Connect with us

Austrálie a oceánie

Které z australských měst je pro vás to pravé?

Které z australských měst je pro vás to pravé?

Šestá největší země světa je federací – konstituční monarchií složenou ze šesti samostatných států. Láká svou krajinou, otevřeným prostorem, jistou exotikou, nebezpečím a také svými metropolemi. Zkuste zjistit, která je pro vás ideální, ať už na dovolenou nebo i na dýl.

Reklama

Sydney

Nejpopulárnější, nikoliv hlavní město Austrálie je pulzující metropolí, do níž proudí davy turistů z celého světa a není se čemu divit. Nabízí pro ně opravdové vyžití. Od návštěvy světoznámé opery v přístavu Harbour Bridge, přes bohatý noční život plný barů a restaurací po dechberoucí památky. Ani milovníci sportů nemusí zahálet. Slunce, surfování, jemný písek k Sydney neodmyslitelně patří, vždyť leží na pobřeží Tasmánského moře. Pokud tedy milujete ruch velkoměsta, ale chcete mít možnost navštívit i příjemné parky, to vše doplnit vodními sporty – Sydney je tu pro vás.

Canberra

Není největší, ani nejznámější, ani historicky významné, přesto je australským hlavním městem. Stalo se tak prakticky náhodou. V roce 1901, kdy se Austrálie sjednotila a kandidáty byla 2 města – Sydney a Melbourne. Jenže se nemohli rozhodnout, které to bude. V roce 1908 se pak vláda rozhodla si prostě postavit nové hlavní město, prakticky na zelené louce.

Canberra patří mezi nejmenší metropole, ale i tak stojí za návštěvu. Je obklopena kopci australského nejvyššího pohoří Snowy Mountains, a podnebí nabízí teplá jara, horká a suchá léta, chladnější podzim a tuhé zimy.

Fascinující je také jeho rozložením na pobřeží řeky Molonglo. Jistě, na břehu řek je postaveno mnoho měst. Jenže Canberra to dovedla k dokonalosti a uprostřed města je obrovské jezero Burley Griffin. Je tak ideálním městem pro milovníky mírného podnebí a klidu. Mimo přírody je pochopitelně, coby hlavní město, kulturním centrem.

Brisbane

Město Brisbane si žije svým vlastním životem trochu ve stínu dalších měst, ale stále je velmi energické, a navíc velice moderním. Jedná se o trochu menší město, které není moc přelidněné ani extrémně rušné. A díky jeho lokalitě jsou zde teploty celoročně vyšší. Snad i proto je místem mnoha sportovních, hlavně outdoorových aktivit. Mimo to, jako většina takových měst, je plné skvělých restaurací a nasáklé kulturou.

Můžete tu navštívit vyhlášenou galerii moderního umění Gallery of Modern Art, do níž je navíc vstup zdarma! A zkuste i Queensland Cultural Centre. Najdete tu divadla, muzea apod. Pokud ovšem chcete být venku a nepotřebujte sportovat, i tak se nudit nebudete. Město je plné zeleně! Spousta parků, zahrad, včetně zoologických – navštívit můžete i největší přírodní rezervaci Lone Koala Sanctuary, kde koalu potkáte na každém kroku.

Perth

Perth, „perla západní Austrálie“, toho obrovského území. Jako nejizolovanější z velkých měst stojí sice tak trochu mimo, ale rozhodně má co nabídnout.

Co do počtu dní zde panuje slunečné počasí nejdéle v celé Austrálii. Můžete polehávat na plážích, procházet se v parcích a užívat si barbecue. Nebo si uděláte výlet na nedaleký Rottnes Island, ideální na koupání, rybaření, surfování a potápění nebo i šnorchlování.

Ale Perth není jen městem příjemné zahálky. O zábavu se vám postará například Underwater Worls, aquarium, ve kterém můžete vidět i některé druhy velryb. A pro milovníky adrenalinu tu mají Adventure world theme park, nebo si skočte bungee jumping. No prostě je to super město pro každého, kdo miluje slunce a zábavu.

Melbourne

Pokud si nechcete dopřát až tak extrémní kontrast, zkuste druhé největší město Austrálie – Melbourne. Je krásné, čisté s nádechem evropské architektury. Sice nemá takové množství pláží, jako Sydney, ale i tak se ve městě určitě nudit nebudete. Spousty uměleckých galerií, královská botanická zahrada, guvernérský palác, katedrála sv. Pavla nebo třeba i královská tržnice. A pokud jste spíše na nějaký ten sport, ani tak neuděláte s Melbourne chybu. Určitě znáte Australian Open, Formuli 1, nebo světově proslulé dostihy Melbourne Cup. Hlavně Melbourne nabízí pro mnohé příjemnou záležitost – chladnější podnebí!

Adelaide

Posledním městem je páté největší australské město Adelaine, v jižní Austrálii. Z australských měst je nejsušší a většina kapek tu díky jeho středomořskému podnebí spadne v zimních měsících (tedy v austrálii červnu až srpnu…). Nabízí ale mimo několikakilometrových pláží obrovský prstenec parků, který oblopuje historické censtrum. A pokud chcete nějakou tu exotiku určitě vás potěší tamní botanická zahrada.

Ovšem nabízí i kulturní vyžití – v komplexu Adelaide Festival Centre najdete divadla, výstavní haly, kabarety apod. Též je to ideální místo pro milovníky zvířat – klokanů, tučňáků nejměnších a dalších. V okolí je totiž řada přírodních rezrvací, kde se s nimi můžete potkat. A za dobrým vínem si místo úžasných restaurací můžete zajet i přímo na blízkou vinici Barossa Valley. Malé vísky rozeseté mezi vinicemi můžou nabídnout spousty podniků, z nichž hned 60 patří ke světové špičce. Ale pozor – zdejší víno je díky teplénu podnebí opravdu silné.

Námět s vypracování článku: Pelipecky.sk, autor – Viktória.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru