Connect with us

Cestopisy

Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí)

Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí)

Řecko je plné historie, umění, tajemství a přírodních krás. Jeho ostrovy jsou v letním období magnetem na turisty z celého světa. Tentokrát se však vybereme do majestátnější destinace, do města vznešenosti, do Athén.

Reklama

Podnebí v Athénách je mírně suché subtropické. Během letní sezóny je průměrná teplota 28-35 °C, úroveň vlhkosti vzduchu je nízká, pocity horka však zmírňuje pohyb vzduchu. Během těchto měsíců je velmi málo srážek. Pokud jste hákliví na smog, může vás mírně potrápit. Zimní teploty se obvykle pohybují kolem bodu mrazu, sníh padá několikrát do roka.

Hvězda Akropole

Akropole je sice památka číslo 1 nejen v Athénách, ale je i jednou z nejznámějších na celém světě, zkuste se na tuto návštěvu dívat z pohledu objevitele. Jestli máte nastudované něco ze starověké historie, bude to snazší a zajímavější. Tento starověký komplex budov leží na chráněném kopci. V jeho nejvyšším bodě stojí Parthenón, ze kterého se vám nabídne výhled připomínající nekonečnou slávu starověkých Athén. Parthenón byl jinak největším kostelem starověku a jeho historie sahá do roku 447-338 p. n. l.

Pokud zde budete během turistické sezóny, na procházku plnou hlubokých myšlenek o minulosti v naprosté tichosti a klidu nebudete mít prostor. Můžete se ale alespoň trošku vyhnout davům, když si Akropoli prohlédnete v ranních hodinách.

Muzeum Akropolis

Pokud jste již navštívili samotnou Akropoli, tak si najděte čas i na takové menší pokračování, na Muzeum Akropole. Nebudete muset jít daleko, nachází se v její blízkosti. Sbírku muzea tvoří stovky archeologických památek z lokality Akropole. Jedním z nejvzácnějších je vlys z Parthenónu, úžasná sbírka soch, které kdysi zdobily vchod do chrámu.

Akční letenky do Athén

Bohémské Dionýsovo divadlo

Pod Akropolí stojí divadlo (tedy, jeho pozůstatky), které bylo v antice jedním z nejvychytanějších athénských center zábavy. Jestli na antické drama ze středoškolského učiva vzpomínáte s láskou, tak na tomto místě se určitě musíte zastavit. V Dionýsově divadle totiž předvedli svůj talent i Sofokles, Euripides nebo Aischylos.

Významná Hadriánova knihovna

Komplex budov, který se nazývá Hadriánova knihovna, dal postavit císař Hadrián v severní části Akropole. Měla však mnohem širší funkci než klasická půjčovna knih. Sloužila spíše jako centrum kultury se zahradou, přednáškovými sály a uměleckými díly.

Autentický centrální trh

Centrální trh, Varvakios Agora, je jedním z nejrušnějších a nejživějších míst ve městě. Taková místa byste během vašich cest neměli vynechávat. Skutečnou duši města můžete nejjednodušeji najít mnohdy právě v bazarech či tržnicích. Obzvlášť to platí v případě centrálního trhu v Athénách. Projděte se kolem bohatě naložených stolů, všimněte si, co nakupují místní, a zkuste si promluvit s prodejci. Neskutečné množství ryb, masa, zeleniny a ovoce vás okouzlí nejen na pohled, ale uspokojí i vaše chuťové pohárky.

Věčně veselá Plaka

Plaka je nejstarší část Athén, ale trošku neoriginálně se nazývá rovněž jako srdce centra města. Jejím hlavním kouzlem je taková milá, bezstarostná vesnická atmosféra. Úzké chodníčky spojují živá náměstí, která svými barevnými domy a zelenými keři rozveselí i ty nejskleslejší turisty. Najdete zde samozřejmě i mnoho typických turistických obchodů se suvenýry. Mezi nimi se však skrývá několik jiných s hodnotnými díly uměleckých řemesel, skvělé restaurace a dokonce tu můžete objevit i méně frekventované ulice.

Anarchistická Exarcheia

Hledáme to vhodné české slovo pro tuto čtvrť, ale dovolíme si použít výraz vyčilovaná. Mnoho turistů se sem sice dostane zejména kvůli Národnímu archeologickému muzeu, ale neměli by ji vynechat ani ti, kteří patří mezi fanoušky graffiti. Exarcheia se původně proslavila jako sídlo řeckých anarchistů, nyní zde najdete ležérní kavárny, klidné restaurace, uvolněnou náladu a neskutečné pouliční umění.

11 000 exponátů Národního archeologického muzea

Kouzlo Národního archeologického muzea v Athénách by se jen těžko dalo popsat slovy. Pojďme se tedy raději podívat na fakta. Má největší archeologickou sbírku v celém Řecku. Založeno bylo v 19. století a jeho výstavní plocha má rozlohu 8 000 m². Má 5 stálých výstav, na kterých je více než 11 000 exponátů, a poskytuje komplexní pohled na řeckou civilizaci. I když nejste typ intelektuálního turisty, počítejte s tím, že tady strávíte několik hodin.

Olympijský stadion Panathenaic

Jedna z největších staveb starověkých Athén a jeden z nejstarších stadionů světa, stadion Panathenaic, se rovněž nazývá Kallimármaro. I dnes se zde konají různé sportovní, společenské a politické události. V první řadě je však historickou památkou, známý je jako místo prvních moderních olympijských her, které se konaly v roce 1896. I z architektonického hlediska se eviduje jako mimořádně zajímavá atrakce. Je totiž jedinou arénou na světě, která je celá postavena z mramoru.

Obrovský chrám Dia Olympského, Olympieion

Olympieion byl největší chrám ve starověkém Řecku zasvěcený Diovi. Ačkoliv se Parthenón zachoval nejvíce, neměli byste vynechat ani návštěvu chrámu Dia Olypmpského. Byl nejmonumentálnější stavbou své doby. Jeho stavbu začali v 6. století p. n. l., ale dokončili ji až ve 2. století za vlády císaře Hadriána. Sice z něj zůstaly už jen ruiny, ale stále je vidět, jak byl kdysi obrovský. Velkolepou svatyni drželo více než sto monumentálních sloupů, z nichž dnes stojí už jen 15.

Objímající Národní zahrada

V srdci Athén, za parlamentem, se nachází Národní zahrada se svými krásnými zelenými oázami. Můžete si tu dát například odpolední pauzu od objevování města, toto klidné a tiché prostředí je vzdáleno od hluku a shonu rušného města. Kdysi byla královskou zahradou, v bývalém královském paláci dnes sídlí parlament. Obrovské palmy v zahradě, pomerančovníky a citroníky, stinné promenády s lavičkami a sochami poskytují dokonalé útočiště během horkých letních dnů.

Romantický vrch Lycabettus

Lycabettus je nejvyšším bodem v Athénách s krásným výhledem na Egejské moře. Pokud hledáte nějaký idylický večerní program, západ slunce na tomto místě bude nezapomenutelným zážitkem. Na vrchol se dostanete pěšky, autem nebo dokonce i lanovkou. Ta začíná na ulici Ploutarchou v okresu Kolonaki. Stojí za to vydat se až ke kapli sv. Jiřího z 19. století, kde si můžete odpočinout v jedné příjemné kavárničce.

Chutné muzeum řecké gastronomie

Právě se vám začala točit hlava z velkého množství historie? Tak se trošku uvolněte a jděte se podívat na řecké jídlo. A ne v nějaké majestátní antické budově, ale v neoklasicistní vile, v porovnání s ostatními budovami z tohoto seznamu v domku. Muzeum řecké gastronomie je nejen o výstavách jídla, receptů nebo tradičních kuchyňských pomůckách. Organizuje i různé školy vaření, jejichž součástí je i nakupování přísad na místních trzích.

Zázračné jezero Vouliagmeni

Vouliagmeni je ikonické jezero blízko Athén, milovníky přírody obohatí o opravdu jedinečný zážitek. Podle mnohých je totiž jedním z přírodních zázraků Země. Smaragdová voda jezera má léčivé účinky, je plná minerálů, které se do něj vyplavují z podzemních minerálních pramenů. Její teplota je stabilní po celý rok, pohybuje se kolem 24 °C. Takže když budete na dovolené v Athénách v zimě a budete si chtít zaplavat, směle do toho.

Luxusní Mikrolimano

Přístav Mikrolimano má tvar skoro dokonalého oválu. Kdysi byl hlavním přístavem vojenského námořnictva, dnes je spíše oddychovou částí Athén pro bohatší místní, ale i gastronomickou minidestinací pro turisty. Sídlí zde vynikající restaurace a hlavními hvězdami jídelních lístků jsou mořské plody.

Neantický Technopolis

Toto průmyslové muzeum byste na první pohled určitě nespojili s Athénami. Technopolis, rovněž nazývaný jako Gazi Technopolis Manos Hatzidakis nebo prostě Gazi, se nachází se v okrese Gazi, nedaleko Akropole. Je věnován Manosu Hatzidakisovi, velkému řeckému skladateli. Muzeum organizuje různé akce, například hudební koncerty, semináře a výstavy. Polské MyWanderlust (nebo Kami and the rest of the world) ho řadí mezi alternativní athénské atrakce.

Elegantní Kolonaki

Kolonaki znamená doslova malý sloup, ve skutečnosti však jde o celou jednu oblast v centrální části Athén. Tato luxusní, elegantní, moderní a bohatá čtvrt je oblíbenou destinací nákupních maniaků. Sídlí zde mnoho špičkových butiků s vychytávkami od řeckých i mezinárodních módních návrhářů. Ulice Voukourestiou je zase známá díky své nabídce šperků. V Kolonaki se můžete i luxusně najíst v některé z elegantních restaurací.

Nedělní bleší trh Monastiraki

Pokud se chystáte do čtvrti Monastiraki za účelem koupit si něco hezkého a máte rádi autentičnost a vše, co je staré, proveďte tak v neděli. Bleší trh v této části Plaky budete milovat. Najdete zde opravdu cokoli od starožitností přes tranzistorová rádia, telefonní karty, mobilní telefony až po knihy a krásné krámy.

Zdroj: Top 20 sightseeing, Afar, Netkoffer

Zdroj fotek: Unsplash, Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3.5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru