Connect with us

Tipy

Napříč zeměkoulí: ochutnejte svět s těmito dokumentárními seriály

Napříč zeměkoulí: ochutnejte svět s těmito dokumentárními seriály

Miluji Zem, je to můj domov. Všechnu tu její krásu, které se nic na světě nevyrovná, ke které se sami za jeden život nikdy nepřiblížíme, protože se před námi ukrývá v hlubokých lesích a řekách, ve vysokých horách a širokých oceánech, můžeme pozorovat aspoň díky dokumentárním filmům a seriálům. A i když o tom často sama pochybuji, i my lidé jsme určitým způsobem krásné bytosti. Dokážeme vytvořit věci, které na tomto světě zatím žádný jiný tvor nevymyslel.

Reklama

Podívejte se na výběr dokumentárních seriálů, které mám na svém seznamu MUST WATCH. Najdete tam mix přírody, jídla, humoru, adrenalinu, ale i něco o nás, o vás a o mně. A všechny dohromady spojuje jedno – musíte u nich mít aspoň symbolicky obuté pohorky a batoh na zádech, protože vás provedou celým světem.

Planet Earth + Planet Earth II

Na mém bucket listu lidí, které bych chtěla potkat, se hned po Jane Goodallové nachází David Attenborough. Zatím co ona už u svého jména zelenou fajfku, která indukuje, že tento sen se mi již splnil, má, pan Attenborough ještě ne. Kéž by se mi to podařilo! On je totiž už 60 let hlasem přírody a živočichů, kteří ji pro svoje přežití potřebují stejně jako my. I díky jeho seriálům a dokumentárním filmům si uvědomujeme, jak jsme na přírodě závislí, jak jeden nesprávný lidský krok ovlivní životy mnoha jiných tvorů. Když se řekne BBC, vybavím si právě jeho tvář a hlas. Platí to i opačně.

Ale pojďme k věci, Sir David Attenborough vás v obou seriálech (Planet Earth a Planet Earth II), 50minutových dokumentárních filmech, provede  všemi biomy a biotopy světa – polární, horskou, pralesní i lesní, jeskynní, pouštní, rovinatou a luční, sladkovodní, mořskou či oceánskou přírodou. Nechybí ani města. Možná vás zaujme, že první série Planet Earth je dodnes vůbec nejdražší dokumentární tvorbou BBC vůbec a vůbec první, kterou točili ve vysokém rozlišení.

Na druhou sérii Planet Earth II jsme museli čekat deset let, od roku 2006 do 2016, ale dnes toho nikdo nelituje. Točili ji ve 40 zemích světa a to více než 2000 dní, což je téměř 6 let. Podívejte se na trailer níže. Jak svoje dny prožívají jiní živočichové? Jak přírodní podmínky ovlivňují jejich život? Takovéto hodiny geografie by si mnohé děti přály i ve škole, aspoň já určitě.

The World according to Jeff Goldblum

Ne, toto není typický cestovatelský seriál a od dokonalosti naší planety a moudrosti Sira Davida Attenborougha má daleko. Nebo víte co, svým způsobem vlastně i celkem blízko. Tento formát vám dá odpovědi na otázky, které možná ani nepovažujete za podstatné nebo vás ani nenapadlo si je klást. Koneckonců dotváří mozaiku kultury posledních pár generací, jistě se dozvíte něco i o sobě.

Důležité upozornění dopředu – nedívejte se, jestli nemáte rádi Jeffa Goldbluma, podlě mě je famózní. A procestujte s ním aspoň Ameriku, to se počítá. V tomto seriálu dělá Jeff Goldblum všechno to, čeho se mnozí z nás bojí – ptá se. Na všechno, čemu nerozumíme, na všechno, co ho zajímá, chce to chytit do ruky, vyzkoušet to. Vám i jemu to vysvětlí profesionálové a odborníci, kteří mu v každé jedné bláznivé epizodě pomáhají. V produkci mají prsty National Geographic i Disney, to o kvalitě zpracování určitě něco vypovídá.

Gaycation

Toto je něco pro liberály, ale i pro konzervativněji přemýšlející lidi. Vlastně těm druhým bych to asi doporučila více. Jediné, co se vám při sledování tohoto dokumentárního seriálu může stát, je, že se z vás stanou otevřenější a tolerantnější lidé. Když ne, aspoň jste dali druhé straně šanci. To je fér. O čem teda Gaycation je? Japonsko, Brazílie, USA, Jamajka. Jak tyto krajiny vnímají LGBTQ komunitu? A co Indie, Francie či Ukrajina?

Gaycation je poměrně intimním pohledem do života lidí, kteří milují stejné pohlaví, nebo jsou ženami v mužském těle či naopak nebo se jednoduše jednou cítí lépe v kůži muže a jindy zase v kůži ženy. Do kultur a subkultur těchto národů, do diskriminačních praktik a problémů, kterým lidé těchto minorit a komunit čelí, nahlédnete s herečkou Ellen Page a jejím kamarádem Ianem Danielem. Naučíte se akceptovat jiné lidi než jste vy? Pamatujte na to, že stejně jako jsou oni jiní pro vás, jste vy jiný pro ně, avšak oni jsou v menšině a té se snadněji ubližuje, snadněji se odsouvá na okraj.

Parts Unknown

Čím víc cestuji, tím méně vím. To jednou řekl Anthony Bourdain, bývalý šéfkuchař newyorské restaurace Brasserie Les Halles, autor kulinářské knihy s jeho osobním příběhem Kitchen Confidential a průvodce cestovatelské televizní relace CNN s názvem Parts Unknown. Toto motto opravdu dobře vystihuje všech, jestli se nemýlím, 95 epizod relace. Určitě by jich bylo více, kdyby v roce 2018 nenašli Bourdaina mrtvého v jeho hotelovém pokoji ve Francii. Natáčeli tehdy 12. sérii. Spáchal sebevraždu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že centrem Bourdainova zájmu bylo v této cestovatelské relaci jídlo, to je však jen poloviční pravda. Jídlo pro něho bývalo pojítkem mezi kulturami navzájem, ale i pohledem do útrob národů. Vedle vůní a chutí si při potulkách světem všímal krásy i nebezpečí daných míst, vyhledával kontakt s místními obyvateli, netvářil se, že všemu rozumí, se vším souhlasí a všechno mu chutná. Zajímal se i o minulost země, která formovala to, jak dnes její obyvatelé pohlíží na svět.

Působivé epizody pocházejí z cest Myanmarem, Kolumbií, Libií či Bejrútem a Arménií. A potom můžete s Bourdainem nahlédnout ještě do dalších desítek zemí. Jděte a poznejte svět.

Departures

Říká se, že Departures je ve spoustě ohledů pravým opakem relace Parts Unknown. Departures je jakási série vlogů dvou kamarádů Scotta a Justina, kteří všeho nechali, aby procestovali svět. Jen s batohy na zádech, nízkonákladově. Jejich cesta je proto stejně důležitá jako jejich cíl. To zní jako klišé, že? Ale co jiné zbývá tomu, kdo chce poznat svět všemy smysly? Jejich cesta světem není vždy jednoduchá, není vždy krásná a pohodlná a dobrodružství se občas ukáže jako nebezpečný spolucestující.

První série jejich putování měla premiéru v roce 2008, druhá v roce 2009 a třetí v roce 2010, takže je to poměrně starý televizní kousek, ale velmi cenný a autentický. Charaktery, jaké tito dva mladí chlapci mají, jsou velkým bonusem seriálu. Jeden z nich je intelektuálnější a druhý má sice otevřenější mysl, ale o věcech tolik nepřemýšlí. Raději by něco snědl a vypil. Scottova a Justinova pouť kolem světa začíná v Kanadě, odkud oba pochází, poslední 41. epizoda končí cestou okolo Austrálie.

Lost Cities with Albert Lin

Věděli jste o tom, že jsou v Izraeli pochované jeskyně Templářských rytířů? Jaké legendy a mýty se dodnes tradují o starodávných zapomenutých ostrovních městech Mikronézie nebo o kolumbijských džunglích? Co všechno z minulosti ukrývá voda? Lost Cities přináší opravdu fascinující záběry, informace a objevy z dílny National Geographic. Jejich kanál bych mohla sledovat každý den, ceý den!

V seriálu Lost Cities (Ztracená města) se společně s vědcem a průzkumníkem Albertem Linem vydáte na některá neprobádaná místa na světě. National Geographic využívá na jejich zkoumání dechberoucí vizuání prvky, 3D skenování a hi-tech snímky. Lina v každém jednom dílu samozřejmě doprovází místní archeologové, historici a jiní odborníci.

Our Planet

Tentokát vám už litanie o Davidu Attenboroughovi psát nebudu, je ale důležité zmínit, že i tento dokument patří právě do jeho repertoáru objevování naší modro-zelené planety a jejího bujného života. Premiéru měl teprve minulý rok. Je to pohled do přírody, který vám poskytne jen Attenborough, avšak tentokrát z trochu jiného úhlu než u dokumentu Planet Earth.

Podívejte se na kobercové nálety mořských ptáků na lovu, na vlastní oči se rovněž přesvědčíte, jak život ledových medvědů, tučňáků, mrožů a tuleňů ovlivňují klimatické změny. Pan Attenborough vás určitě přesvědčí, že hyeny vůbec nejsou zlá stvoření jako z Lvího krále, ale mají velmi silné sociální vazby. Viděli jste už někdy tygry ze Sibiře, velryby v plné kráse nebo orangutany? Prosím.

Street Food

V televizním cestovatelském seriálu Street Food s nejrůznějším jídlem v hlavních rolích se jeho tvůrci jednoduše přesunuli od natáčení ve formálních restauracích na ulici. Seriál nám ukáže lidský aspekt, který se za pouličním jídlem skrývá. Většina světa přece konzumuje svoje jídlo právě takto, venku na ulici – živí je a živí nás.

Poprvé jsem si důležitost tohoto jídla pro některé sociální vrstvy obyvatel uvědomila, když jsem strávila určitý čas života v Keni. Sladké mandazi, kukuřičné chapati, zeleninou plněné samosas. Pouliční jídlo je jednoznačně kulturou samo o sobě, ale ne vždy má příjemné pozadí. Není to lehké živobytí.

Navíc, street food v Keni či Nepálu vypadá úplně jinak než ten, který známe třeba z Bratislavy, Barcelony nebo Kodaně. První série vás zavede do devíti různých asijských zemí, druhá série zase do Jižní Ameriky. Ta ještě čeká na svoji premiéru, která bude v červenci tohoto roku. U každé jedné části Street Food budete mít z jídla jiný pocit, někdy budete hladoví, jindy vás možná přemůže pocit viny z toho množství jídla, které jako lidstvo konzumujeme. A někdy vás chuť na jídlo přejde úplně.

Top Gear/Grand Tour

Mnozí moji známí by se divili, proč jsem proboha do tohoto seznamu zařadila i relaci Top Gear, respektive Grand Tour. Ono to ale svoje vysvětlení má. Ano, Top Gear je převážně motoristická relace BBC, která funguje od roku 2002 a proslavilo ji moderátorské trio Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Po každé ze sérií však následuje takzvaný speciál, ve kterém tito tři blázni cestují napříč různými krajinami, často a naschvál v extrémních podmínkách. Projeli Amazonským pralesem a bolívijskou Cestou smrti, autem se nakonec dostali i na Severní pól.

Ne, nelíbí se mi, že brázdí pískovými dunami a kamenitými plážemi blízko vodních zdrojů, že jezdí příliš rychle v lesích, kde žijí divá zvířata a rozrývají půdu, které trvá regenerace desítky let. Ale mám ráda Jamese Maye a Richarda Hammonda, někdy dokonce i hrubého a stále nahněvaného Jeremyho Clarksona. Jsou stereotypní, někdy dokonce hloupí, ale vědí, co je nadsázka a já se tomu ráda směji až mi tečou slzy. Například u jejich osobní výzvy s názvem Ambulance Challenge ve 3. dílu 22. série. Prosím, podívejte se na toto video, na konci budete smíchem bez sebe.

Zpět k věci, po vícero kontroverzních událostech nakonec Jeremyho Clarksona ze show propustili. O několik týdnů později ho dobrovolně následovali i zbývající dva moderátoři a producent. O rok později společně oznámili spolupráci s firmou Amazon a jejich streamovací službou Prime Video, pro kterou vytvořili nový formát s názvem Grand Tour. A tak jejich absurdní, velmi dlouhá a často hloupá dobrodružství pokračují dál. Zažijete u nich svět a možnost vidět, jak si vystřelit sám ze sebe.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru