Connect with us
Barevný slum

Cestopisy

Duhová vesnička, která provětrala sociální sítě

Zdroj titulní fotografie – Dinogeromella | Dreamstime

Reklama

Začátkem roku byl Kampung Pelangi rozpadajícím se špinavým slumem, kterému se turisté cestující Indonésií vyhýbali velkým obloukem. Dnes je vesnička jednou z nejznámějších atrakcí, která se dostala i do takových médií, jakými jsou Vogue, Lonely Planet anebo BBC a naprosto tak rozvířila jinak klidné hladinu sociální sítě Instagram. Co se ale stalo?


Každý z nás potřebuje někdy změnit kabát a zdá se, že to stejné platí i na lidské přístřešky. Vesnička Kampung Pelangi v indonéské Randusarii ovšem prošla opravdu radikální změnou. Vesnička byla kompletně přebarvena barvami snad celého spektra duhy. S malováním byli místní hotovi až koncem dubna tohoto roku a Kampung Pelangi brzy na to získala jméno Duhová vesnička.


Proměna byla sponzorována 300 miliony indonéských rupií (tj zhruba 500 tisíc Kč), které na obměnu vyčlenila komise místního zastupitelstva jako grant od vlády v naději, že tím do vesničky přiláká turisty. Podmínkou bylo to, aby byl každý dům oblečen minimálně do tří barev.

Celkově se natřelo až 232 domů, přičemž ruku k dílu přidal i samotný starosta.

Pokud se na budovy podíváte z blízka, zjistíte, že jejich stěny jsou pokresleny i uměleckými grafity. Tu vidíte andělská křídla a jinde zase muže s deštníkem, který se snaží nezmoknout. Zdá se, že lentilkové nátěry tu pokrývají každý centimetr čtvereční.

#Repost @lutfianaa18 with @repostapp ・・・ Angel???????? #desawisatabejalen #kaliwernobejalen #bejalen #kampungpelangi

A post shared by Desa Wisata Bejalen (@desa_wisata_bejalen) on

S nápadem na změnu image vesničky přišel Slamet Widodo, 54 letý učitel, kterého inspirovaly některé asijské lokality, které podobnou změnou již prošly. Slamet se nechal slyšet, že jej inspirovaly zejména místa Kampung Warna-warni, Kampung Tridi a Kampung Kali Code.

Kampung Pelangi má být ze zmíněných vesnic ovšem tou největší.

#Kacamata – Jodipan, Malang? Uduuuuk. Tulungagung kota? Yooo uduk og cah. Los enjles? Opo meneeeh. Iki ngunu seng jenenge KAMPUNG PELANGI seng panggene neng ujung kulon Kabupaten Tulungagung. Yap! Mulyosari, Pagerwojo. Daerah brang kulon Tulungagung gek ndouwur. Cedek kahyangan pokokno cah. Sawangen to kae, desane dicat kelir werna-werna ngunu kae. Jian koyok pelangi elo. Mimin og langsung kelingan rainbow cake ???? Batinku, kuwi maeng entek pirang kumplung cat yo cah yo. Mahku yoo ape tak cat ngunu lah. Ben yoo kondiang. Etapi, ojo ngaku cah hits bin kondiang sak Tulungagung lek durung potro-potro neng nggon kono kuwi. Pak Bupati aelo wes rono, terus sampeyan kappp….. ten? #foto ko hene @ahmad_adi_h @susiwidiant @am.fadlii @aqil_khabiibi @kkn17_mulyosari @ochaunik @jjheny_nurfitria @filsa1996 #KacamataTulungagung #Tulungagung #Mulyosari #Pagerwojo #KampungPelangi #Jodipan #KampungPelangiMulyosari

A post shared by Kacamata Tulungagung (@kacamata_tulungagung) on


Zatím se zdá, že se transformace podařila na jedničku. Vesnice Kampung Pelangi se stala hitem sociálních sítí a návštěvníci se sem hrnou v houfem jen proto, aby si udělali vlastní fotku na Instagram. Od dokončení proměny uběhly už více než 3 měsíce a pod hashtagem #kampungpelangi dnes najdete téměř 13 000 příspěvků.

Jestli se jedná o jednorázovou rychlokvašku, která lidi rychle omrzí anebo o geniální nápad, jak pomoci místnímu turistickému ruchu ukáže až čas.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru