Connect with us
České památky UNESCO, Český Krumlov

Cestopisy

České památky UNESCO: 16 skvostů v srdci Evropy

České památky UNESCO: 16 skvostů v srdci Evropy

Znáte české památky UNESCO? Že si nejste jistí, které to jsou? Pak buďte klidní, protože v tomto článku vám je všechny zmíníme. Česká republika je ta nejkrásnější zahrádka, v níž vyrostla spousta unikátních historických budov, nádherných hradů, přírodních skvostů a vyvinuly se unikátní zvyky. My vám představíme ty hmotné části světového dědictví UNESCO, které byste jistě neměli vynechat. Navíc tady máme jarní čas, ideální období na výlety.

Reklama

1. Historické centrum Prahy

Praha platila již od středověku za krásné město a další období mu na nádheře jen přidávala. Procházet se malými klikatými uličkami, podloubími a pasážemi má své neskonalé kouzlo. Mnoho schodišť, galerií, muzeí a divadel, nespočet hospůdek a v neposlední řadě historické památky na každém rohu. Stačí vyjmenovat ta nejslavnější místa: Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Národní muzeum, Národní divadlo, Karlův most – to jsou cíle nejednoho turisty, i místních.

Památky Unesco, Praha

Pokud ale patříte mezi ne až tak pochodové typy, projeďte si trasu tramvaje číslo 22. Ta je považována i za jakousi vyhlídkovou tramvaj. Její trasa totiž čítá nejkrásnější z pražských památek. Vyjíždí z Nádraží Hostivař a jede přes Vršovice, Vinohrady a Nové Město. U Národního divadla opouští pravý břeh Vltavy, pak projíždí Malou Stranou přes Chotkovy sady k Pražskému hradu a Pohořelci. Projede Břevnovem a dostane se až do konečné stanice na Bílé hoře. Nebo si projděte Královskou cestu.

2. Český Krumlov

Středověké historické jádro jihočeského města Český Krumlov bylo zachyceno v nespočtu pohádek i historických filmů. A není divu, vždyť mimo jeho krásy v ulicích všemu vévodí místní hrad a zámek. Zámecký areál je po Pražském hradu největším hradním komplexem v Česku. Krásný jak zvenku, tak uvnitř a jeho zahrady nepokulhávají. Mimo přírody obsahuje například jízdárnu, hudební pavilon, kaskádovou fontánu…

Památky Unesco, Český Krumlov

Český Krumlov ale není jen rájem milovníků architektury. Jistě nevynechejte jeho kouzelné parky (kromě zámeckého). Městský park či klášterní zahrady, terasy a parčík u Schieleho zahradního domku, jelení zahrada (kde bývala obora, dnes už tam stádo nenajdete). Pokud ale toužíte po zvířátkách, jeden tip pro vás máme. Na krumlovském zámku jsou již od 16. století chováni medvědi. Ty můžete vidět v hradním příkopě 2. nádvoří. Tak nezapomeňte Marii, Mášu a Arna pozdravit.

3. Historické centrum města Telč

Jezerní růže či růže Vysočiny, jak je městu přezdíváno, byla do seznamu UNESCO zapsána v roce 1992, od roku 1970 se jedná o městskou památkovou rezervaci, tedy alespoň v rámci jejího historického jádra. To představují především zachované goticko-renesanční stavby a umělecké kusy výtvarné kultury z druhé poloviny 16. století. A pochopitelně nechybí zámek a ojedinělý soubor historických budov na náměstí.

Telč žila, jako většina podobných měst, ze své polohy. Ležela na křižovatce obchodních stezek a byla chráněna vodou Telčského potoka. Krásný pohled na město máte ze zdejší 49 metrů vysoké Svatodušní věže, nejstarší stavby ve městě. Za současnou podobu vděčíme hlavně rodu Pánů z Hradce. Zejména pak Zachariáši z Hradce, který tu začal se zdejší rybníkářskou tradicí a mimo jiné pozval i italské architekty, kteří vdechli městu renesanční duch.

Památky Unesco, Telč

Rozlehlý renesanční zámek jistě nevynechejte, stejně jako procházku jeho francouzskou zahradou a přilehlým anglickým parkem. Že je vám zámek povědomý? Jistě jste jej viděli například v první české filmové pohádce Pyšná princezna. Uvnitř si pak všímejte nádherných kazetových stropů, které patří ke zdejším největším chloubám.

Památky Unesco, Telč

4. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

Jan Blažej Santini Eichel, náš barokní architekt, který si vymyslel vlastní architektonický styl barokní gotiky, by sám o sobě mohl být jakousi památkou UNESCO. Barokní gotiku totiž jinde na světě nenajdeme. A ve Žďáru nad Sázavou se opravdu vyřádil. Jeho mistrovským dílem je bezpochyby Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Celá stavba je ve znamení čísla osm a můžete nám věřit, že krása zvenku je rovna té uvnitř.

Žďár nad Sázavou, památky Unesco

O něco dál najdeme hřbitov, jehož autorem je též Santini. Tak trochu omylem má tvar lidské lebky. Původně měl hřbitov tvar trojúhelníkový, ovšem začaly se tu podle mnoha svědectví dít podivné věci, a tak byl tvar hřbitova pozměněn, aby místní energie pracovaly jinak. Ten již ale památkou UNESCO není. Nemohli jsme si ale odpustit byť jen zmínku o něm, když už se jedná o jedno z našich tajemných míst.

5. Kutná hora – historické centrum, Chrám svaté Barbory, katedrála nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

U Santiniho tvorby ještě chvilku zůstaneme, najdeme ji totiž i v Sedlci u Kutné hory, v podobě dostavby katedrály nanebevzetí Panny Marie. Ta je součástí areálu cisterciáckého opatství, v němž v současnosti sídlí největší cigaretová továrna v Česku, provozovaná společností Philip Morris ČR a. s.

Sedlec u Kutné Hory, Památky Unesco

Kutná hora byla městem královským a těžila ze svých stříbrných dolů (které je možné též navštívit), a ať se vydáte jakýmkoliv směrem, vždy se nějak k tomu UNESCU dopracujete, protože je do něj zařazena nejen výše zmíněná katedrála, ale celé její historické jádro. Mezi nejznámější patří Vlašský dvůr, Kamenný dům, jezuitská kolej, klášter řádu svaté Uršuly, kostel svatého Jakuba nebo například gotický chrám sv. Barbory.

A když už tu budete, jistě nevynechejte světoznámou kostnici. Místo je překrásnou uměleckou pietní „výstavou“. Stále je to místo posledního odpočinku, takže po vás bude v první řadě vyžadováno ticho, klid a úcta. Když ale vejdete dovnitř, sami vycítíte, že je to zde jakási povinnost…

Památky Unesco, Kutná hora
Chrám sv. Barbory v pozadí

6. Lednicko-valtický areál

Zámecký areál Lednice

Pokud jste milovníci televizního zpracování Zlatovlásky z roku 1973, jako například já, jistě si na ni vzpomenete, až uvidíte jedno z vnitřních točitých schodišť, které vzniklo z jediného kmene stromu. Nebo si na ni vzpomenete u několika dalších pohádek. Lednické zahrady totiž sloužily jako scenérie mnoha kinematografických počinů. A bydlely by tu nejen princezny. Díky moderním vymoženostem, jako třeba vytápění horkým vzduchem, by si to člověk dopřál i dnes… Teď ale k samotným důvodům pro umístění lednického areálu do seznamu UNESCO, kam byl zapsán roku 1996.

Lednice, Památky Unesco

Jihomoravský romantický zámek vděčí za svou novogotickou podobu Jiřímu Wingelmüllerovi. Ten doplnil barokní fasádu o řadu přístaveb, cimbuří, balkónků, arkýřů, komínů a věží. A nezůstal jen u toho. Romantický novogotický styl vtěsnal i do interiéru.

Nutno dodat, že jeho poloha musela být k životu velmi příjemná. Uvažte, na jihu hranice s Rakouskem, na západě vinařská oblast Pálava, na severu a východě zase hraničí s tokem řeky Dyje. A proč se to tu zde jmenuje Lednice, ptáte se, když je to na jižní Moravě, která je známá svým teplým podnebím? Teorie se různí. Někdo tvrdí, že je to díky poloze ideální k inverzi a chladnějším teplotám, jiní uvádějí vliv etymologie.

Lednice, Minaret, Památky Unesco

Pokud ale na novogotiku moc nejste, nevynechejte jeho nádherné zahrady. Je to plné romantických zákoutí s rybníčky, ale objevíte třeba i letohrádek, minaret nebo uměle vytvořenou zříceninu.

Valtický zámek

Valtický zámek patřil rodu Lichtenštejnů od 14. století až do poválečné konfiskace. Na stavbě se podíleli věhlasní světoví architekti a současnou podobu získal v 17. a 18. století. Najdete tu různé barokní skvosty – exteriér, interiér, ale třeba i barokní divadlo a pro odpočinek bylinkovou zahrádku Lu & Tiree Chmelar, která stojí v areálu bývalého valtického zahradnictví. Mimo toho se zde pořádá řada kulturních akcí a výstav. Což mohu potvrdit. Díky probíhajícímu honu jsme se totiž s mou rodinkou po doběhnutí na poslední termín prohlídky dovnitř nedostali…

Valtice, Památky Unesco

A jistě se Vám vybaví slavné valtické vinné sklepy. Ty patří mezi nejstarší v České republice. Fungují tu již od 14. století a dnes se tradice jen utvrzuje například degustační expozicí nebo Národní soutěží vín. Navštivte i letohrádek Belveder a pokud nechcete po zahradách pěšky, svezte se kočárem, který vás zaveze i k odlehlejším částem areálu.

7. Holašovice

Jen 15 km od Českých Budějovic můžeme najít tuto krásnou malebnou vesničku (a jen 30 km severně najdeme již zmiňovaný Český Krumlov, při troše snahy a brzkému vstávání stihnete výlet v jeden den). Památkou UNESCO jsou od roku 1998.

Unikátní venkovská vesnická architektura tzv. jihočeského baroka propůjčila návsi kolem rybníčku až kýčovitou atmosféru, jako by místo vypadlo z Prodané nevěsty. A ono vlastně vypadlo. Natáčela se tu její filmová verze z roku 1975. Ve vsi se pořádají nejrůznější slavnosti folklorního charakteru, od Vánoc po Selské slavnosti.

Holašovice, památky Unesco

Na okraji vsi si povšimněte kruhu ze žulových kamenů, tzv. Jihočeského Stonehenge. Není to sice prastará stavba, vytvořil ji osobně Václav Jílek, který vám na místě může poskytnout i další informace. Ale i když toto místo neprošlo celými věky, i tak je tu energie prý magická.

8. Zámek a květná zahrada v Kroměříži

Co všechno patří mezi kroměřížské památky UNESCO? Arcibiskupský zámek a jeho přilehlá podzámecká zahrada a Květná zahrada i s rotundou s Foucaltovým kyvadlem. Květná zahrada je krásná i když není plně rozkvetlá. Navštívily jsme je s mamkou při jedné z našich třídenních dovolených, které jsme podnikaly každé Velikonoce. Bylo vedlo, takže bylo už vše odkvetlé, ale nijak jim to na kráse neubralo.

Kroměříž, květná zahrada,Památky Unesco

Možná ale ještě víc, než slavné květné zahrady, se mi líbil anglický park kolem arcibiskupského paláce. Do seznamu památek UNESCO byl zapsán roku 1998 a již po staletí je majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentativní sídlo a místo pro významná jednání i setkání. Pokud jste na něm nikdy nebyli, jistě jej navštivte. Stojí to za to. Ale dost možná znáte minimálně jeho nádherný rokokový sál, kde se natáčel například i oscarový film Miloše Formana Amadeus.

Kroměříž, Památky Unesco

9. Zámek a zámecký areál v Litomyšli

Na hraně Východních Čech a Moravy, v Pardubickém kraji je položený nádherný renesanční zámek. Pro svou manželku Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů jej nechal postavit nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna. Současná zámecká expozice Vám nabízí několik okruhů, a ze zde konajících se událostí Vám jistě něco říká alespoň festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. Zde se tento významný český hudební skladatel narodil.

Podobně jako mají Pardubice všechno Pernštejnovo, Litomyšl má mnoho Smetanovo. Například Smetanovo náměstí je srdcem města a se svou délkou půl kilometru patří k nejdelším v Evropě. Domy si postupně z gotických základů získaly barokní a klasicistní podobu, to vše doplněno tradičním podloubím. Ale mimo náměstí zavítejte i do uličky Terezy Novákové, kde můžete navštívit i třeba dům Portmoneum – malé muzeum malíře, grafika, sochaře a spisovatele Josefa Váchala.

Zámek Litomyšl, Památky Unesco

Místo krásy, renesanční pravidelnosti, úchvatné sgrafitové fasády, ale i místo, kde se duše uvolní a nasaje zdejší tajemné energie. Zámek prý dodnes některá svá tajemství veřejnosti neodhalil. Pamatuji si, jak jsme v rámci veškerých „obálek“ sgrafita hledali 3 klíče rozmístěné různě po zámku, ale jsou tu i jiné tajemné šifry. Nenápadně schovaná hádanka na druhém nádvoří, kdy se za okapovou rourou schovává postava rytíře, s jakýmsi zvířetem, nejspíše opicí, za krkem. Nad hlavou má rytíř napsána písmena GGGGG. Nikdo zatím nedokázal objasnit, co přesně znamenají. Tak si Litomyšl užijte. Východní Čechy jsou opomíjeným, ale o to zajímavějším regionem a třeba to tu rozluštíte zrovinka vy!

10. Sloup nejsvětější trojice v Olomouci

Sloup nejsvětější trojice najdete v historickém centru krásného města Olomouc. Pokud jste coby turista zvyklý jet autem, může vás překvapit možnost parkování. Olomoucké historické centrum je totiž poměrně malé… Doporučuji dojet do Olomouce vlakem. Tento skvost stojí totiž asi 10 – 15 minut jízdy tramvají přímo z přednádraží a ani pěšky to není nijak daleko… Vystupte na stanici Náměstí republiky (tram 3), U sv. Mořice (tram 3) nebo na stanici Náměstí Hrdinů (tram 1, 7) či Tržnice (tram 1, 7).

Památka UNESCO stojí na Horním náměstí. Opravdu jej nepřehlédnete. Kousek od něj stojí i olomoucká radnice se slavným socialisticky laděným orlojem. Ale nenechte se pomýlit pojmenováním místa. Horní náměstí nenajdete na žádném šíleném kopci. Naopak, nachází se dokonce níže, než sousední Dolní náměstí (tam zase jdete do mírného kopečka). První půlrok, co jsme tam s kamarády studovali, se nám to dost pletlo. Horní náměstí je tak pojmenované podle jeho severnější polohy, je na mapě tedy výše, nahoře.

Olomouc, Horní náměstí, památky Unesco

Na obou náměstích jsou sochařské počiny, které stojí za to. Na Dolním zase uvidíte Neptunovu a Jupiterovu kašnu a (pro vysokoškoláky) slavný Mariánský sloup. Mezi studenty se traduje, že kdo proleze jeho otvorem, udělá zkoušky… což vedlo k tomu, že je prostor hlídaný kamerami. Stále se jedná o památku a takové počínání je pod hrozbou trestu a pokuty zakázáno. Takže upřímně, opravdu to ani nezkoušejte, mohli byste toho spíše litovat a ke zkouškám vám to beztak nepomůže…

11. Vila Tugendhat v Brně

Z kamenné krásy do krásy cihlové. První republika je v Česku patrná z mnoha staveb, ale ta, která opravdu stojí za návštěvu, je funkcionalistická vila Tugendhat. Stojí v Brně, v prominentní čtvrti Žabovřesky, plné nádherných staveb (například i Jurkovičova vila).

Vila Tugendhat, Památky Unesco

V letech 2010 – 2012 prošla důkladnou rekonstrukcí a stojí to za to. Rekonstrukce probíhala velmi citlivě k dochovaným kusům. Sama jsem vilu Tugendhat navštívila až po ní a tady si rodinka tedy žila! Mě osobně nadchlo hlavně přízemí s obrovskou pracovnou, knihovnou, obývákem a zimní zahradou. Ohromná okna prosvětlují celý prostor přirozeným světlem a prostor ještě opticky zvětšují například dveře vysoké až ke stropu.

Vila Tugendhat, Brno, Památky Unesco

Architektem stavby je Ludwiga Miese van der Rohe, který v roce 1928 vypracoval návrh na zakázku rodiny Tugendhatových. A do seznamu světového dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2001.

12. Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Do seznamu UNESCO byl tento počin zapsán v roce 2003. Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa představují pozoruhodnou symbiózu křesťanské a židovské kultury.

V židovské čtvrti se z původního ghetta z původních 120 objektů dochovalo 115, z nichž jsou to dvě synagogy a židovský hřbitov s více než 3 tisíci náhrobků. Naproti tomu křesťanská bazilika sv. Prokopa, která je součástí benediktinského kláštera, pochází z 13. století. V 16. století se klášter proměnil v zámek. Proč ale bazilika byla zapsána? Symbióza je v Třebíči jako doma. Bazilika je totiž ukázkou užití nových podnětů z Francie, Burgundska a jihozápadního Německa – to vše v nezvyklém unikátním spojení.

Třebíč, památky Unesco

13. Hřebčín Kladruby nad Labem

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. A mimo toho je domovem nejstaršího původního českého plemene -starokladrubského koně. V těchto prostorách v Kladrubech nad Labem se chovají primárně kladrubští bělouši, ke kladrubskému plemeni ale patří i chov vraníků. Ty můžete potkat na zámku ve Slatiňanech. Chov vraníků měl na kahánku, za jeho záchranu vděčíme hlavně profesoru zootechniky na VŠZ v Praze MUDr.et PhDr. Bílka, na jehož popud začaly na podzim r. 1945 práce na rehabilitaci tohoto chovu. Teď ale zpět k našim běloušům.

Hřebčín Kladruby nad Labem, památky Unesco

Plemeno je pak díky jeho mírné povaze využíváno k hipoterapii, ale třeba i na klasickou drezuru, do spřežení i volnočasové jízdy. Chovatele pak nejdeme po celém světě. V současnosti starokladrubáci slouží výhradně ceremoniálním účelům, zejména na královských dvorech v Dánsku a Švédsku. Svou úlohu již mají i na dvoře britském. Kladrubský bělouš byl i svatebním darem České republiky princi Williamovi a její královské Výsosti vévodkyně z Cambridge, Catherine Elizabeth Middleton. Bělouš se do Anglie nestěhoval, spokojeně žil v Kladrubech až do roku 2019, kdy jej kvůli nevyléčitelné nemoci museli bohužel utratit.

14. Hornický areál v Krušnohoří / Erzgebirge

Jedním z posledních přírůstků do naší UNESCO rodinky je pak uznání hodnoty Krušných hor, celkem po 16 letech pauzy po zapsání Třebíče. Vzhledem k tomu, že Krušné hory byly samy o sobě v jisté době ve velmi kritickém stavu je to o to větší úspěch.

Důvodem k zapsání Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge je mimo jiné doloženo významnými inovacemi a vynálezy v oblasti hornických a hutních technologií, které se úspěšně šířily do celé Evropy i do zámoří, zejména v 16. století. Ale také třeba význam Krušných hor pro rozvoj baňské legislativy a měnových systémů. Z Jáchymovského tolaru se za 300 let vyvinulo celoevropské platidlo, a dal zároveň název americkému tolaru. Díky 800 let těžby a zpracování rud tu vznikla jedinečná hornická krajina s unikátními památkami v nad i podzemí s hustou sítí unikátních horních měst.

Celý komplex se skládá z 22 oblastí:

Českých pěti komponentů (Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka, Hornická krajina Mědník) a sedmnácti německých v Sasku (Pozdně středověké stříbrné doly v Dippoldiswalde, Hornická krajina Altenberg-Zinnwald, Správní centrum Lauenstein, Hornická krajina Freiberg, Hornická krajina Hoher Forst, Hornická krajina Schneeberg, Továrna na modrou barvu Schindlers Werk, Hornická krajina Annaberg-Frohnau, Hornická krajina Pöhlberg, Hornická krajina Buchholz, Historické centrum Marienbergu, Hornická krajina Lauta, Hornická krajina Ehrenfriedersdorf, Komplex vycezovací hutě Grünthal, Hornická krajina Eibenstock, Hornická krajina Rother Berg, Hornická krajina těžby uranové rudy).

Hornický areál v Krušnohoří, památky Unesco

15. Lázeňský trojúhelník

„Lázeňským trojúhelníkem“ nazýváme 3 česká lázeňská města, která se letos v rámci celkem 11 evropských měst zařadila na seznam UNESCO. Jsou jimi Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně. Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku se sem zařadila i města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Žádost o jejich zařazení přitom zaslaly všechny země společně.

Všechna tato města vznikla kolem léčivých minerálních pramenů a jsou dokladem vyspělého lázeňství, které se největší oblibě těšilo hlavně od 18. století, až do první třetiny 19. století. Města nabízí jak léčebné procedury, tak i prostor k odpočinku. To vše se odrazilo na jejich architektuře. Lázeňské domy, zřídelní pavilony a pitné haly proto doplňují divadla, kasina a další kulturní místa určená k trávení volného času. Nechybí ani zahrady, parky a sportoviště.

Dovolená ve 3* Spa hotelu Děvín, Mariánské Lázně
Mariánské Lázně

16. Bučiny v Jizerských horách

Poslední přidanou lokalitou na seznam světového dědictví UNESCO je pak oblast v Jizerských horách, pokrytá bukovými a smíšenými lesy. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu přibližně 27 kilometrů čtverečních na jejich severním úbočí. Tato rezervace je jednou z největších v Česku. Zdejší les přitom nebyl pokácen hlavně z prostého praktického důvodu. Skalní výběžky a strmé srázy zde nedovolují těžit dřevo zrovna pohodlně, na některá místa nemá člověk ani šanci se za těmito účely dostat, a proto se tu ještě před samotným označením území jako CHKO stromy nekácely. Do UNESCA byla zařazena její nejcennější část, která zabírá plochu přibližně 10 kilometrů čtverečních. 

Jizesrké hory, Unesco, Bučiny
Jizerské hory

Bučiny jsou již památkou UNESCO i na Slovensku, konkrétně jejich bukové pralesy v Národním Parku Poloniny a CHKO Vihorla na východním Slovensku.

Informace: unesco-czech.cz, mojekromeriz.cz, kr-vysocina.cz, trebic.cz/unesco, regiony.rozhlas.cz, bozidar.cz, nhkladruby.cz, vlastní vzpomínky k okořenění, ČT24

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru