Connect with us

Cestopisy

Sagrada Família: Pýcha Barcelony, odkaz Gaudího

Sagrada Família má takovou sílu, že už jen při pohledu na ni pochopíte ten pravý význam slova „dechberoucí“. Tento chrám se, jak jistě víte, nachází v Barceloně a je jedním z živoucích důkazů geniality Antoni Gaudího. Ten své odkazy zanechal po celém Katalánsku, nejen v Barceloně, ani jedno z jeho děl se však netěší takové slávě jako právě tento svatostánek, který do češtiny lze přeložit jako chrám Svaté rodiny. Pokud jste spíš na čísla, prozradíme vám, že ročně ji navštíví 2,8 milionu lidí, což z ní dělá nejnavštěvovanější památku v celém Španělsku.

Reklama

Kdo si počká, ten se dočká

Pokud jde o zajímavá fakta, alespoň jeden z nich pozná každý ten, kdo o Barceloně něco četl. Sagrada Família stále není dokončená. Staví se tu už 136 let, přes od roku 1882. Když Gaudí v roce 1935 zemřel, hotová byla pouhá čtvrtina, a to naproti tomu, že poslední roky svého života věnoval intenzivně právě této stavbě. Nemělo by to trvat prý už ani 10 let, a tento architektonický skvost dostane svoji finální podobu. Plánované ukončení stavebních prací připadá na rok 2026, tedy na sté výročí úmrtí jejího stvořitele.

Přijde vám to jako strašně dlouhá doba? Pokud by tempo prací bylo stejné, jako na začátku, dokončení stavby bylo ještě dnes v nedohlednu. Před 136 lety si totiž o moderních počítačích a digitálních animacích mohli nechat jen zdát a nebylo tedy nic, co by jim usnadnilo plánování prací. Veškeré plánování probíhalo ve formě rýsování na papír, a v případě takto komplikované stavby se nejedná o práci na půl dne.

Nepřesvědčili jsme vás a pořád se chytáte za hlavu, že je to příliš dlouhá doba? No dobře, musíme vám dát trochu za pravdu. Až bude Sagrada Família hotová, bude to přesně 144 let od položení základního kamene, což je víc, než za jakou dobu Egypťané postavili Pyramidu a jen o 50 let méně, než trvalo postavit Velkou čínskou zeď. Teď ale zase zpátky na začátek…

Skrze chrám k odpuštění

Sagrada Família byla Gaudího vášní, myšlenka samotná ale pocházela od konzervativní společnosti oddaných svatého Josefa, která v roce 1874 zahájila kampaň za výstavku chrámu, která měla zabezpečit odpuštění za prý narůstající modernost Barcelony. Jak už víme, návrh se ke Gaudímu dostal v roce 1883, který i díky značným finančním obnosům změnil původní novogotický plán na větší, inovativnější a monumentálnější (jeho geniální návrh se po jeho smrti snažili zničit).

Projekt miloval natolik, že vybudoval i školu pro děti dělníků, kteří celé dny a noci pracovali na jedné z nejkrásnějších staveb světa. Škola byla navržena v roce 1909 a nyní je součástí výstavy pro návštěvníky.

Quick facts na závěr

Jedná se o nejnavštěvovanější španělskou památku, která bude po svém dokončení i nejvyšší evropskou církevní stavbou.

Sagrada Família měl být původně „pouhý“ římskokatolický kostel, až později ale dostala titul katedrály. V roce 2010 ji však papež Benedikt XVI. Vyhlásil za baziliku. Kromě toho je od roku 1984 zapsaná i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jakožto jedna z dalších 7 Gaudího budov na tomto seznamu. I po své smrti se od této velkolepé stavby ale neodloučil. Jeho hrob najdete přímo zde.

Pokud byste tento svatostánek rádi navštívili, zakoupit můžete různé druhy vstupů, ceny se pohybují od €15 až do €29.

Barcelona je navíc ideálním místem pro pobyty na prodloužený víkend. Podívejte se na nabídku leteckých pobytů od Pelikána.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru