Connect with us

Tipy

Cestovní pasy – konec platnosti a kde všude můžete zažádat

Cestovní pasy – konec platnosti a kde všude můžete zažádat

Už jsme vám psali, jaké to je zařídit pas pro sebe i pro děti. Dneska vám tu popíšeme, co dělat, když vám platnost pasu končí, anebo jak to zařídit, když k vyřizování ani vyzvednutí pasu nejste doma…

Reklama

… když mi končí platnost cestovního pasu?

V takovém případě si musíte zažádat o nový pas. Postup se nijak neliší od žádání o svůj první pas – jaký, jsme vám psali v samostatném článku. A stejné jsou i poplatky za délku času potřebnou k jeho zhotovení.

… když mi končí platnost cestovního pasu a žiji v zahraničí?

I v zahraničí si můžete zažádat o cestovní pas, a to na zastupitelském úřadě – tedy na Velvyslanectví, Generálních konzulátech, Českých centrech atd. Všechna možná místa a možnosti najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde jsou uvedeny veškeré úřady ČR v zahraničí.

Okolnosti a podmínky už se trochu liší. Vyhotovení pasu trvá 120 dní, nikoliv 30. Poplatek činí buď 1200 kč (pro občany starší 15 let) anebo 400 (pro mladší 15 let), přitom je vybírán v měně státu, v němž se úřad nachází – pokud zažádáte, přijme úřad i české koruny.

Též vám k zažádání nestačí jen občanský průkaz, ale přinesete vlastní, aktuální dokladovou fotografii (o rozměrech 50×70 mm). A hlavně – zastupitelské úřady vám pas nevydávají, jen přijímají žádosti o vydání a zasílají je k vyřízení úřadům obce v ČR.

… když si nemůžu vyzvednout nový cestovní pas?

Vyhotovený cestovní pas si vyzvedáváte osobně, po předložení občanského průkazu je vám ihned vydán. Pokud ale jste opravdu pracovně, či jakkoliv jinak vytíženi, můžete na základě plné moci s ověřeným podpisem zplnomocnit i další osobu.

… když mám trvalý pobyt v jiné obci? Kde si mohu o pas zažádat?

Žádost o cestovní pas si můžete podat na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, bez ohledu na místo vašeho trvalého bydliště. Při podávání žádosti si můžete zvolit jiný úřad, kde pas vyzvednete, jen s přirážkou 100 kč za vydání.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru