Specialitou je Santova silent disco párty konající se přímo na vánočních trzích!

V prosinci 2019 Edinburgh připraví pro místní i návštěvníky živý adventní kalendář. Od prvního prosince až do Vánoce budou pro veřejnost každý den otevřené dveře různých institucí a atrakcí. Můžeš se těšit na Národní knihovnu, Anatomické muzeum nebo Centrum Arthura Conana Doyla.

Zdroj info: cntraveler.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

10 nejlepších pláží v Emirátech. Dubaj, Abú Dhabí i Ras Al Khaimah https://t.co/3RtKaDAZEp2 dny dozadu
Do Vídně raz dva. RegioJet spustí přímé vlakové spojení na vídeňské letiště https://t.co/k8fK9v4xar2 dny dozadu
10 důvodů, proč jsou Kanárské ostrovy dobrý nápad i v zimě https://t.co/IkV7lgGMm62 dny dozadu
LEVNÁ EXOTIKA: Ammán a Aqaba z Vídně od 1 389 Kč https://t.co/3u0gb6OD0K2 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Navíc s letenkami z Prahy od 5 690 Kč https://t.co/ZOnN16U5xC2 dny dozadu
Bali s 5* EVA Air od 18 990 Kč: TOP servis a velké zavazadlo https://t.co/I5NPe9Ljg02 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ2 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ #letenky2 dny dozadu
Vyraz na Kanáry ještě letos! Slunná Fuerteventura z Vídně od 1 936 Kč https://t.co/So83B53OMt2 dny dozadu
POBYT DNE: Pobyt v Nízkých Tatrách se snídaní + vstup do wellness od 2 790 Kč https://t.co/39XNFNTf8i3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru