Connect with us

Cestopisy

Proč se na cestě do exotiky stavit v Kataru

Proč se na cestě do exotiky stavit v Kataru

Malý stát na arabském poloostrově, o kterém donedávna málokdo slyšel, a ještě méně lidí ho dokázalo ukázat na mapě. I když většinu země tvoří nehostinná poušť, vyrostl v jeden z nejkrásnějších a nejbohatších států světa. Řeč je o Kataru.

Reklama

Do povědomí se tato rozlohou malá země dostává díky letecké společnosti Qatar Airlines, která se za poměrně krátký čas zařadila mezi nejlepší světové letecké společnosti s pětihvězdičkovým hodnocením a dnes létá už do více než 150 zemí.

Co všechno o Kataru tak my Češi víme? Možná to, že v roce 2022 bude hostit světový fotbalový pohár. Případně, že hostí prestižní tenisové turnaje WTA a ATP… Sport však není všechno. Katar nabízí stále více pracovních příležitostí – již mnozí Evropané našli své uplatnění jako zdravotnický personál, fyzioterapeuti nebo i na palubách letadel.

Katar, který za své bohatství vděcí hlavně těžbě zemního plynu a ropy neláká jen Evropany, ale turisty z celého světa. Mezi nejvíce zastoupené země patří Indie (25%), Nepál, Bangladéš, Filipíny, Egypt, Libanon, Tunisko a najdete tu i Angličany nebo Kanaďany. Celkem více než 86 národností.

Doha není Dubaj!

Většina lidí, kteří znají Dubaj nebo Abu Dhabi (čteno Abú Zabí) se častokrát ptá, či Doha je stejná nebo zda se dají porovnat. Ano i ne. Doha je stejně jako Dubaj rychle ostoucí a rozvíjející se město v muslimské krajině, ale v porovnání s Dubajem stále velmi konzervativní.

Dámy, víte, co na sebe?

Během dne děvčatům a dámám rozhodně nedoporučujeme nosit krátké šortky, jinak se klidně může stát, že se na ně minimálně budou ženy v nákupních centrech opravdu nepěkně dívat. Případně se u vás na ulici zastaví a starší občané se vás budou snažit upozornit, že jste nevhodně oblečená. Pokud tedy plánujete návštěvu Doha, určitě si přibalte sukni nebo šaty, nejkratší po kolena. Po ruce mějte i šál/šátek, který si kdykoliv můžete přehodit přes ramena a za kterou budete vděčná v extrémně klimatizovaných nákupních centrech nebo taxících.

Alkohol

Stejně jako v Dubaji je i v Dohe je alkohol dostupný jen v zařízeních, která na to mají licenci, takže většinou jde o hvězdičkové hotely. Na rozdíl od Spojených Arabských Emirátů je však do Kataru dovoz alkoholu přísně zakázán. Na domácí prevenci před žaludečními problémy v této exotice raději zapomeňte. Mohli byste mít kvůli tomu zbytečné nepříjemnosti.

Ramadán

S náboženstvím úzce souvisí i největší tradiční muslimský svátek – Ramadán. Během Ramadánu by měl každý muslim dodržovat přísný půst, který trvá celý měsíc – od úsvitu do soumraku a oslavy začínají vždy až po setmění. Od turistů se neočekává, že by též půst dodržovali, ale doporučuje se projevit úctu tomuto zvyku a vyhnout se konzumaci jídla a nápojů na veřejnosti. Pokud cestujete do Dohy v tomto období, musíte počítat s tím, že pohár vína si nedáte ani v restauraci, která jinak alkohol bez problému podává. Výrazná omezení se týkají i otvíracích hodin supermarketů a potravin. A na noční život během Ramadánu můžete také zapomenout.

24 hodin v Doha

Katar se v poslední době snaží přilákat více turistů a jedním z lákadel jsou i podnímky vstupu. Pozitivem bylo určitě částečné zrušení vízové povinnosti. Turistická víza jsou udělována bezplatně, přímo při vstupu do Kataru. Musíte mít s sebou pochopitelně platný cestovní pas (nesmí být platný méně než 6 měsíců), musíte mít zpáteční letenku, musíte mít rezervaci v hotelu a hotovost ekvivalentní 1500 USD nebo kreditní kartu. Pak vám bude vydáno jednorázové (single) vízum, díky němuž můžete v Kataru pobývat nejdéle 1 měsíc. Více informací najdete na VisitQatar.qa.

Pokud je pro vás Doha jen zastávkou na cestě a na prozkoumání máte maximálně 24 hodin, máme pro vás pár tipů a užitečných rad.

1. Cesta z letiště na letiště

Pokud nemáte zabezpečený transfer dopředu, vůbec to není problém. Stačí, když si přímo na letišti směníme dolary nebo eura na katarské Ryale, případně si je vyberete přímo z bankomatu (hledejte označení ATM) a namiřte si to se koloně tyrkysových aut s nápisem Karwa. Jde o jedinou oficiální taxislužbu. Na letišti vás bude oslovovat mnoho šoférů bez uniformy společnosti Karwa slovy: „Taxi? Taxi? Limousine taxi?“ Doporučujeme slušně odmítnout nebo vůbec nereagovat, čímž se vyhnete zbytečnému natahování při placení.

Karwa taxi mají taxametr, ale i zde si při nastupování dejte pozor, či je „vynulovaný“ nebo zda je vůbec zapnutý. Ve všeobecnosti jsou ceny taxíků poměrně levné (při běžném přesunu po městě vás jízda vyjde cca na 20-30 QR, v závislosti na vzdálenosti a hustotě provozu), výjimkou je jen cesta z letiště do města, která je o něco dražší a většinou vychází na 50-60 QR. Pokud tedy zaplatíte za cestu na letiště méně než za cestu z něj, je to v pořádku, nemusíte mít výčitky, že jste se nechali oklamat.

2. Doha nemá metro ani MHD

Tedy MHD tam funguje, ale není příliš spolehlivá, takže přesun vlastním autem nebo taxíkem je nejčastejší variantou.

3. Souq Waqif

Podle nás nejautentičtější místo v Dohe, které má svou duši a atmosféru. Souq v Dohe nebo, volně přeloženo trh, je místo, kde najdete to, co podle názvu očekáváte – obchodníky s nejrůznějším zbožím. Od domácích zvířat (králíků, kuřat, akvarijních rybiček apod.) přes koření, látky až po restaurace s různými typy kuchyní. Je to ideální místo nejen na procházku, pár fotografií do alba a nákup suvenýrů.

Je to ideální místo nejen na procházku, fotografie do alba a nákup suvenýrů, ale i na příjemný oběd nebo večeři. Na výběr máte italskou, thajskou, libanonskou nebo i marockou kuchyni. Doporučujeme vyzkoušet tradiční arabské mezze s čerstvým arabským chlebem, limetkovo-mátovou limonádu, marocký čaj, marockou polévku Harira nebo velbloudí maso.

4. Corniche

Z Souq Waqif se pěšky dostanete na Corniche, tedy dlouhou promenádu, z níž je výborný panoramatický výhled na mrakodrapy a tzv. městské centrum Dohy.

5. Muzeum islámského umění

Když se po promenádě vydáte opačným směrem, než je centrum, dostanete se k muzeu islámského umění – moderní budově, kterou nelze přehlédnout. Vstup do muzea je bezplatný, ale pokud nejste až tak muzejní typ, určitě se vyplatí aspoň nakouknout. Vždyť… nic za to nedáte.

Ve vstupní hale je příjemná kavárnička s prosklenou stěnou a úžasným výhledem. Zároveň je tu i obchod se suvenýry, které na Souqu nenajdete.

6. Doha a noční život

Většina nočních klubů a barů se nachází v hotelech, přičemž vstup je pro osoby starší 18 nebo 21 let a je potřeba mít průkaz totožnosti (u turistů jde většinou o cestovní pas). Zároveň není neobvyklé, že vstup do klubů je zpoplatněný a vyžaduje se konkrétní dress code. Tady ale neplatí zásady, jako během dne a dovolená jsou i odhalená ramena, záda, krátké šaty apod. Nic se ale nemá přehánět.

Pár tipů, kam večer můžete zajít na míchaný drink nebo pohár dobrého vína, či si vychutnat pivko u živé hudby, ať už drsné nebo relaxační, jsou například:

Wahm lounge – W hotel
Jazz bar – hotel Oryx Rotana
Trader vic’s – hotel Hilton
Z Lounge (61. poschodie) – hotel Kempinski
Secret Garden – Kempinski Pearl

Když máte víc než 24 hodin

7. Pearl

Čtvrť s přístavem přeplněným jachtami, drahými obchody, restauracemi a apartmány. Kdysi to bylo výborné místo na oběd nebo večeři, dnes ale kvůli zákazům prodeje alkoholických nápojů zeje prázdnotou.
Poznámka: Těžko se z téhle oblasti bere taxík…  

8. Výlet do pouště

Je to jistě pro někoho nelákavá myšlenka, ale určitě na ten výhled i případnou jízdu na velbloudech budete rádi vzpomínat.

9. Katara village

Kulturní vesnice se v Doha nachází na cestě do Pearl a je považována za klenot katarské umělecké a kulturní scény. Prolínají se tu bludiště vodních toků a průchodů, lákavé pro fotografy i filmaře. Za podívání stojí i mozaikou pokrytá mešita, amfiteátr s výhledem na moře a budovu opery, jež je zároveň domovem Katarského filharmonického orchestru.

10. Suvenýry a the best date is choco date

Jako z každé jiné destinace se i z Kataru dají dovézt magnetky, hrnečky, hot cupy ze Starbucks-u s motivem Dohy, ale pokud chcete domů něco aspoň trošku nápaditějšího, kupte si raději na Souqu šál nebo šátek, ať už pro sebe nebo jinou dámu, nebo třeba tradiční pánský oděv Dishash a dámskou abaju (ty se zase budou hodit na firemní večírek nebo karneval…)

Pěkné dárkové předměty s orientálním nádechem, sice už za vyšší cenu, se dají koupit i v suvenýrovém obchodě na přízemí muzea islámského umění.

Co se nám však zatím nejvíc osvědčilo jsou datle (anglicky date). Můžou to být obyčejné datle, ale největší úspěch mají vždy datle v čokoládě (choco date). Seženete je v různých baleních buď v běžných supermarketech, nebo i na letišti.

Chcete na závěr ještě nějakou kuriozitku? Určitě by se jich našla spousta. Pro někoho to bude novinka, pro experty žijící v Dohe je to spíše nepříjemnost. Webové stránky, na kterých se může nacházet nevhodný obsah jsou v Kataru zablokované a zakázané. No po tuhle informaci bylo vše v pořádku, že? Jenomže na seznam takových stránek patří například i bulvární deníky… Takto nějak to vypadá:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru