Connect with us

Tipy

Tipy, jak zvládnout dlouhý let

Tipy, jak zvládnout dlouhý let

V tomhle článku najdete rady cestovatelů cestovatelům. Je nám jasné, že každý má své vlastní taktiky, jak zvládnout dlouhé hodiny na palubě. Ale pokud jste zatím nezjistili, proč se při každém letu cítíte tak nepohodlně, nebo proč se po letu cítíte, jako byste byli 3 hodiny v zapnuté centrifuze, zkuste vyzkoušet následující pravidla a třeba se to změní!

Reklama

1. JÍDLO

Jídlo před letem

Není to tak dávno, co jsme rekapitulovali jídla, která byste neměli před cestou letadlem jíst. A co by tedy mělo být pro naše organismy prospěšné? Někteří odborníci tvrdí, že jídla bohatá na uhlohydráty jako například špagety, ovesné vločky, celozrnné pečivo, jsou dobré jako prevence jet lagu (pásmová nemoc). Ale opět je nutné držet se jednoduchého hesla všeho s mírou.

Jídlo během letu

Už víme, jaké jídlo si to příručního zavazadla můžete sbalit. Tak vyžijte této znalosti a nespoléhejte se na to, že když budete hladoví, přinejhorším si koupíte chipsy nebo obloženou bagetu. Objednejte si jej raději předem.

Jídlo s mírou

Máte i vy tendenci ochutnat všechno lákavé, co jen na letišti uvidíte? V takových momentech pouvažujte, zda bude cesta s nafouknutým břichem stejně euforická jako intimní chvíle s vašimi chuťovými buňkami před nástupem.

Jídlo podle speciální diety

Některé letecké společnosti mají opravdu pestrý výběr jídel i pro lidi, kteří drží nějakou speciální dietu. Nebojte se, nikdo od vás nebude chtít fotodokumentaci ani písemné potvrzení, že jste skutečně vegetarián, diabetik nebo celiatik. A mimo jiné tak dostanete jídlo dříve než ostatní…

2. Voda

I když se o svůj pitný režim staráte dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, před letem a během letu byste měli pít víc než obvykle. Cesta letadlem totiž dehydruje, a proto byste ani neměli čekat na pocit žízně. Prostě mějte lahev u sebe a pijte co nejčastěji. Myslíme samozřejmě čistou vodu.

Méně kofeinu

Cesta samotná dehydruje, na co v tom organismus ještě podporovat? U někoho může káva navíc vyvolávat nervozitu a během dlouhých letů může zabránit klidnému spánku. Takže to s kávou raději nepřehánějte.

Místo kávy čaj

Ideálně též bez teinu… Zelený čaj prý pomáhá vyrovnávat se s jet lagem rychleji. Jistě, pokud vám některý čaj nedělá dobře, v klidu si ho odpusťte.

Nepijte alkohol!

Hned z vícero důvodů. Ten nejjednodušší je, že svůj výlet pravděpodobně nechcete začít silnou bolestí hlavy. Nezapomeňte, že i když běžně nemíváte opici, v oblacích se naše tělo chová úplně jinak. Kromě toho může alkohol způsobit problémy se spánkem (a to i spolucestujícím). Pokud si ovšem zaplatíte první třídu a chcete si to užít, hlavně nic nepřehánějte! V letadle prostě platí: hlavně skromně (kromě vody).

3. Oblečení

Ležérní oděv

To samozřejmě neznamená, že se máte na letišti objevit v domácím oblečení umazaném od zubní pasty. Ale nějaké volnější džíny s tričkem, legíny, čisté nebo se sukňovou částí, budou dobrým základem takového outfitu.

Více vrstev

Ráno ještě termo-bunda s beranicí, večer už kraťasy a tílko. Ano, letecká doprava dělá zázraky. Víc vrstev je praktickým řešením. Budete připraveni na jakékoliv počasí, a své tělo tak můžete připravit na změny teplot v různých destinacích.

Zavřené, pohodlné boty

V případě nouzového přistání, nebezpečí nebo potřeby rychle opustit letadlo jsou praktičtější botasky nebo tenisky, než plandavé sandály nebo dokonce boty na vysokém jehlovém podpatku (na ty raději u dlouhého letu zapomeňte). Pevné boty by chránily vaše chodidla v případě požárů, úlomků letadel, před sklem… no prostě i v těch nejhorších scénářích, co vás napadnou jsou pevné boty lepší…

Šál

Deka, svetr, provizorní deštník, módní doplněk – vše v jednom. Když si vyberete ten správný materiál, zabere minimum místa.

4. Spánek

Cestovatelský polštář

Možná nebude nejvíc sexy doplňkem vašeho outfitu, ale v noci se o vás postará, jako nikdo jiný…

Maska na spaní

Jelikož světlo ovlivňuje náš spánkový režim, maska na spaní může pomoci při prevenci jet lagu.

5. Pohodlí

Zvukotěsná sluchátka

V letadle je hluk a zvuky v pozadí ve všeobecnosti způsobují stres. Zvukotěsná sluchátka nezablokují jen šum motoru, ale i dětský pláč, hlučné cestující nebo nepříjemného souseda, který s vámi intenzivně potřebuje sdílet svůj životní příběh.

Cvičení v oblacích

Platí to hlavně pro nohy. Samozřejmě neskákejte jumping jacka. Spíše se, pokud se nebojíte, projděte v uličce. Hlavně klidně…

Něco pod kříž

I když je křivka sedadel ve tvaru C, pro lidská záda je přirozený tvar S. Proto je dobré si vzít něco měkkého pod spodní část zad. Svetr, polštář, šál…

Externí nabíječka

Když čekáte na letišti, pravděpodobně používáte svůj telefon častěji – neustále sledujete čas, fotíte, píšete si s maminkou a tak podobně… Před odletem mějte raději nabitou svou powerbanku, abyste mohli každého hned informovat, že jste doletěli v pořádku.

Místo u okna

Takové sedadlo vám zabezpečí více místa a nebude vás vyrušovat ani vozík s občerstvením. Zároveň můžete občas kouknout ven a kochat se oblaky.

Místo u křídel

Údajně, ve střední části letadla, v „těžišti“ je turbulence méně citelná.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová, překlad a úpravy Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru