Connect with us

Cestopisy

Čaj o páté v Cameron Highlands

Pokud plánujete dovolenou v Malajsii, ale představa, že strávíte dva týdny v dusných třicítkách vám je proti srsti, máme pro vás jeden tip, kam se jet schladit. Neváhejte ani minutu a kupte si jízdenku na autobus z Kuala Lumpur do vesnice Tanah Rata – do „základního tábora“ horské oblasti Cameron Highlands. A pokud jste navíc milovníci čaje a jahod, zblázníte se tam radostí! Cameron Highlands jsou totiž proslulé svými čajovými plantážemi a farmami, kde se pěstuje různé ovoce; především jahody.

Reklama

Silnice v čajových plantážích.

Proč Cameron Highlands?

Tato oblast je v Malajsii jedinečná. Zjistil to už William Cameron, který ji v roce 1885 objevil. Nebudeme vám lhát – dokáže tam být někdy poměrně chladno, často tam spadne hustá mlha a sprchne skoro každý den. Právě proto je to ale ideální místo, kam se jet schovat před horkým vzduchem na pobřeží. Je to oáza nejen pro lidi, ale třeba i pro pantery černé nebo levharty obláčkové. O nich a mnohém dalším se dozvíte víc, když se vydáte na jeden z výletů, které zde nabízí snad v každém hotelu či hostelu. Pokud nemáte moc času, určitě doporučujeme aspoň krátký výlet do jednoho z nejstarších tropických lesů na světě, který si nejlépe vychutnáte z rozhledny na zdejší nejvyšší hoře Gunung Brinchang. Pokud budete mít hezké počasí, vydejte se i na trek za největší bylinou na světě – metr širokou a osmdesát kilo těžkou rudou raflézií.

A nezapomeňme na ten hlavní důvod, proč jsou Cameron Highlands tak populární! Čaj. Všude. Jen pár minut autem od „centra“ v Tanah Rata se nachází obrovské čajové plantáže, kde se pěstuje ten nejlepší malajsijský čaj. Ručně jsou sbírány jen listy na ty nejkvalitnější čaje; většina úrody je pak sklízena mechanicky pomocí speciálních stříhacích strojů. Všechny pozemky vlastní prakticky jen dvě společnosti, které zde mají i továrny na okamžité zpracování sklizených lístků. Například v areálu společnosti Boh Tea Plantation vám průvodce ukáže všechny jednotlivé etapy výroby, uskladnění a balení. Ideální zakončení je pak v jejich restauraci u šálku čaje a kousku šťavnatého jahodového dortíku. Jahody jsou mimo jiné dalším oblíbeným produktem pocházející z této oblasti. Jahody si můžete nasbírat i sami na lokálních farmách. Místní jsou jahodami přímo posedlí. Na tržištích najdete s motivem jahod úplně všechno – od oblečení po potahy do auta.

Sběrači čaje na plantážích společnosti BOH.

Mlha nad vysočinou v Cameron Highlands.

Jak se tam dostat a kde zůstat?

Z Kuala Lumpur vyráží dálkové autobusy několikrát denně nejméně ze tří různých míst. Spoje některých přepravních společností jedou jen ráno a večer, jiné zase třikrát ráno a třikrát odpoledne. Pokud pojedete expres autobusem, cesta bude trvat necelé čtyři hodiny. Cena lístků se obvykle pohybuje v ceně okolo 25-35 malajsijských ringitů, což je v přepočtu asi necelých dvě stě korun. Super je, že si je můžete koupit v klidu doma u počítače. Nejčastěji vás řidič vysadí na hlavním stanovišti ve vesnici Tanah Rata, ale když pěkně poprosíte, možná vás hodí i někde mimo oficiální zastávky.

Ubytovacích zařízení je tam zhruba tolik, kolik je v čínské čtvrti keramických mávajících koček. Takže hodně. Hotely, hostely, airbnb. Drahé, levné, všem podle chuti. Mezi nejlépe hodnocené se zařazuje třeba Cameron Highlands Resort, který vám umožní zahrát si golf nebo si zajít do čajových lázní. Pro batůžkáře je možná lepší varianta Hillview Inn nebo již zmíněné airbnb. Místní jsou moc milí a určitě vám poradí kam jít, pokud se rozhodnete najít si nocleh až na místě. V hlavní sezóně nebo o víkendu ale bývá dost narváno, tak na to myslete, pokud chcete spát v něčem slušném. Čím líp se vyspíte, tím líp si to čajové opojení všude kolem užijete.

Čajové plantáže v Cameron Highlands.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru