Connect with us

Novinky

Aeroflot představil svůj první Airbus A350 a my byli toho (reportáž)

Aeroflot představil svůj první Airbus A350 a my byli toho (reportáž)

Ruské aerolinie Aeroflot si poslední víkend převzaly dodávku prvního letadla A350-900. Staly se tak prvním provozovatelem nejnovější generace letadel ve východní Evropě a Společenství nezávislých států. Model A350-900 jsme si prohlédli zvenku i zevnitř a můžeme říct, že vypadá skutečně výjimečně.

Reklama

Novinka nese název podle známého ruského hudebního skladatele Tchajkovskijho.

Letecká společnost má objednávku na celkem 22 letadel A350-900 a aktuálně provozuje flotilu Airbusů v počtu 123 (107 letadel A320 a 19 letadel A330). Dodávky nových letadel se uskuteční v letech 2020 – 2023.

První komerční let novým Airbusem A350-900 uskutečnily aerolinie 6. března 2020.

Jak vypadá kabina A350-900?

Model A350-900 se vyznačuje úplně novým elegantním designem kabiny, který nabízí bezkonkurenční pohodlí cestujících. Tak zní informace v reklamní brožuře a my potvrzujeme – letadlo působí zevnitř velmi moderně, šířka kabiny potěší cestující všech tříd.

Letadlo má prostorné trojmístné uspořádání kabiny s 316 sedadly. 28 soukromých kajut v business třídě s plochými sedadly, 24 pohodlných sedadel v premium economy s extra prostorem na nohy a 264 míst ekonomické třídy.

Nevím, jak vy, ale my máme při tomto videu vždy husí kůži:

Business třída: skutečně výjimečná

Business třída v Airbusu A350-900 Aeroflot nabízí luxus a komfort ve všech ohledech. Konfigurace sedadel 1-2-1 umožňuje všem pasažérům přímý přístup do uličky. Cestující ve své uzavíratelné kajutě najdou nejen mnoho úložného prostoru na osobní věci, ale i botník nebo vlastní šatník s ramínkem.

Full-flat postele, tedy sedadla s možností úplného sklopení do vodorovné polohy, vyrobila společnost The Collins Aerospace Horizon. Samozřejmostí je velká dotyková obrazovka a možnost dobíjení klasickým adaptérem nebo USB konektory. Za kabinou business třídy je k dispozici bar, určený na trávení volného času během letu.

Premium economy v novém standardu

Comfort Class, resp. Prémiová ekonomická třída je nový standard, k němuž se Aeroflot připojil a nabízí tak 24 míst s extra prostorem pro nohy v konfiguraci 2-4-2. Přední sedadla mají výklopné obrazovky v podpěrkách. Kabina je od Economy class oddělena přepážkou a závěsem.

Ekonomická třída i s Wi-Fi

Ekonomická třída nabízí 264 míst v konfiguraci 3-3-3 a poskytuje očekávaný prostor. Všechna sedadla jsou vybavena nejnovější generací Panasonic EX3 in-flight entertainment system a obrazovkami s HD rozlišením.

Nechybí ani Wi-Fi připojení, které je u dopravců na dlouhých trasách žádanou službou. Přední řada v ekonomické třídě je dokonce označena „SPACE+“ a jedná se o prémiová místa. Tak, jako v předešlých dvou třídách, i zde Aeroflot možná nabídne i tu možnost nabíjet elektronická zařízení nejen přes USB, ale i přes klasické zásuvky.

Mimochodem Airbus nabízí klientům i first class konfiguraci, ale tento produkt se postupně vytrácí a jako hlavní prémiová třída budoucnosti je aeroliniemi preferována převážně business třída. Dokonce i konkurenční Emirates ve svých nových letadlech A350 neuvažuje o verzi s first class. První třída pro Airbus A350 je navržena pro 4-8 pasažérů v konfiguraci 1-2-1 a k vidění je například v provozním centru Airbusu.

Dubaj, Japonsko, Čína

Aeroflot bude provozovat svá A350-900 z Moskvy do vícero destinací, včetně Londýna, Dubaje, New Yorku, Miami, Osaky a Pekingu.

Konstrukce A350 XWB nabízí bezkonkurenční provozní flexibilitu a efektivnost pro všechny segmenty trhu – až po ultravysokou vzdálenost (9 700 nm). Kabina Airspace by Airbus je nejtišší v porovnání se všemi dosavadními modely letadel se dvěma uličkami a snaží se nabízet cestujícím a posádkám nejmodernějším zážitkem z letu.

Když máš po boku Rolls-Royce, ale zároveň šetříš palivo

Letadlo se vyznačuje nejnovějším aerodynamickým designem, trupem a křídly z uhlíkových vláken a novými palivově efektivními motory Rolls-Royce Trent XWB.

Tyto nejnovější technologie spolu vedou k 25% provozním nákladům a stejně tak i k 25% snížení spotřeby paliva a emisí CO2, v porovnání s konkurenčními letadly předcházející generace. To reprezentuje závazek společnosti Airbus minimalizovat svou environmentální stopu při současném zachování špičkové úrovně cestování vzdušným prostorem.

Koncem ledna 2020 získal Airbus 935 objednávek A350 XWB od 50 zákazníků na celém světě, díky nimž má ambici stát se jedním z nejúspěšnějších leteckých modelů v lidské historii.

Ceremoniál: ruský balet i retro uniformy

Při příležitosti odevzdání prvního stroje představil Aeroflot též retro uniformy, které se staly symbolem události. Pro módní přehlídku využil Aeroflot vlastní letušky a nad očekávání do Tolouse dorazilo více než 20 stewardek. Většinou se na podobných ceremoniálech ukáže jen posádka, která letadlo následně proletí na domovské letiště.

Zdroj fotografií: autor článku
Titulní fotografie: Airbus.com – P. MASCLET / master films

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru