Connect with us

Cestopisy

Jak cestovat s dětmi do exotiky? Tato rodina má návod

Jak cestovat s dětmi do exotiky? Tato rodina má návod

Pochází z Trenčína, mají dvě malé děti a několikrát do roku cestují do exotických, ale i tradičních destinací. Od roku 2016 píšou svůj cestovatelský blog cestujsdetmi.sk a pro mnohé mladé rodiny se stali inspirací, jak cestovat šikovně i s nejmenšími ratolestmi po celém světě. Jak si plánují svoje dovolené? Za co při cestování utrácí nejvíc peněž? Jak chrání svoje děti před exotickými nemocemi? Vyzpovídali jsme Mariku (31) a Michala (35), jejichž děti Michael (9) a Matej (7) byly už zřejmě na více místech než někteří dospělí za celý život.

Reklama

Chlapci v centru Dubaje.

Vím o vás, že si všechny svoje výlety organizujete sami dva. Vedla vás k tomu špatná zkušenost s cestovkou nebo vidina levnější dovolené?

S cestovkami jsme určitě neměli špatné zkušenosti. Vždy splnily to, co nám nabízely při podpisu smlouvy. Spíš nám vadilo, že po návratu jsme vlastně nikdy pořádně nic nevěděli o zemi, ve které jsme dovolenou strávili. Užili jsme si jednu pláž, dva drahé fakultativní výlety a all-inclusive službu, a jeli jsme domů. Postupně jsme zjistili, že rezorty vlastně nejsou pro nás a že i v exotice můžeme cestovat stejně jako po Evropě a vidět místa, kam bychom se s cestovkou nikdy nedostali.

Chlapci na pláži na Srí Lance.

Jak to vlastně celé začalo? Cestovali jste hodně i bez dětí?

Cestovali jsme i když jsme ještě neměli děti. Marika procestovala a proturistikovala celé dětství se svými prarodiči. Řecko, Španělsko, Chorvatsko… V Tatrách třikrát do roku, takže ona má na našem současném cestovatelském životě určitě největší zásluhu, protože cestováním nainfikovala i mně. Spolu jsme procestovali Evropu křížem krážem, i když přiznáváme, že na našem seznamu stále zůstává mnoho míst, kde jsme nebyli a máme to v plánu. Narozením našich dětí přešly naše cesty přirozeně do režimu cestuj s dětmi, proto jsme tak nazvali i náš web. V článcích radíme rodinám, jak se vydat do exotiky na vlastní pěst a neutratit za jednu cestu celoživotní úspory.

Rodina v Abú Dhabí.

Kde všude už jste byli jako čtyřčlenná rodina?

Kromě Evropy, kterou s chlapci brázdíme od miminek až po dnešek jsme začali s Karibikem, když měl Matej 20 měsíců. Naše další společná cesta vedla do Kambodže, kde jsme si Asii neuvěřitelně zamilovali a vracíme se tam vždy nejraději. Srí Lanka, Thajsko, Filipíny, Malajsie, Indonésie, Emiráty, ale taky Zanzibar či Mexiko. Jsou však země, kde už jsme byli i vícekrát. My nějak nemáme přehled ani tabulku či stírací mapu, kolik zemí už jsme procestovali. Nemáme to číslo. Určitě by nebyl problém spočítat naše cesty, ale nemá to pro nás nějaký význam. V zemích, které navštívíme chceme zůstat co nejdéle se nám podaří. Určitě není naším stylem přijet někam na dvě noci a odškrtnout si, že jsme tam byli. Jak jsme již zmínili, do zemí, které nám přirostly k srdci se vracíme a máme v plánu se vracet i nadále.

Chlapci s otcem v bazénu.

Jak vypadá plánování dovolené s dvěma malými dětmi? Co všechno obnáší příprava na exotickou dovolenou?

Čím jsou naši chlapci starší (teď mají 7 a 9 let), tím méně překážek při plánování máme. Překážkami myslíme například spánek na palubě lodi, turistiku a podobně. Když však byli menší, školkaři, hodně plánů nám ztroskotalo a museli jsme se podřídit tempu a režimu, který chlapci měli. Spánek po obědě, brzké večerní usínání, pravidelná strava, přestávky při cestování… To zná určitě každý rodina s malými dětmi.

Na každou cestu se připravujeme individuálně. Například Indonésii jsme plánovali 3 měsíce, Zanzibar nám trval jen pár týdnů.

Chlapci v Kuala Lumput před Petronas Twin Towers.

Je potřebné řešit před každou exotickou dovolenou přípravu u doktora, respektive očkování?

Očkování je všeobecně pro rodiče háklivé téma. Často vzbuzuje bohatou diskuzi. My nejsme BIO rodiče, ani nejsem proti očkování, ale taky nedáváme chlapce očkovat proti běžným nemocem (jako například chřipka). Naši chlapci mají všechna povinná očkování, navíc jsme jim přidali Hepatitidu A. Hepa A+B a Tetanus jsou z našeho pohledu základní vakcíny, které bychom dali naočkovat dětem i během běžného rodinného režimu – cestování po Slovensku, turistika, nákupy, hromadná doprava… Antimalarika nejíme. U pediatra si před každou cestou doplníme léky do lékárničky, nic víc neřešíme.

Chlapci na filipínské pláži.

Co tvoří největší část rozpočtu čtyřčlenné rodiny v exotické zemi jako Zanzibar, Srí Lanka nebo Mexiko?

Jsou to jednoznačně letenky. Děti nad 24 měsíců platí za místo v letadle většinou stejnou sumu jako kdokoliv jiný, takže pokud nenajdeme výhodné letenky, cesta se nám zbytečně prodraží. Letenky často tvoří 2/3 našeho rozpočtu. Hlavně v Asii, kde je ubytování, strava a přeprava velmi levná.

Chlapec na vyhlídce.

Jaký je váš cestovatelský standard? Bydlíte v hotelech? Stravujete se v restauracích jako běžní turisté?

Milujeme jídlo z ulice nebo bistra, ve kterých se stravují domácí. Do restaurace plné turistů jsme nevkročili už hodně dlouho. V Mexiku jsme měli půjčené auto, kterým jsme se přepravovali po Yucatánu a vždy jsme zastavili u cesty v pueblech a jedli s domácími, někdy i z jednoho talíře, když se podělili ???? Chlapci jsou zvyklí na plastové talíře, taky jim nedělalo problém jíst z novin na Srí Lance. Nikdy se nám nestalo, že by nám bylo z jídla špatně nebo abychom měli žaludeční, případně střevní problémy. Objednáváme si čerstvá jídla, z čerstvých surovin a často nám jídlo připravují přímo před nosem, takže vidíme i hygienu kuchaře. Milujeme ryby, zeleninová jídla a čerstvé ovocné šťávy.

Co se týče ubytování, nejradši bychom bydleli u domácích. To však často nevyjde, a proto si bookujeme menší hotely nebo bungalovy přímo na plážích. Nevyužíváme s chlapci hostely a sdílené pokoje, potřebujeme vlastní koupelnu a standard, na který jsme si zvykli – pořádnou snídani, klimatizaci nebo ventilátor a podobně. Aspoň jeden hotel na naší cestě si vybíráme z TOP kategorie. Bydleli jsme už i v prezidentském apartmánu s vlastním rooftop bazénem. To bylo na Lomboku a zaplatili jsme za něj 60 EUR na noc pro celou naši rodinu.

Chlapci na letišti.

Nikdy jste se nebáli o bezpečí vaší rodiny na cestách světem?

Samozřejmě, nastaly i takové chvíle, kdy jsme zažili zemětřesení, hrozil výbuch sopky, která opravdu i vybouchla, když jsme byli šestý den nazpět na Slovensku, nebo nás na Filipínách převrhl tricykl do příkopu, kde byly naštěstí palmy a keře, ale za nimi 30metrový útes. Jsou to všechno chvilkové starosti, které vystřídá euforie z dalších zážitků.

Chlapci na lodi na Zanzibaru.

Existuje vůbec nějaký věk, ve kterém není vhodné cestovat s dětmi? Případně kdy byste určitě neletěli ani vy?

Momentálně jsme nastavení na to, že do roku bychom do exotiky s dětmi necestovali. Je to právě kvůli povinným očkováním. Nemůžeme však zaručit, jak bychom zareagovali, kdybychom měli třetí dítě, a jestli bychom s ním už po půl roce nebrázdili druhý konec světa ????. Jednoznačně všechno závisí na dítěti. Každé dítě je naladěné na cestování v jiném věku. Děti nejsou na cestování připravené tehdy, když si rodič umyslí. Z našeho pohledu by se rodiče měli dětem přizpůsobit, jinak bude cesta víc utrpením než zážitkem. Určitě neodsuzujeme rodiče, kteří nechají děti doma s babičkou a dědou a vydají se cestovat sami. Každý rodič zná svoje dítě a ví, co je právě pro něj to nejlepší, co zvládne a co by muselo přetrpět.

Chlapci se sobem v Laponsku.

Popište jeden nejhezčí a jeden nejhorší zážitek s dětmi na dovolené

Nejhezčí – jednoznačně plavba přes národní park Komodo. S domácími, spánek na palubě, neuvěřitelná gurmánská jídla, skákání do vodopádů, opuštěné ostrovy a zátoky… Na tuto plavbu plnou zážitků nikdy nezapomeneme. Doporučujeme to zažít každému, kdo miluje cestování, a to ať už děti má nebo ne.

Nejhorší – asi když nám Matej minulý rok spadl v Albánii do prázdného hlubokého bazénu a rozrazil si celou bradu až po kost. Nevyhnuli jsme se šití. Koneckonců, aspoň jsme zjistili na vlastní kůži, jak se k turistům chovají albánští lékaři a na jaké úrovni mají nemocnice v zemi, kterou často Slováci odsuzují a považují za zemi bez systému, plnou mafiánů. Byli jsme velmi mile překvapení, a i od Albánců bychom se na Slovensku mohli něco přiučit.

Chlapci v Mexiku.

Jak vás a vaši rodinu změnilo cestování?

Nás, rodiče, cestování změnilo v tom, že ať už děláme cokoliv, i tak myslíme na to, kam bychom se opět vydali. Když nakupujeme dražší věci, podvědomě přepočítáváme, kolik letenek bychom si za tu sumu mohli koupit. Zkrátka, úplně jsme cestování propadli a neumíme si představit lepší smysl našich životů než to, že nonstop sbíráme zážitky, které nám nikdo nevezme.

Naši chlapci možná úplně netuší, co všechno jim cestování do života dává. Postupně si uvědomují, hlavně ve škole, že jakýkoliv projekt na angličtinu či přírodovědu nehledají v počítači, ale ve svých vlastních fotkách a videích. Viděli už stovky druhů zvířat, o kterých se jejich kamarádům ani nezdálo, mají přátele po celém světě. Vidí, jakou moc má umět cizí jazyky. Momentálně máme doma éru španělštiny. To, co se na ně na cestách přirozeně nalepí nenajdou v žádné školní učebnici.

Každý, kdo propadl této vášni, s námi bude určitě souhlasit, že toto jsou nejlépe investované peníze do rodiny a do dětí.

Chlapci s matkou na pláži před Burž al Arab.

Vaše nejbližší cestovatelské plány? Případně jaký je váš největší sen?

Věříme, že si náš největší sen splníme už tento rok, protože plánujeme cestu po Madagaskaru. Zatím však nemáme letenky, takže čekáme a trneme ????

Toužíme taky po Vanuatu a Mosambiku. Pokud by se však někdo zeptal našich synů na jejich cestovatelské plány, tak Matej touží procestovat Antarktidu a Michael, jelikož se chce stát pilotem a fascinuje ho vesmír, plánuje svoji cestu na Měsíc ????

Chlapci na pláži v Indonésii.

Co byste poradili rodičům, kteří mají obavy cestovat s nejmenšími ratolestmi?

Základ je začít cestovat s dětičkami po Slovensku. Vlakem, autem, a prodlužovat svoje cesty. Netlačit na pilu a nepřehánět to. Později přidat kratší lety po Evropě a pokud je dítě připravené, nebát se udělat první krok. Pokud si rodina dokáže naplánovat Itálii nebo Chorvatsko na vlastní pěst, zvládne to i s exotikou. Je důležité si věřit a myslet pozitivně. Ve světě je tolik lidí ochotných pomoct a poradit, že není třeba myslet na to, co se rodině může přihodit, ale jaké zážitky společně zažijí. Když je rodina pohromadě, dokáže i zázraky.

Chlapci s otcem na pláži.

Jak vypadá dovolená s dětmi v exotickém Mexiku, zasněženém Laponsku či dobrodružné Indonésii? Například i takto:


Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru