Connect with us

Dovolené

Průvodce Řeckem: 8 míst, které doporučují sami Řekové

Průvodce Řeckem: 8 míst, které doporučují sami Řekové

Když se řekne Řecko, většina z nás si představí starověké Athény, modré střechy ze Santorini nebo divočinu ostrova Mykonos. Ale tato země dokáže svým návštěvníkům nabídnout mnohem více než jen prvotní asociace, které nás napadají. Toto jsou místa, která milují Řekové. A doporučují vám je navštívit během vašeho pobytu v Řecku.

Reklama

Mys Sounion

Řecko miloval i básník Lord Byron. Jeho jméno je vytesané do základů jednoho ze sloupů v chrámu boha Poseidona. Sounion je pobřežní oblast s úžasnými mořskými scenériemi. Je vzdálená přibližně 45 kilometrů od Athén a snadno dostupná autobusovými spoji společnosti KTEL, které jezdí přímo z centra města. Pokud pojedete po pobřežní cestě z Athén, nezapomeňte se zastavit na pláži KAPE a Legrena.

Sounion nabízí množství historických památek, jako je chrám boha Poseidona. Už málokdo ale ví o starověkých průmyslových areálech a minerálních pramenech, které najdete, když se vydáte hlouběji do vnitrozemí – směrem k městu Agios Konstantinos, kde se těžilo stříbro na výrobu athénské drachmy (měnová jednotka). Další místo, které rozhodně stojí za návštěvu, je Lavreotiki, stejně jako Thoricus, jedno z nejstarších dochovaných divadel.

Pokud máte chuť na procházku, vydejte se podél pobřeží od pláže Pounta Zeza směrem k chrámu. Nezapomeňte si přibalit plavky, po cestě potkáte hned několik skvělých míst ke koupání. Na závěr dne si dopřejte skvělou večeři v jedné z taveren vedle hotelu Aegeon. Pokud se dostanete až do města Lavrio, nenechte si ujít rybí trhy a ochutnejte tzv. meze (výběr předkrmů), dopřejte si skleničku ouza (anýzový alkoholický nápoj) nebo tsipoura (ovocné brandy).

Hydra

Výjimečná krása, jednoduchost a půvab charakterizují tento výjimečný (i když často přehlížený) řecký ostrov. Po příchodu na mramorové nábřeží budete ohromeni činžovními domy, které kdysi patřily majitelům lodí.

Není divu, že si na ostrov přijížděli odpočinout i osobnosti jako Henry Miller či Leonard Cohen. Koně, osli a muly jsou zde stále hlavními dopravními prostředky, neboť používání motorových vozidel je zakázáno, s výjimkou několika miniaturních popelářských vozů. Proto zde panuje skutečný klid. Vychutnejte si tichou kulisu ostrova při procházkách dlážděnými ulicemi nebo si na večeři dopřejte ty nejčerstvější mořské plody.

Pokud dáváte přednost pizze a těstovinám, určitě navštivte Da Barba Dimas, malou restauraci servírující výjimečné italské pokrmy. Užijte si odpoledne třeba s knihou a sklenkou likéru mastiha, který se podává s drceným ledem, a kochejte se pohledem na modré vody pláže Hydronetta. Ostrov Hydra je známý především svým uměním a kulturou. Za zmínku stojí také letní exponáty v Desta Foundation, soukromé galerie věnované nadějným řeckých umělců, která je situována v prostorách starých jatek.

Zagori

Hornatá oblast regionu Epirus v severozápadním Řecku jednoznačně stojí za návštěvu. Pokud máte rádi turistiku, zde budete mít možnost spatřit některé unikátní, velmi staré kamenité mosty. Zejména v letních měsících je tady oblíbená kanoistika a jízda na kajaku, rafting a koupání v řece Voidomatis. Pro tuto oblast je charakteristická ohromná pohostinnost a skvělé jídlo, které si v průběhu celého roku můžete dopřát ve většině okolních hotelů, ubytovacích zařízení a restaurací.

Vyšlápněte si na vrchol Gamila (2497 m. n. m., gamila v řečtině znamená velbloud) nebo navštivte klášter Agia Paraskevi, který se nachází kousek od centra malebné vesničky Monodendri nad roklí Vikos. Vydat se sem můžete také houbařit. Obec Zagorohoria, nazývaná Asprageli, je vzdálena jen 25 minut od Ioanniny, pulzujícího hlavního města regionu Epirus s velkým jezerem, které také okouzlí. Kromě toho, že Vikos Gorge je jednou z nejhlubších roklí na světě, je i domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Pohodovým tempem trvá túra sem přibližně sedm hodin.

Nisyros

Na jihovýchodě Řecka se v blízkosti ostrova Kos nachází méně známý ostrov Nisyros. Vzhledem k jeho zasazení do Egejského vulkanického oblouku je jeho sopka stále aktivní. Má tvar kráteru a je vůbec jedním z nejunikátnějších míst v Řecku.

Nedaleká Nikia, vesnička položená asi 1300 metrů nad mořem, nabízí krásný výhled na vodu i kráter, který si můžete prohlédnout i zblízka. Sopka je hydrotermálně aktivní, takže zde najdete i horké prameny. U města Mandraki se nachází stará budova lázní, jejíž podoba se nezměnila od šedesátých let. Nepřehlédněte kostel Panagia Spiliani s jeskyní, kde teplota stoupá až k 60 stupňům Celsia. Pláže na ostrově jsou tmavé, s vulkanickými skalami podobnými těm na Santorini. Nejznámější je Pachia Ammos (což znamená hustý písek), která leží ve vzdálenosti asi 10–15 minut pěší chůze přes kopce. Je jedním z nejznámějších míst vhodných v Řecku k volnému kempování, neboť stanování mimo vyznačená místa je ve zbytku země zakázáno. Soumada, nealkoholický sirup vyrobený z mandlí, cukru a vody, je místní specialitou a najdete ho v nápojích po celém ostrově.

Nafplio

Nafplio, město ležící jen asi dvě hodiny od Athén, v sobě skrývá historická místa a spoustu příležitostí k nakupování nebo odpočinku. Představuje vhodnou volbu pro ty, pro které jsou Athény příliš hektickým místem. Nachází se zde hned několik historických míst – za zmínku stojí hrad Bourtzi uprostřed přístavu a pevnost Palamidi.

K Bourtzi dojeďte lodí a vychutnejte si procházky jeho uličkami. Je zde také možnost si zapůjčit kolo. Dopřejte si čerstvě připravenou zmrzlinu nebo večeři v jedné z příjemných a útulných restaurací. Bohatá historie, překrásné scenérie západu slunce a slaná vůně moře jsou ingredience, díky kterým se do města okamžitě zamilujete.

Nafplio je ideálním místem k návštěvě během celého roku a je to i vhodný cíl jednodenních výletů. V blízkosti se nachází majestátní starobylé divadlo Epidaurus a historické místo Mycenae. Nafplio je proslulé pěstováním artyčoků, jako suvenýr si odtud musíte odvézt komboloi (šňůrka s korálky). Více se o tomto fenoménu můžete dozvědět v muzeu Komboloi, jediném svého druhu, které sídlí v měšťanském domě z 18. století.

Lefkada

Lefkada je spolu s ostrovy Korfu, Paxos, Kefalonia, Ithaca, Zakynthos a Kythéra jedním ze sedmi ostrovů Jónského moře a jedním z mála řeckých ostrovů, na který se dostanete i bez toho, aniž byste museli cestovat lodí. Z Athén vás sice čeká téměř pětihodinový výlet, ale pohodlně se usaďte, protože nádherné pláže tohoto ostrova za to rozhodně stojí.

První místo, které doporučujeme navštívit je vesnice Agios Nikitas, kde se cestičkou lemovanou tavernami a hotely dostanete až k malé barevné pláži. Zde se můžete okoupat, zaplavit si nebo zašnorchlovat. Navštívit můžete také další oblíbenou pláž ostrova, Mylos, která nabízí krásné písčité plochy omývané vlnami tyrkysového moře. Nevynechejte ani pláž Egremni, kterou mnozí označují za jednu ze dvou nejlepších pláží v Řecku, spolu s Elafonisi v jižní části Kréty. Strmé útesy (v řečtině egremni) se v působivých scenériích směrem dolů z kopce potkávají s hustým pískem a azurovým mořem.

Kromě toho je Lefkada také jedním z nejoblíbenějších míst v Řecku pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu a pravidelně láká i profesionální sportovce. Pokud patříte mezi příznivce těchto sportů, můžete absolvovat některý z kurzů v malém zálivu pláže Vasiliki.

Pylos

Pylos byl osídlen již během neolitu a Homér ho zmiňuje ve své Odysseji. Nabízí překrásné písčité pláže a čtvrté nejdelší pobřeží v Řecku, řeky, vodopády, vinice a olivové háje.

Pylos je jedno z prvních míst kontinentálního Řecka, kam se na jaře stěhují ptáci. EU označila mnoho míst v jeho okolí za chráněné oblasti. Laguna Gialova je domovem pro ohromné množství druhů ptáků a nachází se vedle Voidokilia, úchvatného zálivu, který je také archeologickou lokalitou.

Tato oblast je vhodná pro výlety autem, protože západní konec řecké národní cesty č. 82 začíná v centru města Pylos, větví se směrem na východ a západ a spojuje Pylos s městy Kalamata a Sparta. Po cestě se zastavte v jednom z původních hostinců a ochutnejte některé z tradičních receptů, jako jsou hilopites (kuře s nudlemi) a diples (křupavý dezert z lehkého těsta).

Kréta

Ze všech řeckých ostrovů je Kréta jedním z nejvýraznějších. Nejen svou velikostí, ale hlavně díky výjimečné kultuře. Nabízí velké množství roklin, jako je třeba 16 kilometrů hluboká Samaria Gorge na jihozápadní straně ostrova. Městečko Spili patří k jednomu z nejkrásnějších míst.

Najdete zde benátskou fontánu s 19 lvími hlavami a pitnou vodou přitékající z nedaleké hory Psiloritis. Kréta je také oblíbená pro své úžasné pláže. Jednou z nejznámějších je Balos, pláž s křišťálově čistou vodou ve městě Chania. Mezi další pláže, které rozhodně stojí za zmínku, patří exotická Elafonisi nebo písečná Falassarna. Kréta se pyšní také bohatou historii. Labyrintové minojské paláce v Knóssu a spousta muzeí slouží pouze jako ochutnávka kulturních pokladů ostrova. Za zhruba 120 korun můžete navštívit také jeskyni Dikteon, ve které se podle řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Další články o Řecku:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru