Connect with us

Tipy

Co dělat při ztrátě nebo odcizení pasu

Co dělat při ztrátě nebo odcizení pasu

Jen ztráta peněženky dokáže člověka pořádně rozhodit, a to i v jeho domovině. Ale ztráta cestovních dokladů může být nepříjemným zážitkem každého cestovatele, hlavně pak v zahraničí. Co vlastně dělat, když zjistíte, že ten cestovní pas prostě nemáte? Ať už jste kdekoliv…

Reklama

… když jsem ztratila nebo mi ukradli cestovní pas v ČR?

Ať jste jej ztratili kdekoliv, dostavte se na nejbližší obecní úřad s rozšířenou působností a řádně nahlaste ztrátu nebo odcizení vašeho cestovního pasu. Pak si ovšem budete muset zažádat o nový, a to i se všemi poplatky.

… když jsem ztratila nebo mi ukradli pas v zahraničí?

Ztratit pas přímo na dovolené nebo služební cestě v cizí zemi je pro nejednoho cestovatele noční můra. Ale každý problém se dá nějak řešit.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří a v místě dovolené je přítomen delegát/ka, doporučuji ji o ztrátě informovat. Měla by vám dát, či zjistit veškeré informace a pomoci vám.

Pokud cestujete sami za sebe, ihned po tom, co se uklidníte a zjistíte, že pas opravdu není ani v nejmenší kapsičce kufru, dojděte na místní policii a požádejte o potvrzení o ztrátě či krádeži pasu. Poté kontaktujte zastupitelský úřad – tam vám poví přesně co dál. A pokud se na popsání problému v cizím jazyce necítíte, jděte rovnou na zastupitelství – tamní pracovníci by vám měli při komunikaci s policií pomoci. Ovšem, když v zemi, kde jste cestovní pas ztratili, české zastupitelské úřady nejsou, obraťte se na úřad některého z členských států EU a zažádejte si o vydání náhradního cestovního dokladu EU.

Když se jedná o dovolenou nebo jiný krátký pobyt, bude vám vystaven tzv. cestovní průkaz, což je doklad určený pouze pro návrat do ČR. Jeho vydání se bude sice stanovovat na základě počtu dokladů, které budete schopni předložit (což při ztrátě všech může být trochu problém), ale ve většině případů úřady kladou důraz na rychlost. Můžete si zažádat i o nový cestovní pas, ale i tak je doba jeho vydání i 120 dnů, protože žádosti jsou zasílány úřadům do České republiky.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw2 dny dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus2 dny dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus2 dny dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky2 dny dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus2 dny dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus2 dny dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a403 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm3 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky3 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru