Connect with us
Dusseldorf

Cestopisy

Finanční centrum i obrovský výčep v jednom. Poznej pulsující Düsseldorf

Finanční centrum i obrovský výčep v jednom. Poznej pulsující Düsseldorf

Když se řekne dovolená v Německu, mnozí si představí lyžování v Alpách, malebné bavorské vesničky, svěží vítr u Severního moře nebo zástupy turistů u Braniborské brány. Málokdo si vzpomene na město s více než 600 000 obyvateli ležící na Rýně. Není to vyhlášený Kolín ani bývalá metropole Bonn, řeč je o Düsseldorfu. Vedle jiných německých destinací je tak trochu v pozadí. My tě ale v tomto článku přesvědčíme, že neprávem.

Reklama

Düsseldorf je centrem obchodu i kultury

První zmínky o Düsseldorfu se datují již do 12. století, kdy byl soutok řek Düssel a Rýn důležitým strategickým místem. Postupem času se město vyvíjelo a střídalo období blahobytu s chudobou a trápením, zejména během Napoleonovy nadvlády a 1. a 2. světové války. Všechno zlé bylo ale nakonec překonáno. V roce 1946 se stal Düsseldorf hlavním městem spolkové republiky Severní Porýní-Vestfálsko, a tento statut si drží dodnes.

V současné době je jedním z nejvýznamnějších měst západního Německa. Jako sedmé největší německé město je důležitým mezinárodním obchodním, finančním, uměleckým a kulturním centrem Evropy. Düsseldorf se kromě jiného může pyšnit vysokou životní úrovní, bohatou historií či moderní infrastrukturou.

Altstadt, pulsující srdce Düsseldorfu

Uličky starého města (Altdtadt) budou při poznávání Düsseldorfu skvělým prvním cílem. Hemží se to tady galeriemi, muzei a mnoha významnými památkami. Turisticky nejpopulárnějším místem je Marktplatz, kde najdeš impozantní radnici (Rathaus) a velkou sochu Jana Viléma Falckého vytvořenou v 17. století. Další zajímavostí, kterou si nesmíš nechat ujít, je hradní věž Schlossturm stojící na náměstí Burgplatz na břehu Rýna.

Kdyby tě napadlo odejít odtud ještě před setměním, vyžeň si tuhle myšlenku z hlavy. Právě večer totiž budeš moci lépe pochopit, proč se Düsseldorfu přezdívá „nejdelší výčepní pult na světě“. Namiř si to do jednoho z místních barů nebo restaurace a objednej si zdejší specialitu s názvem Altbier. Jedná se o tradiční řemeslné pivo.

Dusseldorf

Procházka s nádechem Středomoří

Nad tunelem, který ukrývá rušnou dálnici, najdeš promenádu Rheinuferpromenade. Je jako stvořená na procházku nebo jízdu na kole. Během teplých letních měsíců se zde život a atmosféra nezastaví ani během noci, kdy je prý promenáda nejkrásnější. Zažij pohodový večer a sedni si na místní schody, které ti nabídnou neopakovatelný výhled na lodě plující po řece Rýn.

Dusseldorf
Zdroj: Shutterstock/Ralf Liebhold

V Medienhafen nahlédneš do budoucnosti

Jestli patříš mezi milovníky moderní architektury, určitě si tady přijdeš na své. Tato čtvrť se rozprostírá u říčního přístavu a její vzhled evokuje místo bez gravitace, kde jsou stavby zakřivené jako želé. Administrativní a obytné budovy postavené v netradičním moderním stylu budou ideálním foto objektem.

Za nákupy do Königsallee

Mezi místními se jí přezdívá „Kö“ a říká se, že je to nejluxusnější nákupní čtvrť v Německu. Königsallee představuje staroměstský kanál lemovaný stromy, který se táhne ve vzdálenosti jednoho kilometru. Je obklopen řadou luxusních hotelů, butiků, uměleckých galerií a restaurací. Jeho vzhled ti bude připomínat Avenue Montaigne v Paříži.

Dusseldorf

Ukryj se do ticha zeleně

Až budeš chtít utéct před ruchem města, namiř si to do Nordparku. Čekat tady na tebe bude obrovský prostor pokrytý starými stromy, chodníčky, loukami, květinovými záhony a jezírky. Mezi oblíbené atrakce patří i tematické zahrady, z nich zejména Japonská zahrada.

Dussel

Další bezpečný úkryt ti poskytne nejstarší veřejná zahrada v Düsseldorfu, Hofgarten. Příjemně kombinuje divokou přírodu s upravenými zákoutími. Atmosféru pak dotváří protékající řeka Düssel a kachny, které se kolem ní pohybují.

Dusseldorf

Když se vydáš směrem na jih od Düsseldorfu, narazíš na zámek Benrath. Jedná se o jeden z nejkrásnějších zahradních zámků z poloviny 18. století, který svými rozsáhlými zahradami ohromuje veřejnost i v současnosti. Když už tu budeš, vydej se i na prohlídku interiéru.

Dusseldorf

Muzea pro každého

Muzeí je zde hned několik, ale za zmínku stojí zejména Kunstsammlung, muzeum moderního umění. Díky obdivuhodné sbírce slavných děl, uměleckých instalací a obrazů patří ve svém zaměření mezi světovou špičku.

Jestli jsi fanouškem lodí, tak ti doporučujeme navštívit Schifffahrtsmuseum, jedno z nejlepších a nejstarších námořních muzeí v Německu s fascinujícími exponáty. Filmové znalce zase jistě zaujme zdejší filmové museum. Alternativním duším doporučujeme procházku v Kiefernstrasse Community, která překypuje díly streetartových umělců.

Lákadla v okolí Düsseldorfu

Byla by škoda vyhradit si čas jenom na Düsseldorf, protože okolní města toho nabízí víc než dost.

Visutá dráha ve Wuppertalu

Jestli patříš mezi obdivovatele železnic a vlaků, v nedalekém Wuppertalu najdeš opravdovou lahůdku – Schwebebahn. Jedná se o visutou dráhu veřejné dopravy, která připomíná spíše obrazy z budoucnosti. Funguje ovšem už více než 100 let. Podívej se na unikátní záběry z roku 1902.

Závěsný systém byl původně nouzovým řešením, které mělo zlepšit veřejnou dopravu v rozvíjejícím se městě (to původně ani neexistovalo, ale vzniklo až roku 1930 sloučením dvou větších a tří menších měst). Inspirací se stal nákladní dopravní systém v cukrovaru v Kolíně nad Rýnem, v rámci něhož se malé vozíky pohybovaly po kolejnicích na stropě.

Wuppertal

Landschaftspark v Duisburgu

Další perličkou je Landschaftspark v Duisburgu, bývalá těžařská oblast, jež se proměnila v městskou oázu. Ne každý starý závod spojený s průmyslovou minulostí má to štěstí, že se jeho jednou zavřené dveře znovu otevřou, a to v takové parádě. Landschaftspark je dnes místem pro trávení volného času. Můžeš zde jen tak odpočívat, procházet se v zahradách, sportovat nebo se vydat za kulturou.

Duisburg

Kolín nad Rýnem

Výlet do Kolína nad Rýnem také stojí na to. Kromě obrovského množství muzeí, ze kterých jsme si asi nejvíce oblíbili právě to čokoládové, si na seznam zastávek zapiš katedrálu svatého Petra. Za atmosférou se pak vydej na rybí trh, který má ve městě dlouhou tradici.

Kolín nad Rýnem při západu slunce

Nedokonalý dům ve městě Essen

Místo s názvem Unperfekhaus je jako stvořené pro kreativce. Jedná se o jedinečný umělecký prostor, který je otevřený všem druhům umění od malby přes ruční práce až po práce se dřevem. Každá místnost je zařízena trochu jinak, najdeš tady i prostory určené na semináře či coworking. Nechybí útulná kavárna a zájemci o nocleh se mohou ubytovat v propojeném Unperfekthotelu.

Essen
Zdroj: booking.com

Přímé lety s Eurowings

Do Düsseldorfu se dostaneš pohodlně z Prahy, a to s leteckou společností Eurowings. Kdyby tě ale lákala i další německá města, v nabídce najdeš Kolín nad Rýnem či Hamburk.

Výhodné pojištění STORNO a pojištění ISTOTA

Až 60 % objednávek aktuálně obsahuje pojištění STORNO nebo ISTOTA, ke kterým Pelikán od 1. června 2021 přidal nové benefity. Kromě krytí storno poplatku před cestou, který cestovní kancelář spustila ještě v lednu 2021, nově kryje i další náklady související s případnou nákazou koronavirem v zahraničí.

Pojištění Pelikán

Zdroje informací:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru