Connect with us
Jizesrké hory, Unesco, Bučiny

Cestopisy

Česko má první přírodní památku UNESCO! Bučiny v Jizerských horách

Česko má první přírodní památku UNESCO! Bučiny v Jizerských horách

Česká republika má novou památku UNESCO, a co více? Je to i naše první přírodní památkou na seznamu vůbec. Do seznamu nově přibyly bučiny v Jizerských horách, informoval o tom mimo jiných portál ČT24. O zařazení této cenné jizerskohorské bučiny rozhodl ve středu Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

Reklama

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu přibližně 27 kilometrů čtverečních na jejich severním úbočí. Tato rezervace je jednou z největších v Česku. Pokrývají ji především bukové a smíšené lesy. Do UNESCA byla zařazena její nejcennější část, která zabírá plochu přibližně 10 kilometrů čtverečních. Jde zároveň o jednu z nejzachovalejších částí CHKO Jizerské hory. Bučiny jsou již památkou UNESCO i na Slovensku, konkrétně jejich bukové pralesy v Národním Parku Poloniny a CHKO Vihorla na východním Slovensku.

Lesy přežily díky terénu

Zdejší les přitom nebyl pokácen hlavně z prostého praktického důvodu. Skalní výběžky a strmé srázy zde nedovolují těžit dřevo zrovna pohodlně, na některá místa nemá člověk ani šanci se za těmito účely dostat, a proto se tu ještě před samotným označením území jako CHKO stromy nekácely. Ovšem v osmdesátých a devadesátých letech se krajina potýkala s emisemi lesnického průmyslu.

Jizerské hory, Unesco
Fotografie: Petr Kalousek, Shutterstock

Snaha o zápis je společným projektem několika evropských zemí. Původně bylo v návrhu celých 29 oblastí bučin. Na seznam se jich dostalo nakonec jen 9 a dalších 6 je zapsáno s podmínkami.

„Mám velkou radost – a vnímám to jako prestižní ocenění naší ochrany přírody v celosvětovém měřítku. Unikátní komplex Jizerskohorských bučin se jako vůbec první česká přírodní lokalita stal skutečnou součástí dědictví celého lidstva. Díky Jizerskohorským bučinám a nedávno oceněnému ‘lázeňskému trojúhelníku’ tak Česká republika právě dostala nový mezinárodní punc,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Česko má již 16 památek UNESCO

Nebudeme-li počítat i nehmotné památky, například Královu jízdu, modrotisk a další, pak má Česko v současné době celkem 16 památek UNESCO. Nedávno se na seznam UNESCO dostala totiž v rámci komplexu 11 evropských lázeňských měst i tři česká města – Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně (výše zmiňovaný lázeňský trojúhelník). Na svou menší rozlohu je to poměrně velké číslo, a díky tomu je Česko i zemí s největší koncentrací památek UNESCO na světě.

Památky Unesco, Telč
Město Telč, Památka UNESCO

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru