Connect with us

Cestopisy

Dauhá: 10 věcí, díky nimž je návštěva Kataru zážitkem

Dauhá: 10 věcí, díky nimž je návštěva Kataru zážitkem

Dauhá (také Doha) přezdívají i „arabský New York“. Předtím, než vyrostlo ve svou futuristickou podobu, bylo malým obchodním přístavem, až dokud tu během 2. světové války nebyla objevena největší ložiska ropy na světě. Jeho příběh je jako z pohádky, ve které se Bohem zapomenuté, chudé město promění v živé velkoměsto plné mrakodrapů.

Reklama

Kromě toho, že je Dauhá domovem luxusních aerolinií a pětihvězdičkových Qatar Airways, se profiluje jako nová orientální destinace, kde se vyplatí při cestě do exotiky stavit i na několik dní.

Dauhá se pohybuje na tenké hranici mezi moderním kosmopolitismem a beduínskou tradicí. Pod povrchem zářících výškových budov a ulic, plných pojíždějících aut, objevíte její starodávný šarm.

Vůně, chutě a barvy Dauhá

Katar je neobvyklou kombinací kulturních vlivů, což poznamenalo i jeho kulinářskou scénu. Katarská, filipínská, nepálská, čínská, americká, mexická, malajská kuchyně. A mohli bychom pokračovat. Možnosti stravování v Dauhá jsou nekonečné. Ať už si potrpíte na dobře hodnocené restaurace nebo jste „take-away“ typ, který rád přivoní k jídlům z pouličních stánků, zde si přijdete na své tak jako tak. V rámci chutí i možností své peněženky.

Početná indická populace zanechala svou stopu i na katarské kulinářské scéně. Navštivte část Bin Mahmoud, která se roky vyformovala v útočiště milovníků jídla. Mezinárodní restaurace tu rostou jako houby po dešti. A pokud chcete ochutnat místní kuchyni, doporučujeme Bandar Aden, na rohu Souq Waqif.

Když to nejde do Kataru, koukni na letenky do Dubaje

Dauhá je útočištěm současného umění

Hlavní katarské město je domovem nejrůznějších muzeí a galerií, sponzorovaných státní organizací Qatar Museum Authority. Ta do města pravidelně přináší stovky světově uznávaných současných umělců a podporuje vystavování tradičního a starověkého islámského umění. Na katarské umělecké scéně se tak ocitá čerstvé, ještě nepoznané umění vedle velkých jmen jako Ai Weiwei nebo Richard Serra. Připravte se na pestrost nejen v umělcích, ale i ve tvarech a formách, od filmu až po tapisérie.

Navštivte Mathaf, Arabské muzeum moderního umění nebo Galerii Fire Station, platformu zajímavých současných výstav. K dispozici je také množství soukromých sbírek, včetně té od sběratele a šejka Faisala Bin Qassima Al Thaniho.

Fascinující historie islámského umění k vidění v Kataru

Pokud vás víc zajímá tradiční umění, navštivte Muzeum islámského umění, které se majestátně tyčí nad vlastní přímořskou promenádou. Muzeum je domovem nejpůsobivější sbírky islámských artefaktů v regionu, včetně textilií, přes keramiku, smaltované výrobky až po sklo.

Budova byla navržena oceňovaným čínským architektem Mingem Peiem, známým projektem skleněné pyramidy v pařížském Louveru. Tento umělecký prostor se často nazývá i Oči Dauhá, jelikož má připomínat ženskou tvář, zahalenou burkou. Muzeum má přísná pravidla oblékání, proto si před vstupem nezapomeňte zakrýt ramena a kolena.

Objevte poklady katarské kultury

V posledních letech investoval Katar mnoho úsilí i peněz do své umělecké scény i kulturního dědictví.

V březnu 2019 otevřelo návštěvníkům své brány Národní muzeum. Doha’s National Museum of Qatar je architektonickým počinem Jeana Nouvela. Má symbolizovat skalní útvary v podobě růže, jež najdete v katarské poušti. Muzeum sleduje dlouhou a bohatou historii země a svým návštěvníkům představuje artefakty od pravěku po současnost.

Milovníci filmu si tu též přijdou na své. Bohatý program uměleckých filmů je v městských galeriích promítán pravidelně.

Vítězství i pády země zvané Katar

Nevynechte ani Msheireb Museums, muzejní komplex, kde každá jeho budova je sondou do jiného aspektu Kataru. Spojuje je velká vítězství a tragédie země. Pokrývá například kulturní vývoj rodinných úloh v zemi, objevení ropy nebo historický vývoj otroctví a obchodu s lidmi v kraji. Mnohé z příběhů jsou vyprávěny v první osobě a vytvářejí tak pro návštěvníka zcela autentický zážitek.

Prozkoumejte uličky tradičního trhu

I když budovy trhu Souq Waqif byly v roce 2006 renovovány, na stejném místě už stojí stovky let. Leží poeticky na březích potoka a v současnosti je turistickou destinací města číslo jedna. Tradiční trh je doplněn moderními kavárnami a restauracemi.

Po vstupu do jeho uliček se vaše smysly rozjedou na plné obrátky, když koření naplní vzduch hustou a lahodnou vůní. Vyrábějí se tu i tradiční katarské oděvy, včetně krásného zlatého pleteného bishtu (slavnostní róby). Za uvolněnější atmosférou si to namiřte na jih, do města Al Wakrah, kde můžete navštívit velmi podobný trh. Díky své poloze u pláže je jeho atmosféra bezstarostná a zároveň živá. Je plný kaváren, restaurací a obchodů, kde najdete všechno, od parfémů po kuchyňské nástroje.

V Dauhá zažijete i přírodní raritu

Dauhá obklopuje na první pohled nekonečná poušť. Jen dvě hodiny jízdy z hlavního města objevíte Khor Al Adaid, jedno ze tří míst na světě, kde se moře setkává s pouštním pískem. Tato přílivová zátoka se spojuje s přibližně deset kilometrů dlouhým kanálem Arabského zálivu. Z katarské strany zálivu můžete dohlédnout na Saudskou Arábii.

UNESCO uznává toto vnitrozemské moře jako přírodní rezervaci, ve níž se nachází rozmanitá fauna a flóra, včetně mimořádně vzácných druhů želv. Navštivte oblast ve chladnějších měsících a ponořte se do jejích vod, zaplavejte si, vyzkoušejte rybolov nebo stanování, nebo se projeďte přes pouštní duny v SUV.

Osvěžte se nákupy

V Dauhá zažijete jedny z nejlepších nákupů na světě. Vybrat si můžete od palácových mega-center, až po malé nezávislé butiky. Obchodní centra jsou v Kataru navržena tak, aby byla víceúčelovým útočištěm, daleko od vysokých teplot. Nákupy, jídlo a zábavu tak najdete v klimatizovaném komplexu, pod jednou střechou. Na kraji Dauhá leží největší v celé zemi, Mall of Qatar, kde můžete navštívit luxusní butiky i multikino.

V podobném duchu je postavena i Doha Festival City, která je domovem zábavního parku Angry Birds, ráje zimních atrakcí a některých nejznámějších řetězců restaurací na světě. Za autentickým zážitkem si to pak v Dauhá namiřte na trhy Souq Waqif a kochejte se okouzlujícími obchody se starožitnostmi.

Katar je destinací budoucnosti

V roce 2022 se v Kataru odehraje Mistrovství světa ve fotbale. Země je kromě toho místem obrovského rozvoje a změny. Kontinuálně se tu buduje nová infrastruktura, nové cesty a dokonce i nová města, což jen zvyšuje půvab regionu. Dauhá se díky svým přírodním zdrojům plynu a ropy vyvíjí velmi rychle. Jeho pokrok je hmatatelný i v neustále se měnící podobě. Jen nedávno například rozjel svůj projekt v rámci knihovny Qatar National Library, vzdávající hold východní i západní kultuře. Najdete tu knihy, komiksy a náboženské spisy na jednom místě.

V Dauhá se setkává východ se západem

Dauhá je městem dvou diametrálně odlišných světů. Na jedné straně mrakodrapy, sahající vysoko k oblakům, na druhé straně tóny Azaanu (volání k modlitbě), přicházející od nedaleké mešity. Je místem, kde se starověké tradice a kultura pití sladkého karakového čaje (černý čaj s mlékem, cukrem a kardamónem) a kouření shishe snoubí se světem technologie a komerce. I navzdory tomu, že luxus a modernismus z něj sálá na každém kroku, se obyvatelé Dauhá starají o udržení jejího tradičního charakteru.

Zažijte v Dauhá islámský svátek Eid-al-Fitr

V islámské tradici končí Ramadan třídenním svátkem Eid-al-Fitr neboli Časem pro štěstí. Rodina a přátelé se shromažďují, aby se stali součástí tohoto významného dne v muslimském kalendáři a Dauhá se po celém městě promění na velké jeviště slavností. Tradičně se začíná skoro za úsvitu, ranními modlitbami v mešitách.

Během oběda si můžete zvolit z velkého výběru tradičních pouličních jídel Kataru, jakými jsou machboos (kuře s těstovinami), ghuzi (jehně s oříškovou rýží), balalat a um ali (chlebový puding s ořechy a rozinkami). Zažijete divadelní představení a ohňostroje. Mnohé hotely nabízejí i speciální balíčky, s přístupem k bazénu, pláži nebo wellnessu. Mezi nimi například Mondrian Doha a Four Seasons and InterContinental Doha.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Izrael: od 21. května není ke vstupu nutný test ani očkování https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus2 hodinami dozadu
Vietnam tě překvapí! Průvodce nejhezčími místy a TOP letenky z Prahy za 12 990 Kč https://t.co/Kaa9UsPQl53 hodinami dozadu
USA z Prahy od 13 990 Kč! Zažij servis 5* aerolinek Lufthansa https://t.co/9C56zedrkr3 hodinami dozadu
Thajsko: netřeba PCR test před odletem, od května už ani PCR test po příjezdu https://t.co/JOkYIAod4O #koronavirus6 hodinami dozadu
La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem https://t.co/frW10wshcd7 hodinami dozadu
Revoluce v cestování: po 16 letech se mění limit přepravy tekutin na letištích https://t.co/c6o2Tqy9oN #novinky7 hodinami dozadu
Revoluce v cestování: po 16 letech se mění limit přepravy tekutin na letištích https://t.co/c6o2TqPKNn #novinky7 hodinami dozadu
Roušky v letadlech a na letištích v Evropě jsou povinné pouze v zemích, které to vyžadují https://t.co/08sdGxRfeE #koronavirus8 hodinami dozadu
Procida, malá tečka na mapě, je italské hlavní město kultury 2022 https://t.co/G8ovHIJZFx10 hodinami dozadu
Bali z Prahy s Turkish Airlines za 13 990 Kč: TOP servis a 46kg zavazadlo https://t.co/cIDgda3WYN10 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru