Connect with us

Cestopisy

Stát na velrybím ocasu aneb jak bude mít Norsko nejkrásnější stavbu světa

Stát na velrybím ocasu aneb jak bude mít Norsko nejkrásnější stavbu světa

Pozorovat velryby zblízka a nestát přitom na lodi, ani nebýt ponořený hluboko ve vodách oceánu? Už brzy mi v Norsku splní sen. Tmavé a chladné vody norského ostrova Andøya, toho nejsevernějšího v souostroví Vesterålen, mají v hloubce tisíc metrů bohaté zásoby hlavonožců – kalamárů. Velryby, zejména vorvani obrovští, je milují.

Reklama

Tak se sem, jen 30 km od polárního kruhu, přirozeně, jezdí na velryby ročně dívat desetitisíce lidí. Vesničku Andenes zaplaví asi 50 tisíc návštěvníků, kteří, chtě-nechtě, velrybám trochu otravují život a vyrušují je v přirozeném prostředí, hlavně, když se za mini ženou na lodích a člunech.

Whale, architektonický unikát. Zdroj fotografie: https://www.dortemandrup.dk/work/whale

Do roku 2022

Aby se zachovala integrita vzdáleného, poměrně nedotknutého prostředí Andenes s hloubkou kontinentální mělčinou, sloužící jako imigrační trasa velryb, na které mají i svá odpočinková místa, vytvoří v tomto prostředí do roku 2022 takovou architektonickou velrybí stavbu.

Její zaoblený, doslova vlnící se tvar, bude z dálky připomínat velrybí ocas právě se ponořující velryby. Jmenuje se to parabolická forma. Zrcadlící se okna zase budou působit jako voda stékající z velrybího ocasu zpět do moře. Její povrch zkonstruují z nenápadných šedých kamenů tak, aby zároveň na pevnině vypadala jako přirozený kopec, ležící na břehu Norského moře tisíce let. Po jejím povrchu budeme moci chodit, skákat a objevovat.

Whale exteriér. Zdroj fotografie: https://www.dortemandrup.dk/work/whale

Na ocasu i v jejích útrobách

Ve velrybích útrobách budou umístěny výstavní prostory, kanceláře, kavárna i obchod, suvenýry s příběhy velkých obyvatel podmořského světa. Pokud se budete vevnitř cítit, jako byste stáli na jejím jazyku a dívali se na svět přes zubní štěrbiny – nemusíte se cítit jako blázni. I to je tak trochu záměrem této stavby, kterou postaví dánská firma Dorte Mandrup. Těším se na ni!

Whale – interiér. Zdroj fotografie: https://www.dortemandrup.dk/work/whale

Zdroj informací‘The Whale’ will be Norway’s next stunning visitor attraction, Andrea Smith, Lonely Planet

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru