Connect with us
Sofie

Cestopisy

Proč je Sofie neobjeveným pokladem Evropy?

Proč je Sofie neobjeveným pokladem Evropy?

Bulharsko je vyhledávanou destinací, zejména během letních měsíců, a to díky jeho poloze u Černého moře. Pobyt v Bulharsku má ale své kouzlo i v období zimy. Hlavní město, ležící na jejím západě, ve vnitrozemí, je přezdíváno i budoucí Berlín Evropy. Ukážeme vám, proč byste Sofii měli zařadit do svého cestovatelského seznamu.

Reklama

Římská kultura a ještě mnohem víc

Sofie je jedním z nejstarších evropských měst. Stopy Římanů tu najdete na mnohých místech. Zajímavou je například zastávka metra Serdika II, jejíž součástí jsou ruiny starořímského města Serdika. Ty byly objeveny náhodou během rekonstrukce.

Obdivuhodná je ale i sovětská architektura, kterou ve městě cítíte snad všude. Většina historických památek se nachází v centru města, a pěšky se tedy dostanete téměř všude. Ikonickými jsou zejména tři budovy: Národní palác kultury, Národní divadlo Ivana Vazova a Katedrála sv. Alexandra Něvského. Zajímavostí je, že poslední zmiňovaná je nejstarší katedrálou na Balkáně.

Katedrála sv. Alexandra Něvského mnohým připomíná bohatě zdobený narozeninový dort.

Trhy, všude samé trhy!

Ať už se zajímáte o jídlo, knihy nebo umění, Sofie nabízí možnosti pro každého. Tržišť je v hlavním městě nespočet. Hlavním je tzv. Market Hall, který místní nenazývají jinak, než Tsentralni Hali. V něm najdete vše – od jídla po drogerii. Tajným tipem je second hand na 1. poschodí, který je plný zajímavých a nadčasových kousků.

Trh v hlavnom meste Bulharska, v Sofii

Pokud po cestě dostanete chuť na ovoce nebo zeleninu, farmářské trhy pod širým nebem uspokojí vaše touhy. Navzdory tomu, že se konají několikrát do týdne na různých místech – pro místní jsou nejlepšími trhy ty před divadlem Ivana Vazova.

Největší poklady jsou ale ukryty na bleším trhu se starožitnostmi a uměním. V něm najdete vše – od obrazů, starých černobílých fotografií nebo vojenských knížek, odznaků, hudebních desek až po fotoaparáty. Tento se konkrétně nachází v parku nedaleko Něvského katedrály.

Hlavně se třeba dobře najíst!

Jednou z největších chyb, kterou byste v Sofii mohli udělat, je nenajíst se venku. Bulharská kuchyně sice nepatří mezi ty nejznámější, ale její chutě byste si neměli nechat ujít! Navíc, stravování venku je poměrně levnou záležitostí, ať už zvolíte street food, nebo kvalitní restauraci s autentickou kuchyní.

Kam se ale vydat?

Specifickou atmosféru a dobrou kuchyni s ještě lepšími dezerty najdete v Made in Home. Kvalitní kávu a dobrý drink najdete v Tobacco Garden Bar. Nachází se v krásné lokalitě uprostřed parku. Toto místo je jako stvořené na polední klid. A jestli prahnete po skvělém mrkvovém koláči nebo cheesecaku, o kterém budete snít ještě několik dní po skončení výletu, nezapomeňte navštívit Confetti. Ke koláči navíc dostanete malé překvapení – originální koláček štěstí.

Od večera do rána

Sofie je v neposlední řadě lákadlem hlavně pro její bohatý noční život. Ve městě najdete zastoupení mnohých hudebních žánrů od popu až po alternativu. A pokud upřednostňujete rezervované sezení a exkluzivní drinky, doporučujeme vám bar Once Upon A Time Biblioteca, který najdete hned vedle vchodu do Národní knihovny.

Pro fanoušky urban prostorů je skvělou volbou dvoupodlažní bar Terminal 1, kde se často odehrávají i živé koncerty. Tzv. hipster kultura má v tomto městě také své zastoupení. Pro ty, kteří preferují útulný bar před divokou noční party, je skvělou volbou A:part:mental. V oblibě ho mají zejména místní. Každá místnost má svůj specifický a jedinečný design, díky němuž získáte pocit, že sedíte ve vlastním obýváku. Je tedy vhodným místem pro každého, kdo si chce užít pohodový večer na gauči s přáteli.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

POBYT DNE: 4* pobyt v Římě včetně snídaní a letenek od 7 690 Kč https://t.co/kTY1QRxZE97 hodinami dozadu
Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE) https://t.co/SCDUNcRSzU #letenky9 hodinami dozadu
Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE) https://t.co/SCDUNcRSzU9 hodinami dozadu
Bali, Vietnam a další pecky s China Airlines od 17 990 Kč! TOP servis a zavazadlo v ceně https://t.co/nVIj9kNDlL11 hodinami dozadu
Vzhůru na Srí Lanku s letenkami z Vídně s Qatar Airways od 16 990 Kč https://t.co/ZfqdRdJ8lR13 hodinami dozadu
Přivítej jaro na Kypru. Letenky z Vídně máš nyní od 1 210 Kč https://t.co/0MGuziaTjx14 hodinami dozadu
Jak projet Island za 7 dní a nezruinovat svůj bankovní účet https://t.co/MEsML5v4Bf17 hodinami dozadu
Bangkok z Vídně od 15 990 Kč. Termíny na jaro a 46kg zavazadlo https://t.co/6PPTxBurLT1 dnem dozadu
Párty vs. zen, luxus vs. batůžky. Aneb hlavní turistické části Malty https://t.co/HjRJXOddqf1 dnem dozadu
Během zimy do Cancúnu? Leť z Prahy s Turkish Airlines za 16 790 Kč https://t.co/POlZqFexl42 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru