Connect with us

Cestopisy

Národní park Badlands

Ačkoliv nám to název parku podsouvá, národní park Badlands v Jižní Dakotě vůbec není špatný. Přinejmenším ne pro nás, protože my nemusíme pěšky a bez vody procházet vyprahlou zemí plnou chřestýšů jako původní Američané, kteří tuto oblast pojmenovali. Je to park plný skalních věží, stolových hor, slepých údolí bez vegetace a zároveň největší travnatá prérie ve Spojených státech. A pravděpodobně je to jediný národní park v USA, ve kterém možná budete své místo na kempování sdílet se stádem bizonů.

Reklama

Skalnatá krajina v Národním parku Badlands.

Hlavní cesta v Národním parku Badlands.

Kdy a za kolik

Na Badlands je fajn především to, že je přístupný během celého roku. V létě musíte myslet na dostatečné množství tekutin, protože teploty mohou dosáhnout i 40°C. V období dešťů zase na to, že pohybovat se po bahnitých bočních cestách může být velmi nebezpečné dobrodružství, pokud na to nemáte uzpůsobené auto. Vstupní poplatek je momentálně na úrovni 20 dolarů za auto, přičemž tam můžete zůstat až sedm dní. Pokud chcete navštívit víc národních parků, určitě je dobré zvážit koupi permanentky America the Beautiful Pass. Ta vám za 80 dolarů umožní neomezený vstup do všech parků v USA, po dobu jednoho roku. Na jeden takový průkaz může cestovat celá posádka auta.

Skály v travnatých prériích Národního parku Badlands.

Vezměte to po bočních cestách nebo pěšky

Po parku vede jediná velká asfaltka, která vás jím proveze, a za zhruba tři hodiny stihnete navštívit všechno podstatné. Opravdová paráda se ale skrývá jinde. Například odbočka na Creek Rim Road vás zaveze na místa, kde najdete nespočet ovcí tlustorohých, jelenů, kojotů a tchořů.

A co by to byl za výlet do národního parku bez pěší turistiky? V Badlands je necelá desítka pěších túr, dlouhých od jednoho kilometru až po šestnáct. Oblíbená je například trasa Medicine Root Loop, která je dlouhá 6,5 km a nabízí travnaté prérie i výhledy na skalnaté útvary. Jen si musíte dát pozor na kaktusy!

Ovce tlustorohá.

Bizoni v Badlands

Pokud se rozhodnete zůstat přes noc, můžete ušetřit, když se rozhodnete zůstat v táboře Sage Creek Campground. Má nižší standard a není tam přístup k pitné vodě, ale je zadarmo. Možná i proto, že je tato oblast „okupována“ stádem bizonů, kteří se tam jen tak poflakují a funí kolem stanů. Zážitek to ale musí být k nezaplacení. Navíc se opravdu nemusíte bát, že vás v noci udupou. Po západu slunce se přesouvají jinam a vy si můžete nerušeně vychutnávat nebe plné hvězd, bez světelného smogu. V létě se dokonce v místním amfiteátru koná hromadné sledování noční oblohy pod záštitou rangerů, kteří vám půjčí teleskopy.

Stádo bizonů.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru