Connect with us
Portugalsko tipy

Cestopisy

TOP 7 nejkrásnějších túr v Portugalsku: Od drsných hor po divoké pobřeží

TOP 7 nejkrásnějších túr v Portugalsku: Od drsných hor po divoké pobřeží

Portugalsko je zemí mnoha tváří. Najdeš zde kus historie, dechberoucí přírodu, rozmanitou kulturu i špičkovou gastronomii. Jeho členité pobřeží, na které naráží divoké vlny Atlantiku, jsou jako stvořené pro všechny druhy sportů – ať už miluješ adrenalin, nebo dlouhé túry. Každý region je výjimečný. Vyprav se na sever země, jež má více srážek, bujnější vegetaci, drsné hory s vodopády a horké termální prameny, nebo na klidný jih, který lemují pláže, pole, rybářské vesničky a olivové háje. Přinášíme ti TOP 7 míst ideálních pro túry a nabízející ty nejkrásnější scenérie.

Reklama

1. Mys Cabo da Roca

Tato túra je pro tebe ideální, pokud vyhledáváš nepříliš náročnou turistiku. Také se vyhneš davům návštěvníků. Trasa začíná na jižním konci pláže Praia Grande. Při procházce se ti naskytne pohled na pozůstatky dinosaurů v útesech, a když sestoupíš níže na pláž Adraga, ocitneš se u fotogenického kamenného oblouku s jeskyní. Dalším zajímavým geologickým útvarem je impozantní přírodní propadlina v útesech, známá jako fojo dos morcegos aneb netopýří jáma, která odráží zvuky divokých vln mořského přílivu. Jednoznačně ti doporučujeme zastavit se na pláži Praia da Ursa a pořídit si fotku s nejostřejšími útesy v Portugalsku. Pokud na tomto autentickém místě toužíš ochutnat pravou portugalskou gastronomii, zastav se v půvabné vesničce Azoia, kde najdeš spoustu restaurací s mořskými plody.

Portugalsko Mys Cabo da Roca
Zdroj: Shutterstock

2. Sedm visutých údolí

Tato oblíbená a snadno přístupná cesta tě provede typickou suchou vegetací Algarve, od zlatých pláží přes útesy až po jedinečné skalní útvary. Malebná trasa vede z Praia da Marinha na východě do Praia de Vale Centeanes na západě. Na začátku túry se určitě vyplatí prozkoumat útesy, v nichž najdeš přírodní přímořský bazén. Nejkrásnějším místem je jednoznačně jeskyně Benagil, která představuje přírodní kopuli s kruhovým otvorem na vrcholu. Dostaneš se sem však jen lodí nebo kajakem. Nedaleká Praia da Marinha, nádherná pláž se smaragdovou vodou, je symbolem regionu a ideálním místem k zastávce na oběd. Kdy se na tuto túru vydáš v létě, určitě si do batohu nezapomeň přibalit opalovací krém, protože portugalské slunce je velmi silné. Tato trasa je jednoznačně nejlepší v regionu Algarve.

Portugalsko visutá údolí
Zdroj: Shutterstock

3. Rota Vicentina

Rota Vicentina představuje soubor turistických stezek na západním pobřeží regionu Alentejo. Existují dvě hlavní trasy – rybářská podél útesů a historická, která vede vnitrozemím přes venkov. Na trase po rybářské stezce se setkáš s nedotčenými plážemi atlantského oceánu, čápy hnízdícími na útesech a třešničkou na dortu bude ohromující scenérie připomínající měsíční krajinu s červeným pískem a černými skalami. Po cestě narazíš na přílivové bazény a vesnice s kavárnami i restauracemi, které nabízí právě ulovené mořské plody.

Portugalsko příroda
Zdroj: Shutterstock

4. Trasa podél řeky Paiva

Tato síť dřevěných stezek a mostů ti umožní vychutnat si úžasnou krajinu podél řeky Paiva, která je přítokem řeky Douro. Stezky jsou součástí geoparku Arouca. Ten zahrnuje řadu přírodních atrakcí, jako jsou naleziště fosílií a břidlicové historické vesnice, jako Candelas, Janarde a Paradinha. K nejnavštěvovanějším místům této oblasti patří říční peřeje, říční pláž Espiunca, rekreační oblast Vau a impozantní visutý most Arouca, který je jedním z nejdelších visutých mostů pro pěší v Evropě!

Dřevěné chodníky v parku Arouca
Zdroj: Shutterstock

5. Národní park Serra De Gerês

Jestli jsi zkušený turista toužící po divočejší túře, doporučujeme vydat se do národního parku Serra De Gerês východně od Bragy v severním Portugalsku. Toto malebné pohoří protíná řeka Cavado a pyšní se krajinou balvanů, borovic, kapradí, vřesovišť a vodopádů. Před začátkem túry je praktické navštívit místní turistickou kancelář Gerês, ve které dostaneš podrobné mapy zobrazující důležité lokality v širokém okolí. Během cesty doporučujeme navštívit ta nejkrásnější místa, jimiž jsou vodopád Cabana das Couriscadas, křišťálové vody Cascata do Arado, nádherný výhled z horské chaty Cabana da Arrocela a přírodní bazén Poço Azul, který stojí za vykoupání.

Národní park Serra De Gerês
Zdroj: Shutterstock

6. Ostrov São Miguel a jezero Sete Cidades, Azory

Azory jsou vulkanické souostroví tvořené 9 ostrovy se subtropickým podnebím. Mnoho turistických stezek vede podél okrajů sopečných kráterů nebo přes černé čedičové skály na pobřeží. Kamkoli půjdeš, budeš ohromen bujnou flórou a mnoha geotermálními prameny, které vyvěrají v oceánu! Túra na hlavním ostrově São Miguel tě zavede přes chráněnou přírodní rezervaci Vista do Rei až k jedinečnému jezeru Lagoa de Sete Cidades s dvojitým kráterem a modře zelenou vodou uprostřed. Na této trase natrefíš na malé městečko Lagoa, kde si můžeš udělat menší oddechovou přestávku a sednout na kávu nebo oběd. Cesta pokračuje dále k vyhlídce Lomba do Vasco s nádherným výhledem na členité pobřeží Atlantiku a menší kráterové jezero Alferes. Tato okouzlující sopečná krajina je obklopena bambusovými a cedrovými lesy a sady fialově modrých hortenzií lemujících zelené pastviny, na kterých se pase azorský dobytek.

Jezero Sete Cidades
Zdroj: Shutterstock

7. 25 pramenů, Madeira

Ostrov Madeira představuje kousek pevniny vzdálený od Portugalska a nacházející se jižně od pobřeží Maroka. Je ideálním místem pro turistiku s mírným podnebím po celý rok, členitým pobřežím a okouzlujícím lesem zahaleným v oblacích. Jižní strana ostrova je slunečná a skalnatá, zatímco severní je zelená a divoká. Tato túra tě provede podél úzkých vodních kanálů, které vedou vodu z potoků po horách a slouží k zavlažování přilehlých terasovitých polí. Trasa směřuje podél vodní cesty Levada do Alecrim přes hustý les šalvějových zelených stromů porostlých lišejníky až k piknikovému místu Rabacal. Cestou se ti naskytnou úchvatné pohledy na bujné zelené hory zahalené v oblacích, téměř jako z Jurského parku. Pokud ti zůstane ještě špetka energie, musíš jednoznačně navštívit známé hliněné schody, které vedou k magické napáječce 25 Fontes („25 pramenů“) obklopené vodopády.

Túry na Madeiře
Zdroj: Shutterstock

Akční letenky do Portugalska

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru