Connect with us
Azory

Cestopisy

Azorské ostrovy – Havaj středního Atlantiku

Azorské ostrovy – Havaj středního Atlantiku

Ano, bývají tak označovány – Havaj středního Atlantiku, plného tajemství a dobrodružství. Pozorování velryb, plachtění, potápění se, turistika či kanoe jsou tu na denním programu domácích i turistů. Místo nabízí skvělé podmínky na surfování a další vodní sporty. Zelenou krajinu si můžete vychutnat z úrovně koňského hřbetu, na jízdním kole a pro odvážlivce i z ptačí perspektivy díky paraglidingu. Samotná krajina je říší vyvěrajících bažin a jeskyní nebo osvěžujících kráterů, které vyprávějí příběh o sopečném původu ostrovů.

Reklama

Trvale udržitelný cestovní ruch

Na Azorech najdete dvě z patnácti portugalských památek UNESCO – vinice Pico a staré městečko Angra do Heroismo na ostrově Terceira – ale i tři biosféry (Graciosa, Flores a Corvo). Síť přírodních parků a mořských rezervací podporuje ochranu zdejšího životního prostředí. Díky liberalizaci leteckého průmyslu jsou ostrovy přístupnější, než kdykoliv předtím. Ve smyslu trvale udržitelného cestovního ruchu můžou jít příkladem dalším destinacím (když v tomto případě pomineme fakt, že se k nim cestuje převážně letecky, což není nejekologičtější forma dopravy).

Malebné výhledy, příjemné pláže

Za jedním z nejdramatičtějších výhledů zamiřte na ostrov São Miguel, pokochejte se jeho kráterem a jezery v části Sete Cidades. Rezervujte si prohlídku s průvodcem a zjistíte, jak nejlépe tuto oblast přezkoumat. V destinaci, jakou jsou Azory je samozřejmostí zamířit si to na místní pláž. Vychutnejte si den ve vlnách a užívejte si sluneční paprsky. Mezi ty nejlepší patří Praia Grande, v blízkosti Ponta Delgada, Praia Formosa na Santa Maria, a Ribeira Quente na São Miguel.

Sete Cidades

Vyzkoušejte pádlování vestoje

Pokud jste neposedné typy a chcete si naplno užít výhled na moře, rezervujte si den na standup paddleboard (SUP), pádlování vstoje. Pokojné a příjemné prostředí na tuto vodní aktivitu vám poskytnou azorská jezera, anebo ji vyzkoušejte během organizovaného výletu u oceánu. Pokud vás láká kultura, vězte, že festivalů je tu na výběr dost. Od religionistických, přes hudební, po námořnické. Ostrovy ožívají festivaly především během nejteplejších měsíců. Každý z ostrovů má k dispozici svůj vlastní kalendář událostí, který najdete online.

Ochutnejte lapas/limpety

Na Azorských ostrovech jsou mořské plody nutností, kterou byste měli mít na talíři aspoň jednou. Pro většinu restaurací je oceán přímým zdrojem surovin. Objednejte si něco nevšedního – portugalské lapas greldhadas (škeble). Sbírají se ze skal, jíst je můžete syrové anebo grilované, podávané s máslem, česnekem a kapkou citronové šťávy. Nacházejí se po celých Azorských ostrovech a patří mezi ty nejoblíbenější oceánské pochoutky a kulinářské zážitky turistů. Ty největší z nich najdete na nejzápadnějších ostrovech – Flores a Corvo.

Vydejte se na nejvyšší vrchol Portugalska

Druhý největší azorský ostrov Pico je domovem nejvyšší portugalské hory. Ta se tyčí do výšky 2 351 metrů a není žádným trekem pro začínající turisty. Největší část výstupu se nachází nad skalnatým terénem, pohledy z jeho vrcholu však stojí za to a jsou velkolepé!

Čas pozorovaní velryb

Jeden z nejvyhledávanějších zážitků v okolí zahrnuje plavbu přes Atlantik při hledání těchto majestátních savců. Většina ostrovů má k dispozici prohlídky s průvodci, na São Miguel (největší z devíti ostrovů), v oblasti Ponta Delgata a Vila Franca do Campo je takový poznávací výlet zřejmě nejjednodušší. Mimochodem, při pozorování velryb nepřehlédněte ani skákající delfíny.

Objednejte si oběd přímo ze sopečné půdy

Ve vesničce Furnas na São Miguel přeměnili místní obyvatelé „pomalé vaření“ na naprosto jiný level. Hrnec plný cozido (masovo-zeleninový guláš) spouštějí do společného terénu, kde ho vaří celý den. Mnohé místní restaurace přijímají objednávky dopředu (doporučujeme zavolat den dopředu), takže raději dlouho neváhejte.

Namočte se do geotermálních vod

Předtím, než se vydáte do Furnas za jídlem, zamiřte do parku Terra Nostra nebo Poça da Dona Beija a ponořte se do horkých geotermálních vod. Tahle dvě místa jsou jen příkladem z mnohých dalších oblastí horkých pramenů, které pozitivně působí na vaše zdraví. Zlepšují krevní oběh, snižují úroveň stresu a hojí kůži. Před vstupem do geotermálních vod Terra Nostra se ujistěte, že jste si oblékli plavky tmavších barev, protože přirozená barva tamní vody, žlutá až okrová, by světlé mohla nemilosrdně obarvit.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Viktória, překlad a úpravy Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

PECKA DNE: 5* Dubaj s polopenzí na ostrově Palm Jumeirah od 26 890 Kč https://t.co/eRX7XWNrOd18 hodinami dozadu
10 nejkrásnějších tatranských túr s dětmi i bez nich https://t.co/XdHL19vUKX19 hodinami dozadu
Mauricius 1. října ruší karanténu pro očkované. Bude nutné pouze testování https://t.co/hSTauB25Z8 #novinky19 hodinami dozadu
Podzimní Mallorca? Leť z Vídně nebo Prahy už od 527 Kč https://t.co/DXYXHexFa823 hodinami dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT7 #letenky1 dnem dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT71 dnem dozadu
TOP roadtripy po USA: Nejkrásnější cesty napříč Amerikou https://t.co/y3LEZTK4be2 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Letenky za 3 490 Kč https://t.co/ZOnN17bGpa2 dny dozadu
Anglie chce sjednotit systém cestování. Očkovaní turisté nebudou potřebovat test před příjezdem https://t.co/AGNkZ1v50s #evropa2 dny dozadu
Anglie chce sjednotit systém cestování. Očkovaní turisté nebudou potřebovat test před příjezdem https://t.co/AGNkZ1v50s #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru