Connect with us
Maroko poušť

Koronavirus

Izrael, Albánie, Maroko a další. EU si vzájemně uznává COVID pasy s dalšími sedmi zeměmi

Izrael, Albánie, Maroko a další. EU si vzájemně uznává COVID pasy s dalšími sedmi zeměmi

Digitální COVID průkazy se již staly jakousi normou v zemích Evropské unie. Pokud jste očkovaní, prodělali jste COVID nebo máte negativní test, máte zelenou do vícero státech Evropy. EU se nyní rozhodla navzájem uznávat covid pasy is Albánií, Andorrou, Faerskými ostrovy, Izraelem, Monakem, Marokem a Panamou. Ve středu 15. 9. vstoupilo v platnost rozhodnutí o vzájemném uznávání. V srpnu EU začala vzájemně uznávat COVID pasy i se Severní Makedonií, Tureckem a Ukrajinou.

Reklama

Znamená to, že digitální osvědčení o očkování proti covidu-19, vydávané těmito zeměmi, budou napojena na systém EU ověřující jejich platnost a jsou s okamžitou platností akceptované EU za stejných podmínek jako osvědčení vydáváné v zemích EU.

Účast dalších třetích zemí na systému ověřování osvědčení o očkování, čerstvém testování na koronavirus nebo překonání onemocnění ještě více usnadní bezpečné cestování do a z EU. Začátkem srpna se Eurokomise dohodla na vzájemném uznávání covid pasů i s Vatikánem a San Marinem.

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders v této souvislosti přivítal, že seznam zemí, které zavádějí systém založený na digitálním certifikátu EU, se rozrůstá, což podle jeho slov potvrzuje, že EU stanovuje standardy na mezinárodní úrovni.

Eurokomisař Olivér VÁRHELYI dodal, že to zřejmě nebyly poslední země, které se staly součástí tohoto mechanismu, a naznačil, že exekutiva EU pokračuje ve spolupráci s dalšími zeměmi s cílem propojit jejich osvědčení se systémem EU. Později by se mohly přidat i Spojené státy americké, Kanada i země Asie.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw2 dny dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus2 dny dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus2 dny dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky2 dny dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus2 dny dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus2 dny dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a403 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm3 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky3 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru