Connect with us
Rouška

Koronavirus

Jak se cítit svobodně na cestách i v 2022 (aneb devatero cestování během pandemie)

Jak se cítit svobodně na cestách i v 2022 (aneb devatero cestování během pandemie)

Koupit si tu nejlevnější letenku v nabídce Pelikan.cz, hodit do batohu 2 trička, cestovní pas a zubní kartáček a přesunout se do vstupní haly letiště – bez itineráře a bleskovou rychlostí. Sice stále tvrdíme, že #stacivyrazit, ale i při spontánním cestování je třeba myslet na pár důležitých věcí. Přinášíme vám devatero cestování během pandemie. Na první pohled se může jevit jako kolekce vtipně přísných příkazů, ve skutečnosti však vznikly proto, abyste se na svých cestách cítili komfortně, sebevědomě a svobodně.

Reklama

1. Nebuďte příliš spontánní

V první řadě neignorujte fakt, že bezpečnostní opatření související s pandemií onemocnění COVID-19 se mění často, někdy dokonce z jednoho dne na druhý. Sice by se mohlo zdát, že je to v největším souladu se spontánností, opak je pravdou. Připravte se.

Může se stát, že délka vašeho pobytu v zahraničí se prodlouží, zkrátí nebo přeloží na jiný termín. Proto neuškodí vrhnout pár letmých pohledů na obsazenost a ceny ubytovacích zařízení v dané destinaci v různých termínech. Doporučujeme rezervaci hotelu, který nabízí storno svých služeb do období přímo před příjezdem. Jestli si kvůli cestování berete dovolenou, dejte vědět svému zaměstnavateli, že se chystáte do zahraničí s tím, že ho budete zodpovědně informovat o každé případné změně plánu. Nezapomeňte si zkontrolovat cestovní doklady. Vyrazit s platností akorát do konce vašeho výletu by v této době nebylo příliš šťastné.

Letiště

2. Nebalte se úsporně

Naše heslo při balení kufrů zní „méně je více“. V roce 2022 bychom se však radikálnímu minimalismu spíše vyhýbali. Mýdlo a voda mohou v akutních případech opravdu obstojně nahradit pračku. Uznejte ale, že přibalit si 1-2 kusy základních druhů oblečení navíc vám zajistí vyšší pocit komfortu než drhnutí špinavých věcí v umyvadle. Pokud by pandemická opatření změnila váš cestovní plán a prodloužila vaši dovolenou, raději si volné dny užijte plnohodnotně, pohodlně a bez stresů.

3. Nezastavujte se u výloh

Poslední roky změnily cestovatelské návyky. Nemáme na mysli pouze náhradní respirátory v každé kapse a samostatnou přihrádku na dezinfekční prostředek v kosmetické taštičce. Určitá pravidla letecké dopravy platí na celém světě, a ta mají zkušení cestovatelé v malíčku. Tedy v tomto bodě je třeba již dnes použít minulý čas. Pokud jste byli dosud zvyklí na to, že na letiště stačí dorazit 2 hodiny před odletem, nově budete muset tento časový interval v hlavě přeprogramovat. Kromě kontroly cestovních dokladů a zavazadel vás totiž před odletem čekají i bezpečnostní opatření spojená s pandemií – ať už jde například o prokázání se zdravotními doklady, vyplnění dokumentů nebo testování.

Na letiště se dostavte v době, která je uvedena na vaší palubní vstupence (boarding pass), i když se vám to může zdát nesmyslné. Personál letiště je na nové úkony dostatečně připraven a zaškolen, ale samotní cestující se v této nové situaci ještě necítí úplně doma. To mnohdy způsobuje časový skluz, chaotické přesouvání se z bodu A do bodu B. Začít se orientovat na poslední chvíli tak není nic příjemného. Cestou na letiště se tedy nezastavujte u pouličních muzikantů, zkuste odolat zlevněným voňavkám v duty free obchodě a povinnou předletovou kávu si dejte až poté, co absolvujete všechny potřebné kroky.

Letadlo

4. Nebuďte překvapeni, když vás překvapí

Jestli jste se dostali až k tomuto odstavci, pravděpodobně vás nepřekvapí informace, že překvapení během cestování jsou v roce 2022 zcela běžná, ale ne vždy zabalená do růžového papíru. Je možné, že nebudete umět reagovat na všechny nečekané situace jako buddhistický mnich, ale panikařit je skutečně zbytečné. Může to negativně ovlivnit například způsob komunikace s personálem hotelu nebo letiště. Tito lidé jsou přitom přesně ti, kteří vám mohou poskytnout všechny potřebné informace, pomoci a poradit. Buďte s nimi kámoši. Samozřejmě, trochu asertivity nemusí v některých případech uškodit, ale dávejte si pozor na to, aby to nepřešlo do agresivity. Pokud vás toto nepřesvědčilo, myslete alespoň na to, že zbytečné nervy oslabují imunitní systém a škodí pleti.

5. Nekupujte hromadu magnetek

Máte vynikající dovednosti v oblasti lowcost cestování? Ty se vám teď budou hodit. I když si chcete svoji dovolenou užít naplno, zkuste odolat bezhlavému utrácení peněz. S financemi zacházejte tak, abyste vždy měli nějakou rezervu pro případ, že byste si museli koupit novou letenku, doplatit cenový rozdíl při přebookování nebo pokud byste si museli prodloužit pobyt.

Možnost platit kartou ve velkém sice usnadňuje naše životy, zkuste se ale vrátit v čase do doby přeplněných peněženek. Vždy u sebe pro jistotu mějte nějakou hotovost. Nebojte se, nehrozí vám žádné hororové scénáře. Toto opatření vám má jen pomoci při řešení nečekaných situací, zvýšit pohotovost vašich reakcí nebo podpořit maximální komfort během případné karantény, například.

Žena s dítětem

6. Nedělejte vzpouru

Dodržujte opatření, opravdu, pěkně vás prosíme. Mít obuté zimní boty celý den není nic příjemného, ​​ale i tak si je nevyzujete uprostřed túry na zasněženém kopci, neboť vás chrání před zimou. Nosit v létě u moře kalhoty nepomáhá při vyrovnávání se s vysokými teplotami, ale dovedete si představit, že byste si je svlékli během procházky v parku? Ano, narážíme na povinnost mít zakryté horní dýchací cesty, pokud je to tak na daném místě určeno. Respirátor ani rouška nejsou ty nejpohodlnější kousky dovolenkového outfitu, ale pokud toužíte po cestování „jako před koronou“, udělejte vše pro zpomalení šíření viru. My vám za to děkujeme. ????

Pobyt v zahraničí je dnes mnohdy spojen také s povinným testováním. Nebudete mít jinou možnost, než splnit požadavky dané země. Proto se před vycestováním informujte v cestovaní kanceláři, přímo na stránce letecké společnosti nebo na stránce Ministerstva zahraničních věcí o tom, jaké jsou vaše povinnosti ohledně testování a dodání vyplněných dokumentů podle nejaktuálnějších předpisů dané destinace.

7. Nebojte se hloupých otázek

Nejste si jisti, které dokumenty musíte při odbavení na letišti předat vyplněné? Má váš let zpoždění nebo vám ho zrušili? Chtěli byste si koupit novou letenku, jen nevíte, jak na to? Jste zvědaví na to, zda máte nárok na přebookování letenky? Jsou to důležité otázky a odvaha položit je může být vaší záchranou. Komunikujte s personálem letiště, hotelu, zavolejte na zákaznický servis cestovní kanceláře nebo napište letecké společnosti přes online chat. Věřte nám, u informačního okénka nebudete první ani poslední turisté s bezradným výrazem. A nebojte se, nikdo nebude řešit kvalitu vaší angličtiny.

8. Nebuďte zcela samostatní

Za to, že sledujete cestovatelský portál Pelipecky, od nás máte jedničku s hvězdičkou. Ne proto, že k vám promlouváme z pozic členů redakce. Nám o vás tento fakt prozrazuje to, že se ve světě cestování chcete orientovat. Pokud budete navštěvovat podobné internetové stránky pravidelně, snižuje riziko nepříjemných překvapení. Navíc budete vědět, kdy se kam vyplatí letět.

Cestování

Pokud vám to stále nedodává dostatečný pocit bezpečí, neváhejte se obrátit na cestovní kancelář. I když jste dosud cestovali vždy po vlastní ose, možná je čas svěřit se do rukou nějakého zprostředkovatele. Nebudeme vám lhát, při neočekávaných událostech se budete muset spoléhat na vlastní vynalézavost. Ale pokud máte svoji letenku zakoupenou přes cestovku, nebude to vaším jediným zdrojem jistoty.

V cestovních kancelářích pracuje vyškolený personál. Jsou to odborníci, a v případě Pelikan.cz zároveň i zkušení cestovatelé. Pokud jim zavoláte, umí vám poradit nejen ve smyslu učebnicových informací, ale také podle toho, co sami zažili.

Dalším benefitem jsou doplňkové služby. Ty vám mohou ušetřit spoustu peněz a stresu. Přečtěte si například co získáte tím, když si při rezervaci letenky na stránce Pelikan.cz koupíte i cestovní pojištění V TOMTO ČLÁNKU.

9. Nečekejte dokonalost

Chcete vidět svět bez rizik? Tak raději nikam nejezděte. Zkušení cestovatelé vědí, že nečekané situace vás mohou potkat kdykoli a kdekoli. Při západu slunce na Maledivách, u svařeného víně na budapešťských vánočních trzích, u ranní kávy ve čtvrti SoHo v New Yorku. Bez ohledu na to, zda je pandemie nebo ne. Připravenost a flexibilita v myšlení budou vašimi nejsilnějšími zbraněmi, stejně jako ochota dodržet pravidla, poslouchat a komunikovat s chladnou hlavou. Přizpůsobte své cestovatelské návyky aktuální situaci, buďte ochotní dělat kompromisy, občas přinášet oběti a trpělivě čekat. A pokud to všechno zvládnete, pak už jen #stacivyrazit.

Západ slunce na pláži

Zdroj fotografií: Unsplash

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru